Від моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну, за даними різних експертів, РФ покинули за політичними мотивами близько 300 тис. осіб. Цю хвилю вже називають “антиввоєнною”. Серед тих, хто виїхав за межі Росії, багато журналістів і творчої інтелігенції, інформує UA.
Російський історик та заслужена вчителька Росії Тамара Ейдельман залишила свою країну у лютому 2022-го. Березневе інтерв’ю з нею російського журналіста Юрія Дудя набрало 12 млн переглядів. У ньому жінка розповіла, за яких умов зможе повернутися на батьківщину.
“Коли зміниться режим і закінчиться війна. Або навпаки, коли закінчиться війна та зміниться режим”, — каже вона.
Зараз Тамара Ейдельман — у Португалії, звідки продовжує вести свій блог у YouТube та розповідати про історію, свої думки про те, що відбувається. У лекції про еміграцію історик пояснила, що для одних це тимчасове рішення. Інші розуміють, що, можливо, вже ніколи не повернуться до Росії.
“Якщо ви почуваєтеся без країни, то, очевидно, є сенс намагатися вкорінитися десь в іншому місці. Через цей досвід теж пройшли дуже багато емігрантів. Люди переїжджають на інше місце і пускають коріння. Знаходять роботу, їхні діти йдуть до школи. Вони починають говорити іншою мовою, і життя змінюється. Це дуже непросто”, — каже Ейдельман.
Люди, які через антивоєнну позицію залишили Росію внаслідок переслідувань та гніту з боку кремлівської влади, створили п’яту хвилю еміграції з Росії.
За підрахунками російських експертів, від початку війни з РФ виїхало близько 300 тис. осіб. Здебільшого це інтелігенція та журналісти. Ще до війни у січні цього року Росію покинув журналіст Віктор Шендерович. Переслідування та загрози від путінського режиму за його критику надходили понад 20 років.
На початку квітня цього року до списку іноагентів Мін’юст Росії вніс політиків Гаррі Каспарова та Михайла Ходорковського. Обидва стали учасниками антивоєнного комітету, створеного 27 лютого, після початку російського вторгнення в Україну.
“Ми не знаємо, коли впаде путінський режим, це стало вже справою віддаленого майбутнього. А зараз на полях битви України вирішується не лише доля України, не лише доля Східної Європи, а й доля нашої країни”, — заявив Каспаров.
Ігор Яковенко — ще один російський опозиціонер та журналіст. Як і багатьох представників ЗМІ з опозиційною позицією, його звинуватили в “екстремізмі”.
Захищати в Росії себе і свою правоту — безглуздо, тому що у країні не працюють закони, пояснює Яковенко. За його словами, правоохоронці поводяться, як учасники репресій.
“Росію покинули дуже багато, ось цей так званий філософсько-журналістський літак. За аналогією з філософським пароплавом 22-го року. Насправді, я думаю, активність протесту наростає. А так, страх безумовно, є. Кому ж хочеться сидіти 15 років у путінській в’язниці”, — сказав Яковенко.
Антивоєнна хвиля протестів у Росії продовжує наростати. Більшість еліт і частина росіян проти війни в Україні, їхня кількість збільшується навіть попри репресії.
“Якщо ми нормальні росіяни, ми повинні розуміти, до чого це призвело нашу країну, і нам треба якнайшвидше позбавлятися цього режиму”, — вважає російська юристка Олена Лук’янова.
Читайте також:
Закликав до реформи Радбезу ООН та анонсував спецоперацію в Сирії — аналіз заяв та цілей Ердогана
РФ тримає в Чорному морі п’ять кораблів із сумарним залпом до 34 крилатих ракет – Міноборони