31 рік без СРСР — чому Москві не вдається створювати міцні об’єднання (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

31 рік без СРСР. У грудні 1991 року було підписано Біловезькі угоди, які поставили крапку в процесі розпаду Радянського Союзу. Сьогодні ностальгія за Союзом стала однією з найважливіших скріп у Російській Федерації. Сам президент РФ Володимир Путін відкрито називає розпад СРСР — геополітичною катастрофою, повідомляє FREEДОМ.

Радянський Союз почав помирати ще за Брежнєва. І справа не в підступах Заходу або внутрішніх зрадниках — економічна і політична моделі СРСР були нежиттєздатні. Однією з головних проблем була гіперцентралізація. Як стверджують історики, це не перший випадок, коли Москва перетягувала ковдру на себе.

“Сама суть Російської Федерації, російської Московії в тому, що правлять еліти. Там ніколи не правили, скажімо, члени суспільства, там ніколи не правили за законами європейськими. Тому будь-яке зближення з московською державою в будь-який час призводило до того, що цей договір буде не життєздатний, що він помре за буквально якийсь час, тому що московські еліти завжди робитимуть те, що їм хочеться”, — каже історик Олександр Алфьоров.

За останні роки провалилися майже всі інтеграційні проєкти Москви: Вірменія демонстративно відмовилася підписувати декларацію ради колективної безпеки ОДКБ (Організація Договору про колективну безпеку) — аналога НАТО на чолі з Росією; у СНД і Євразійському економічному союзі, які й до того не вели активної діяльності, — криза через незгоду низки держав із вторгненням Росії до України. За словами політологів, на тлі мобілізації протиріччя загострюються і в самій Росії.

“Дедалі частіше лунають тези про загрози цілісності Російської Федерації. І до того ж це не тільки слова українських експертів, або страхи на Заході, оскільки Захід боїться фрагментації Росії. Але згадаймо самого Путіна, який говорив про сотні етнічних конфліктів усередині Росії. Адже прекрасно розуміють, що Росія на сьогодні тримається квадратно-гніздовим методом через інститут насильства і репресій”, — коментує політолог Олег Саакян.

Росія — вкрай складна держава в плані устрою. Після розпаду СРСР уряд Бориса Єльцина йшов назустріч національним республікам і окремим суб’єктам. Відома фраза першого президента Росії: “Беріть стільки суверенітету, скільки понесете” стала гаслом того часу. Путін згорнув абсолютно всі такі перетворення. Тепер Росію вже насилу можна назвати федерацією. Особливо, порівняно з реальними федераціями, як, наприклад, США.

“Конкуренція між Штатами якраз народжує простір вибору. Тобі не подобається цей штат? Їдеш до іншого штату. Там, наприклад, можуть відрізнятися закони. Тобі не подобається щось таке, але в тебе є завжди вибір. А в Росії навіть виборів мерів міст, по суті, вже немає. І по суті, це чітко структурована централізована держава з усіма ознаками унітарності”, — заявив політтехнолог, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

Путін боїться сепаратистських настроїв усередині Росії. Саме тому бунтівній Чечні надано безпрецедентну свободу дій і величезні дотації. Однак, мобілізація явно дає зрозуміти, що Кремль буквально ділить російських громадян на сорти. Згідно з розслідуванням видання “Важные истории”, найбільше громадян мобілізували в Красноярському краї, тимчасово окупованому Севастополі, Бурятії, Дагестані та Калмикії.

Читайте також: У Росії — перевернутий фашистський режим, а все, що говорить Путін, — свідчення неадекватності, що наростає, — Яковенко

Прямий ефір