Знищений у Криму носій “Калібрів” мав увійти до основи російської Азовської військово-морської бази — розбір Риженка

Андрій Риженко. Фото: facebook.com/TarChmut

Знищення в окупованому Криму малого ракетного корабля “Циклон”, який є носієм “Калібрів”, зняло частину загрози для України. Про це сьогодні, 22 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України в 2004-2020 рр. Андрій Риженко.

“Це вже третій носій ракет “Калібр”, який або знищений, або серйозно пошкоджений у Чорному морі. І всі ці втрати загалом пов’язані з пунктом базування в Севастополі. Це дійсно новий корабель. Будуються такі кораблі на заводі “Залив” у Керчі. Але будуються дуже довго, мабуть, тому що там нова технологія. На це йде близько 7-8 років. Раніше крейсер будувався вдвічі швидше. Побудувати такий корабель на заміну “Циклону” — на це піде велика кількість часу”, — сказав експерт.

За його даними, у РФ є ще вісім носіїв “Калібрів”. Вони перебувають у порту Новоросійська.

“Три з них — це підводні човни, п’ять надводних кораблів, які несуть “Калібри”, і разом із кораблями Каспійської флотилії вони все ще можуть запустити близько 80 ракет по Україні. Останні пів року стріляли “Калібрами” вони дуже нерегулярно, хоча останніми тижнями, загалом, почали більш інтенсивно обстрілювати. Були випадки, коли вийшло вісім ракет, потім чотири. Хоча, в принципі, потрібно сказати, що наші засоби протиповітряної оборони досить добре їх виявляють та збивають”, — зазначив Риженко.

Він звернув увагу, що “Калібри” небезпечні та мають досить серйозну руйнівну силу. Через це знищення чергового носія цих ракет у Криму знімає для території України частину загрози.

“Якщо говорити про екіпаж, то екіпаж цього корабля становить 39 осіб. Були дані, знову ж таки з російських Telegram-каналів, про те, що 6 осіб загинули, 11 поранені. Очевидно, це дані, загалом, початкові. Але оскільки це було в нічний час, то, дійсно, найімовірніше, частини екіпажу на кораблі не було, а залишилися тільки ті, які підтримували живучість корабля. І це, загалом, можливо, вписується в ті цифри, які даються”, — сказав Риженко.

Він нагадав, що три кораблі проєкту 22800 “Каракурт”, зокрема й “Циклон”, Росія планувала зробити основою Азовської військово-морської бази, й вони мали базуватися в окупованому Маріуполі.

“Один корабель — “Аскольд” — був дуже серйозно пошкоджений. Судячи з усього, щонайменше на кілька років відкладено його введення в експлуатацію, якщо взагалі він буде відремонтований. Ось зараз “Циклон” теж, судячи з усього, через пряме попадання ракети знищено. І справді, ще три кораблі перебувають на стадії закінчення будівництва, але коли вони будуть здані, ясності в цьому немає. Це все робиться на фондах суднобудівного заводу “Залив” у Керчі”, — розповів Риженко.

Читайте також: Так і не зробив пострілу “Калібрами”, — Братчук про знищення корабля РФ “Циклон”

Нагадаємо, у Генеральному штабі ЗСУ підтвердили інформацію про знищення російського ракетного корабля “Циклон”, який був оснащений ракетами “Калібр” і “Онікс”. 

Прямий ефір