Завершити мобілізацію можна лише указом президента: до чого готуватися новим та потенційним солдатам армії РФ, розповіли експерти

Мобілізація в РФ. Фото: twitter.com/mod_russia

Президент РФ Володимир Путін 14 жовтня оголосив, що мобілізація закінчиться приблизно через два тижні. За його словами, вже вдалося призвати 222 тисячі людей.

“Ця робота вже закінчується. Думаю, що протягом двох тижнів усі мобілізаційні заходи будуть завершені… Нічого додаткового не планується. Жодних пропозицій від Міноборони щодо цього не надходило, і в найближчому майбутньому я не бачу жодної необхідності”, — сказав Путін журналістам під час візиту до Казахстану.

З початку “часткової мобілізації” 21 вересня і російський лідер, і інші чиновники запевняють, що всі нові мобілізовані пройдуть підготовку, але на практиці їх відправляють на фронт через 2-3 дні без елементарного обладнання. Поки в Кремлі мовчать щодо кількості загиблих серед нових мобілізованих, у МВС України підтверджують інформацію про нових солдатів армії РФ, які потрапили в полон.

Незважаючи на те, що сайт українського державного проекту “Хочу жити” заблокували на території Росії, російські військові все ще мають можливість добровільно здатися в полон. Наприклад, будучи відправленим до України, можна надіслати заявку за допомогою картки українського мобільного оператора.

Тим часом деякі регіони вирішили згорнути мобілізаційні заходи достроково. Наприклад, 17 жовтня мер Москви Сергій Собянін заявив, нібито російська столиця виконала план з мобілізації: того ж дня пункти збору мобілізованих мали закрити, припинивши відправляти москвичів на війну проти України. При цьому правозахисники наголошують, що такі рішення керівників регіонів та міст не мають жодної сили, оскільки завершити мобілізацію може лише глава держави відповідним указом.

Крім того, під час підготовки до відправки на фронт між військовослужбовцями почастішали конфлікти. Кульмінацією стала трагедія на полігоні Солоті в Бєлгородської області 15 жовтня. За інформацією ЗМІ, керівництво частини озвучило образи релігійного характеру на адресу солдатів з середньоазіатської республіки, після чого ті відкрили вогонь на ураження. В результаті, згідно з офіційними даними, загинули 11 людей і 15 постраждали, тоді як джерело SOTA повідомило про 22 загиблих і 16 поранених.

Скільки російських військовослужбовців здалося в полон через ресурс “Хочу жити”? Яка ситуація на військових полігонах в РФ? Чому Путін призупинив мобілізацію? Як потенційних солдатів можуть виявити за допомогою камер відеоспостереження? Ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ проаналізували:

  • радник міністра внутрішніх справ України Ростислав Смірнов;
  • російський журналіст Олександр Пічугін;
  • російський опозиційний політик, колишній депутат Держдуми РФ Дмитро Гудков;
  • військовий експерт Олег Жданов;
  • експерт з кібербезпеки Руслан Болгов.

Ростислав Смірнов: У нас навіть серед полонених є нові мобілізовані

— Станом на сьогодні, до “Хочу жить” надійшло понад 3 тис. заявок. Впевнений, цей процес лише набиратиме обертів — дуже багато звернень від нових мобілізованих, яким обіцяли певну підготовку. Але деякі з них уже через 2-3 дні опинилися на фронті.

Є, зокрема, інформація, що у нас навіть серед полонених є нові мобілізовані, яким обіцяли два місяці на підготовку, а вони вже за три дні були на фронті, бо ситуація у ворога досить складна.

Вони й так не надто мотивовані, а коли потрапляють на фронт буквально без підготовки, у перші ж дні починають розуміти наслідки цієї пропаганди — вони йдуть за розповідями, що Київ в оточенні, російська армія просувається і все добре в неї — а після приїзду сюди потрапляють трохи в іншу реальність.

У рамках “Хочу жить” працює кол-центр, який веде діалог. Далі йде момент узгодження дати, місця… Ми повинні розуміти, що багато хто з них хоче здатися, але їх треба якось вивезти. Потрібно сказати координати, погодити відведення, дізнатися про всі інші деталі. Умовно — він буде один чи це буде група осіб, чи будуть вони на техніці.

У нас був прецедент ще в квітні, коли здавались в полон прямо на танку. Нещодавно був випадок, коли на БМП здалися.

Потім його координують наші фахівці, які призначають знову ж таки координати, де буде ця “зустріч”. І далі ця людина переходить під українську юрисдикцію — на неї поширюються всі моменти, які ми обіцяємо, насамперед Женевська конвенція щодо військовополонених.

Здача в полон, коли людина виявила ініціативу, і здача в полон на полі бою, коли вони вже розуміють, що в оточенні — різні речі. Якщо ми говоримо про добровільну здачу в полон, то до таких бійців буде максимально лояльне ставлення. Можливе й оформлення здачі в полон у бою як добровільної (так можна зберегти виплати для солдатів та захиститися від переслідування, — ред.). Але я не координую цю групу щодо роботи з полоненими РФ, тому не можу сказати точно.

Ресурс “Хочу жить” в Росії блокують, тому що вони сахаються від усього: здається, що ситуація стабільна, але ніхто не знає, що може стати сірником, який підпалить усе.

На початку війни створили проект — я маю до нього причетність — про російських полонених. Він має гуманітарну мету: показати рідним солдатів РФ, які шукали своїх, де вони в полоні, як вони, що їх можна забрати. Ми публікували перехоплення розмов з полоненими, щоб показати не лише нашому, а й їхньому суспільству, що відбувається в Україні. Цей сайт також був заблокований на території Російської Федерації, на нього була велика атака.

Тому ми маємо розуміти, що такі ініціативи блокуватимуть. Але важливий момент: багато бійців РФ, потрапляючи до України, дуже часто дістають на окупованих територіях карти українських мобільних операторів, бо російські блокуються. Так ми і отримуємо можливість робити перехоплення — бачачи, що йде дзвінок з українського номера на російський.

Я веду до того, що вони можуть блокувати [сайт “Хочу жити”] у себе, але в нас він працює. Якщо вони зайдуть на нього з нашої сім-картки, перебуваючи безпосередньо на території України, вони можуть подати заявку.

Також по темі: Ніхто не дізнається, що здавання в полон було добровільним: про гарантії безпеки полоненим РФ з боку України говоримо з експертами

Олександр Пічугін: У місцях підготовки військових до фронтових дій ситуація вибухонебезпечна

— Джерело, зокрема The Insider, пише про те, що на полігоні Солоти в Білгородській області стався певний конфлікт між керівництвом частини, де проходили навчання набрані мобілізовані, та кількома солдатами з середньоазіатської республіки. Нібито підполковник, який командував, сказав, що Аллах — боягуз, бо не дає людям виконувати їх присягу. Зрозуміло, що це підтвердило лише одне джерело, причому анонімне…

Але після таких досить образливих для правовірних мусульман слів я не дивуюся з того, що далі сталося на стрільбищі: люди з середньоазіатської республіки розгорнули кулемет спочатку у бік командира, а потім почали нерозбірливо палити по всіх інших. Їх вже прирівняли до учасників так званої “спецоперації”, тобто їхнім сім’ям виплатять ті самі гроші, які сплачують рідним загиблих на фронті.

Це зовсім не фантастична історія, це російська армія. Армійських у всьому світі важко назвати людьми тонкої душевної організації. Але російська армія — це армія країни, де толерантність вважається ледве не лайливим словом. Тому припустити будь-які конфлікти, пов’язані з тим, що більшість не поважає думки, інтересів меншості, дуже легко.

Наведу як приклад свою Нижньогородську область. На території області знаходиться полігон Муліно — один з найбільших у російській армії. З перших місяців бойових дій там велася спочатку підготовка контрактників, потім так званих добровольців того самого третього армійського корпусу, існування якого Міноборони так і не підтвердило. Нагадаю, Муліно — це військове селище, в якому мешкають родини військових. Вони чудово розуміють, як спосіб думок військових, так і способи їхнього дозвілля.

З літа в інтернеті почала з’являтися інформація про те, що ці добровольці поводяться як вікові підлітки в таборі: напиваються до втрати притомності, валяються під лавками, чіпляються до дівчат. Потім почали з’являтися повідомлення про крадіжки у селищі — люди постійно просили впровадити комендантську годину. А на початку жовтня, коли вже розпочалася мобілізація, губернатор Нижньогородської області видав указ про заборону торгівлі алкогольною продукцією у селищі.

Тобто ми розуміємо, наскільки вибухонебезпечна обстановка в таких місцях підготовки військових до фронтових дій. Ми також розуміємо, наскільки тим самим мусульманам неприємно бачити п’яних людей — спалахнути може будь-де і будь-якої миті.

В Москві та Підмосков’ї вже оголосили, що план з мобілізації виконано. Усі, хто має на руках повістки, і вони досі не прийшли у військкомат, можуть вже цього не робити. Але в більшості регіонів таких заяв поки не було. Потрібно віддати належне главі російської держави — у таких тонких питаннях він завжди намагається перекласти відповідальність на керівників регіонів.

При цьому деякі регіони, що межують з Україною, говорять про те, що почалася певна друга хвиля. Потім в Міноборони та Адміністрації президента РФ спростували цю другу хвилю. Дуже складно зараз говорити, що обіцянки про закінчення мобілізації підтвердяться. Закінчити мобілізацію можна лише відповідним рішенням глави держави, а його поки немає. І будь-які заяви керівників регіонів, як вже зазначили російські правозахисники, у цьому плані не варті жодної копійки.

Дмитро Гудков: Мобілізація до РФ не закінчилася, це пауза на період осіннього призову

— Хтось просто не зміг втекти від мобілізації, — зібралися різні люди, виникають різні конфлікти. У випадку з трагедією в Бєлгородській області, я впевнений, що російські військовослужбовці недостойно поводилися по відношенню до таджиків або узбеків. Розумієте, у нас немає жодного екіпірування — від бронежилетів до шкарпеток — між військовослужбовцями постійно відбуваються сутички. І це все дійшло до трагедії.

Цей інцидент якраз є свідченням того, що мобілізовані люди здатні ефективно воювати, коли є дисципліна, мотивація. А тут людей просто виривають з реального життя і направляють в жахливі умови. Когось треба вбивати і стріляють по тобі. Думаю, що мобілізація не дасть багато путінському режиму. Це певним чином ускладнить контрнаступ Збройних сил України, але не більше. Тому що це війна м’яса проти машин.

Я впевнений, що цифри загиблих серед непрофесійних військових не просто існують, а навіть Кремлю вони відомі. Нам їх просто не повідомляють. Напевно, тому Путін раптом заявив, що мобілізація припиняється. Собянін в Москві та [губернатор Московської області Анатолій] Воробйов оголосили про закінчення мобілізації… Я, звичайно, не вірю, що ця мобілізація закінчилася. Думаю, вони зробили паузу на період осіннього призову — не справляються органи військкомату з великим потоком. Потім все це можуть відновити. Можливо, не у великих містах…

Заяви Путіна та Собяніна я пов’язую з тим, що вони відчули падіння рейтингу. Вперше після 21 вересня серед путінського ядерного електорату, колишніх лоялістів стала часто звучати жорстка критика на адресу Путіна. Тобто, раніше критикували губернаторів, депутатів, але Путіну не перепадало. А тут критика на адресу Путіна стала помітною — громадська думка дуже змінюється. Думаю, що коли підуть масові “грузы 200”, то все невдоволення може конвертуватися в протести на тлі розколу еліт та військової поразки. Протести визрівають на кухнях, у дворах, в рядах мобілізованих.

Навіть якщо поїде ще 1-2 мільйони — це все одно близько відсотка від 140 мільйонів [населення Росії]. А 99% нікуди не дінуться з цього корабля. Тому цілком очевидно, що колись люди зрозуміють, що вибір або повернутися в ящику, або сісти у в’язницю на 5-10 років за напад на військкомат, підпал… І найпривабливішою опцією буде друге. Мені здається, відбуватиметься радикалізація цього протесту.

Олег Жданов: Мобілізація триватиме до кінця війни

— Москва та Санкт-Петербург — два ключові міста, які формують соціальні настрої. Очевидно, рейтинг Путіна почав різко знижуватися, тож були змушені зупинити мобілізацію в цих містах. Натомість околиці наразі отримають ще більшу рознарядку на проведення мобілізації.

Щодо закінчення мобілізації за два тижні: думаю, Путін бреше прямо в очі. Вона триватиме, як на мене, до останнього дня війни.

В іншому випадку вони не встигатимуть поповнювати втрати. А брак особового складу може спровокувати обвал фронту на будь-якій ділянці і стати фатальною подією в цій війні.

Вони зараз гальмують з темпами, бо не встигають розсортувати мобілізовані перші хвилі. А з 1 листопада їм ще треба провести призов строковиків на дійсну військову службу. І щоб система мобілізації в РФ не впала, вони змушені зараз призупинити мобілізацію і провести призов. Далі вони повернуться до методу прихованої мобілізації, як це було до 21 вересня.

Нові мобілізовані будуть голосити, але все одно йти, доки не проллється кров, доки вони не побачать смерть і страждання тих, з ким ще вчора товаришували. Тоді вони одразу поставлять запитання — як воювати мотикою проти танка. І цілком можливо відбудуться прозріння — або відмови від участі у бойових діях, або спроба здатися в полон Збройним силам України.

Руслан Болгов: Маючи дані про людину, її можуть відстежити за камерами спостереження

— На сьогоднішній день розпізнавання облич за камерами відеоспостереження не складно. Вони працюють за принципом алгоритмів соціальних мереж, відстежуючи ту чи іншу особу, за фізичними, поведінковими параметрами. Якщо є певні дані — фотографія людини та інші — їх забивають у пошуковик за єдиною системою, яка існує в регіонах. І так можуть відстежити переміщення тієї чи іншої особи з точки “А” до точки “Б”. Насамперед, йдеться про центральні регіони.

Сховатися краще за кордоном, або в таких глибинках, де не тільки диджиталізації немає, але навіть електрики. Деякі росіяни кажуть — я краще 3-5 років відсиджу собі спокійно і нікуди не поїду. Для розуміння: на сьогодні лише одну кримінальну справу за ухилення було заведено, але її закрили.

Відстежити автомобіль ще простіше — там є інший алгоритм, який працює за принципом системи штрафів. Вичіпляючи номер, можна повністю відстежити її пересування.

Запитання в іншому: це потрібно робити точково, переробляючи масиви інформації. Це дуже великий обсяг роботи. Але для цього особу слід спочатку встановити. Просто так сфотографувати людину на вулиці та виявити її не вдасться.

Читайте також: Як уникнути путінської мобілізації — всі варіанти описали експерти

Прямий ефір