Ніхто не дізнається, що здавання в полон було добровільним: про гарантії безпеки полоненим РФ з боку України говоримо з експертами

Українські захисники. Фото: Facebook/Генштаб ЗСУ

У зв’язку з оголошенням “часткової мобілізації” в РФ президент України Володимир Зеленський записав серію відеозвернень до російських громадян, у який нагадав про можливість здатися в полон, таким чином виступивши проти примусового відправлення на війну в Україну.

Глава держави закликав докорінні народи РФ задуматися над тим, за що вони гинуть у чужій країні, а також про те, що для лідера Росії Володимира Путіна вони не є цінністю.

“Ніхто не повинен брати участь у ганебній війні. Дагестанці не мають гинути в Україні. Чеченці, інгуші, осетини, черкеси та будь-який інший народ, який опинився під російським прапором“, — сказав президент Зеленський у відеозверненні.

Він також акцентував увагу на тому, що російська влада абсолютно не цінує життя своїх солдатів і навіть після їх смерті не забирає тіла, а часом і спеціально знищує останки, щоб не виплачувати сім’ям загиблих компенсації.

“Вони гниють на полях, вони зберігаються у моргах. Ті, які не спалила сама російська армія. Єдина армія у світі, яка возить за собою мобільні крематорії, щоб позбавлятися тіл своїх загиблих солдатів, коли встигає це робити. Але зараз вона так біжить, що кидає навіть танки та реактивну артилерію, а не лише тіла вбитих“, — зазначив глава держави.

Ще в одному зверненні до громадян РФ президент України нагадав, що все ще можна зупинити. Але, щоб це зупинити, доведеться зупинити російського президента.

Тим росіянам, які не готові боротися на вулицях, але хочуть жити, Володимир Зеленський порадив тікати з Росії або ж здаватися в полон українським військовим.

“Хочете жити — біжіть. Хочете жити — здавайтеся в полон. Хочете жити — боріться на своїх вулицях за свою свободу. У вас і так все забрали… Боріться за своє! Не лізьте на нашу землю, у нашу душу та в нашу культуру», — закликав Зеленський.

Російським військовим, які склали зброю, український президент гарантував безпеку: “З полоненими, перш за все, поводитимуться цивілізовано, згідно з міжнародними конвенціями. Ніхто не дізнається, чи солдати здалися в полон добровільно. Здатись в український полон краще, ніж загинути під ударами української зброї“. Він наголосив, що якщо російський солдат не захоче обміну або після обміну не захоче назад до Росії, це буде можливим. “Ми знайдемо спосіб забезпечити і це”.


Після успішних контрнаступів ЗСУ в полон почало здаватися дедалі більше російських військовослужбовців. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Даниловзазначає, що кількість охочих здатися в полон росіян лише збільшуватиметься.

“Можу сказати, що на харківському та херсонському напрямах російські військові домовляються. Як тільки ви викинули білий прапор, дісталися наших підрозділів без зброї і підняли руки вгору, до вас відразу ставлення абсолютно коректне. Російських полонених обшукують, проводять бесіду, після чого вони переходять у статус військовополонених. На військовополонених поширюються всі конвенції, яких наша країна тримається від початку до кінця», — уточнив Данилов.

Як правильно здатися в полон

Щоб здатися в полон російським військовим, не обов’язково виходити з білим прапором на українські позиції. Україна розробила державний проект “Хочу жити” для тих військових, котрі хочуть зберегти собі життя.

“Ти помічаєш, що тебе зустрічають не квітами, а вогнем і прокльонами? Ти помічаєш, що командири тікають першими? Збережи своє життя заради себе та своєї сім’ї. Перестань воювати за чужі гасла. Зв’яжися з нами — збережи собі життя”, — повідомляється на сайті проекту.

Щоб здатися в полон, потрібно зателефонувати за номерами гарячої лінії та повідомити про своє бажання скласти зброю.

  • +38 066 580 34 98;
  • +38 093 119 29 84.

Гаряча лінія працює цілодобово. Крім того, зв’язатись з “Хочу жити” можна за допомогою чат-бота в Telegram.

При здачі в полон через проект “Хочу жити” російським військовим дають такі гарантії:

  • дотримання Женевських конвенцій стосовно військовополонених;
  • триразове харчування;
  • медичне обслуговування;
  • юридичне супроводження з боку міжнародних організацій;
  • регулярний зв’язок із рідними;
  • пріоритетну можливість вашого обміну на військовослужбовців українських Збройних сил, які перебувають у полоні в Російській Федерації.

Як працює “Хочу жити”

Російським військовим, які не бажають брати участі у військових діях, в українському полоні буде набагато безпечніше, ніж у російській в’язниці. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

— Україна — демократична, європейська, правова держава. Ми дотримуємося Женевських конвенцій, міжнародного права, саме тому в Україні працює координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Це координаційний штаб захищає права українських захисників, які перебувають у полоні путінської Росії, а також опікується питаннями поводження з російськими військовополоненими. І проект “Хочу жити” — це державний проєкт у рамках координаційного штабу.

Жодних побоювань з приводу того, що Україна не має можливості організувати належні місця для утримання військовополонених, немає.

Це максимально публічний процес. Україна надає доступ представникам Міжнародного комітету Червоного Хреста та представникам ООН для моніторингу місця перебування російських військовополонених, чого не робить Російська Федерація безпосередньо порушуючи Женевські конвенції. РФ у принципі не дає працювати Червоному Хресту.

Україна готується до збільшення кількості військовополонених, які добровільно здалися у полон. Російський солдат, який захоче здатися в полон, може бути спокійним. Його де буде поселити, чим нагодувати, у що одягнути. На відміну від тих, часто жахливих умов, у яких наші захисники. Ми є цивілізованою країною, і це бачить сьогодні весь світ.

Ми можемо констатувати, що після успішного українського наступу на харківському напрямку був сплеск звернень до проекту “Хочу жити”. А після так званої часткової мобілізації почали дзвонити не просто солдати, які перебувають на території України в рамках окупаційної армії, а й ті, що тільки-но зібралися прибути в Україну, а також ті, кого тільки мобілізували.

Навіть люди, які підозрюють, що можуть бути мобілізовані про всяк випадок, уточнюють інформацію.

За кілька тижнів у нас уже понад дві тисячі звернень. Також дуже активно звертаються мешканці окупованого Криму. Там багато людей з українськими паспортами, які кажуть — якщо мене мобілізують і відправлять насильно в Україну, який алгоритм дій для мене як громадянина України? На ці питання приватно дають відповіді у проекті “Хочу жити”.

Це нормальна гарантія зберегти життя, не бути гарматним м’ясом, зберегти гідність та не брати участь у військових злочинах.

Проєкт “Хочу жити” зберігає життя російським солдатам, на відміну від їхнього командування, яке часто просто кидає їх напризволяще.

Головне в цьому самим зізнатися, що режим Путіна не зважає ні на чужих, ні на своїх. Людей відправляють на смерть. Єдиний спосіб уникнути такої долі, якщо вони потраплять до України — здаватися в полон Збройним силам України і таким чином опинитися під захистом міжнародного права та Женевської конвенції.


Такі програми — це єдиний спосіб уникнути воєнних дій, якщо не вдалося втекти з Росії та людина потрапила на фронт, зазначив в ефірі телеканалу FREEДОМ військовий експерт Олег Жданов.

— Щодо “Хочу жити” — це має бути девіз мобілізованих, яких кидають на фронт буквально першої доби після того, як мобілізували. До речі, рекорд Збройних сил Росії складає шість діб — з моменту вручення повістки до попадання в полон.

Так у нас це організовано на державному рівні. Є Telegram-чат “Хочу жити”. Там же ви знайдете телефони гарячої лінії МО України, які працюють цілодобово. Ваше завдання — відповісти на запитання бота, зареєструватися та отримати інструкції, де і коли вас можуть прийняти для того, щоб ви здалися в полон.

При цьому ми гарантуємо повне виконання Женевської конвенції — жодних тортур, жодних фізичних дій. Медичне забезпечення, зв’язок із родичами та триразове харчування.

І найголовніше: ми допомагаємо вам уникнути кримінальної відповідальності в Російській Федерації за добровільну здачу в полон. У документах буде записано, що ви потрапили у полон у бою.


Краще здатися в полон, аніж померти невідомо за що, зазначає юрист Тетяна Іванова.

— Я точно можу сказати, що Україна — правова держава, і ми справді дотримуємось усіх конвенцій, ратифікованих Україною. І тому тут я підтримую наші державні органи та їхніх представників, які виступають із подібними заявами. Я вважаю, що здаватися в полон це вихід. Справді, після цього нічого не загрожуватиме, конвенції буде дотримано.

Ви будете нагодовані, принаймні, вас не піддадуть тортурам, і ви можете бути обміняні.


Здаватися в полон радять своїм співвітчизникам і ті російські військові, яких розгромили ЗСУ під час контрнаступу.

Ми знаходимося на чужих землях. І нашому вищому керівництву, Путіну та всій владі все одно на нас усіх. Не треба лізти на чужі території, це не наше. Чи не російське.

Читайте також: Контрнаступ ЗСУ триває: як зростають втрати російських окупантів (ВІДЕО)

Прямий ефір