Заради залякування “чужих” і бравади серед “своїх”: експерти про відео з убивством українського військовополоненого

Ілюстративне фото: create.vista.com

11 квітня в соціальних мережах з’явилося відео, на якому російські військові, імовірно, перебуваючи на окупованій території України, обезголовили військовополоненого. Особу страченого українського військового поки що встановлюють.

Служба безпеки України розпочала досудове розслідування воєнного злочину за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу (порушення законів та звичаїв війни).

Реакція на страту в Україні, на Заході та у РФ

Президент України Володимир Зеленський відреагував на жорстокі страти українських військових і закликав світ забезпечити програш терору.

“Є те, що нікому у світі неможливо ігнорувати — як легко ці звірі вбивають. Це відео страти українського полоненого світ повинен бачити. Це відео Росії, якою вона є… Це не випадковість, це не епізод. Так було раніше, так було в Бучі. Тисячі разів. Кожен має реагувати, кожен лідер. Не чекати, що це забудеться, що мине час. Ми нічого не збираємося забувати і прощати вбивць. Законна відповідальність буде за все. Потрібен програш терору”, — сказав глава держави.

Своєю чергою, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що нове відео з жорстокою стратою українського полоненого зумовлює необхідність виключити Росію з Ради безпеки ООН та організації загалом.

“Це абсурд, що Росія, яка діє гірше за ІДІЛ (терористична організація “Ісламська держава”, — ред.) головує в Раді безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН). Російських терористів потрібно вигнати з України, а ООН притягнути до відповідальності за їхні злочини”, — наголосив Кулеба, маючи на увазі терористичну організацію, відому жорстокими стратами полонених в Іраку та Сирії.

Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша відео жахнуло, заявив прес-секретар генсека ООН Стефан Дюжаррік агентству Anadolu. За його словами, після того, як Гутерріш побачив відео з жорстокою стратою, він зажадав притягнути до відповідальності всіх винних.

“Найменше порушення має бути належним чином розслідувано, винні мають бути притягнуті до відповідальності”, — додав прес-секретар генсека ООН.

Президент Чехії Петр Павел зазначив, що справжність запису неможливо перевірити, тому він не може коментувати конкретний випадок. Він додав, що при цьому є багато інших задокументованих фактів, які вимагають засудження і яким не місце в сучасному світі.

“Якщо це підтвердиться, це поставить російських солдатів поруч з Ісламською державою, яку ми всі повинні засудити”, — цитує Павла ČTK.

У Європейській комісії зазначили, якщо автентичність відео зі стратою українського військовополоненого буде підтверджено, це буде черговим доказом того, що Росія нехтує міжнародним правом.

“Якщо його правдивість підтвердиться, це буде ще одне підтвердження нелюдського характеру російської агресії. Вбивство військовополонених — це серйозне порушення Женевської конвенції, і це демонструє вкотре, що Росія повністю ігнорує міжнародне право і, зокрема, міжнародне гуманітарне право”, — висловилася прес-секретар Єврокомісії Набіла Массралі.

Своєю чергою, російська влада відео вбивства проігнорувала. Лише вдень, 12 квітня, прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив ЗМІ, що достовірність відео ще потрібно перевірити.

За час повномасштабного вторгнення в Україну неодноразово було зафіксовано порушення Росією Женевських конвенцій, зокрема й жорстоке поводження з військовополоненими, однак Росія не провела жодного публічного розслідування і покарання своїх бойовиків за такі злочини.

Думки експертів

Правозахисники підкреслюють, що цей випадок – не перший. Час від часу в мережі з’являються кадри жорстокого поводження окупантів з українськими військовополоненими та цивільними заручниками. До того ж не всім випадкам надають розголосу.

Що світові потрібно зробити, щоб винні понесли покарання за воєнні злочини? Чи спеціально такі ролики з’являються в мережі? Чому серед російських військових заохочується жорстокість до супротивника не тільки на полі бою? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Сергій Череватий, речник Східного угруповання військ ЗСУ;
  • Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього;
  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Ігор Романенко, засновник Благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці;
  • Захар Тропін, доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

ДМИТРО СНЄГІРЬОВ: Це відео опубліковано не випадково

— Це не випадково. У будь-якому разі публікація подібних відео — це елементи інформаційних операцій проти військовослужбовців ЗСУ. Йдеться про психологічний тиск як на самих військовослужбовців, так і на членів їхніх сімей. Це залякування, елемент демонстративного терору. І, відповідно, бравада перед своїми негідниками, такими ж людьми, які задіяні в кривавому злочині.

Є інформація про те, що до цього злочину, можливо, причетна розвідувально-диверсійна група “Русич”. Російський неофашист Кирило Мільчаков, який прославився позасудовими стратами українських військовослужбовців ще 2014 року. Я нагадаю, тоді під містом Щастя в засідку потрапила колона ЗСУ. І аналогічно на відео було задокументовано факт жорстокого фізичного знищення українських військовослужбовців. Очевидно, йдеться саме про цей підрозділ.

Українським спецслужбам треба максимально докласти зусиль для нейтралізації активних членів цього розвідувально-диверсійного підрозділу.

У 2014-2015 роках аналітичним відділом українських сил було проведено успішну операцію. Йдеться про створення штучного конфлікту в середовищі лідерів бойовиків. Відповідно, було знищено польового командира “Бетмен” Бєднова.

Нам вдалося просунути інформацію про те, що відбулася нарада Бєднова з польовими командирами Дрьомовим і Мозговим, де обговорювалася можливість збройного заколоту проти тодішнього керівника так званої “ЛНР” Ігоря Плотницького.

Я нагадую про це, тому що особиста охорона Бєднова тоді складалася якраз з учасників розвідувально-диверсійної групи “Русич”. На момент ліквідації Бєднова було знищено п’ять активних учасників цієї розвідувально-диверсійної групи. Це стало можливим саме завдяки створенню штучного конфлікту. Ба більше, ми провели тоді серію вдалих інформаційних операцій, і “Русич” був виведений з окупованої території Луганської області на територію РФ.

Проте наразі є інформація, що “Русич” знову бере участь у складі російських окупаційних військ і, можливо, причетний до цього кривавого злочину.

СЕРГІЙ ЧЕРЕВАТИЙ: Такі вчинки не схилять українських захисників до злочинної жорстокості

— Російські війська ведуть дуже інтенсивні бої. Але коли є можливість, звісно, вони здаються. Особливо, якщо розбита група, а вижив хтось один.

Українські військові дотримуються всіх міжнародних конвенцій. Для них регулярно проводяться інструктажі з цих питань, є спеціальні пам’ятки, тому вони все знають. Плюс виховання в нашому суспільстві не дозволяє себе так поводити з тією людиною, яка проти тебе зараз не може воювати.

Українські спецпідрозділи, наші десантники, давно вже розвінчали багато страшилок, які сіє російська пропаганда.

Російські військові, наприклад, використовували “кадировців” для залякування. Але для “кадировців” поява деяких наших десантних бригад була командою “на старт”. Те ж саме вони пробували з приватною військовою компанією “Вагнера”, найманці якої ще в Сирії практикували відрубування голів для залякування. У нас це викликало тільки більшу жорстокість і бажання покарати їх, але не їхнім способом, а просто масово їх знищувати. Тобто так, як дозволяють закони війни.

Тому і з ПВК “Вагнер” уже давно пора зняти міф як про найкрутіших, про те, що ворог від них тікає. Вони вже дев’ять місяців не можуть узяти Бахмут, хоча хвалилися і розповідали, як вони швидко це зроблять, і що вся російська армія – ніщо порівняно з ними.

ІВАН СТУПАК: Російські військові діляться між собою такими відео заради задоволення

Це не перший і не останній факт, на жаль. Такі речі ще будуть спливати. Я впевнений, що у XXI столітті, у столітті технологій є можливість встановити особи тих, хто був на цих кадрах. Можна встановити з точністю до кількох десятків метрів, де це відбувалося, коли велася зйомка. Тобто це не проблема — встановлять цих людей.

Чому зараз спливають такі відео? Цей запис було зроблено давно, найімовірніше, це було літо минулого року, але точно невідомо. Такі відео, як правило, пересилаються по горизонталі між підрозділами РФ. Вони обмінюються відео у форматі “Дивись, що ми зробили”. І так по каруселі.

Я не вважаю, що це була якась цілеспрямована операція саме зараз. Це просто випадковість. Можливо, знайшли мертвого російського військового, у якого були на телефоні збережені ці відеоматеріали. Тобто в будь-якому разі таких відео буде, на жаль, більше.

Я не думаю, що це зроблено з метою спровокувати українську агресію проти російських військових, щоб військові теж їм почали відрізати геніталії та голови.

Російські військові повертаються з українського полону, набравши по 2-3 кілограми у вазі, всі — випещені, задоволені, але при цьому на камеру розповідають, що їх катували голодом. Але по їхніх щоках видно, як їх “катували голодом”.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Росіяни пишаються злочинами своїх військових

— Реакція світу має бути однозначною на те, що ми побачили. Це страшне видовище, але воно, за великим рахунком, не відрізняється від того, що ми бачили в Сирії, коли там існував так званий ІДІЛ. Вони робили точно такі самі речі, знімали це на камеру і транслювали. І тоді весь цивілізований світ ставився відповідно до цієї так званої держави, як просто до терористичної організації.

Росія просто вкотре підтвердила, що за фактом і по суті, а не тільки формально, є саме терористичною державою.

Відео говорить про те, що це, в принципі, система, яку застосовують на практиці представники російських збройних сил. І зрозуміло, що такі інциденти неможливі без мовчазної згоди вищого командування. Але це приховати неможливо.

У будь-якій цивілізованій країні подібна ситуація призвела б до внутрішнього розслідування. І люди, які це вчинили, були б покарані, тому що це кричуще порушення всіх можливих конвенцій. Але росіяни не те, що не приховують, вони цим пишаються. І реакція світу, звісно, тут має призвести до посилення санкційної політики.

ІГОР РОМАНЕНКО: Світ має переслідувати російських військових злочинців

— Російські військовослужбовці порушують правила ведення війни, міжнародне законодавство не тільки під час обстрілів, а й у поводженні з полоненими. Потрібна однозначна оцінка дії цих нелюдів.

Не доводиться говорити про якесь привнесення “русского мира” або побудову якихось поглядів росіян. Відбувається спроба знищення української нації, а не “нацистів”, яких вони не можуть знайти. А демілітаризація – це повалення державних структур безпеки, що означає знищення нашої держави. Тому немає жодних ілюзій щодо тих, хто себе поводить поза законом. Їх треба знищувати, уточнювати частини, командирів.

Тут напрошуються приклади Гуляйполя, Нестора Махна тощо. Заходила дика дивізія, яка творила беззаконня, а махновці в боях вирішували ці питання нещадно. Дика дивізія уникала зустрічі з махновцями, і в підсумку ретирувалася.

Після завершення бойових дій, а саме повернення всіх наших територій, для всіх військових злочинців має бути безумовна відповідальність. Терміну давності у цих злочинів не може бути.

Військових злочинців треба ловити по Росії, де б вони не були – по всьому світу. Тобто в нас уже є напрацювання відповідних структур зараз під час війни. Їх треба знищувати скрізь.

ЗАХАР ТРОПІН: Це тероризм, і ставлення до РФ має бути як до держави-терориста

— На жаль, Організація Об’єднаних Націй показала неефективність у припиненні цих злочинів.

Наявність цих доказів може свідчити про залучення командування або керівної ланки Збройних сил РФ до вчинення таких злочинів. Уже очевидним є факт, що щонайменше причиною цих злочинів є потурання керівництва Росії, і, більше того, навіть не потурання, а заохочення вчинення цих злочинів.

Хочу нагадати, що частини, які скоювали звірства в таких містах як Ірпінь і Буча, отримали гвардійський статус. Тобто вони були заохочені Путіним за вчинення цих злочинів — це було зроблено демонстративно.

До того ж, я не знаю жодного випадку притягнення до відповідальності російських військовослужбовців. Вони не можуть бути притягнуті до відповідальності за те, що вони стріляють. Тобто, грубо кажучи, коли в рамках бойових дій вони вбивають своїх супротивників, згодом їх не можуть притягнути до відповідальності.

Але за інші воєнні злочини — звірства, убивства військовополонених, порушення звичаїв і законів ведення війни, порушення Женевських конвенцій, поводження з військовополоненими, поводження з комбатантами тощо – вони можуть, і повинні бути притягнуті до відповідальності на індивідуальній основі.

Я думаю, що зараз уже є певна системність у діях, які дають змогу притягнути до відповідальності і військових, і командування, і керівництво РФ не просто за потурання воєнних злочинів, а й фактично їх заохочення.

Я очікую від ООН та інших організацій максимально жорсткої реакції. У злочині і в системності цих злочинів простежується чіткий характер. Їхня мета — залякати. А якщо вони намагаються залякати, щоб примусити громадськість або держави до вчинення будь-яких дій, то це склад злочину під назвою “тероризм”. Тобто відбувається вбивство з метою залякування суспільства або цілої держави.

Це тероризм. Отже, має бути відповідне ставлення до Росії як держави-терориста з відповідними резолюціями, ухваленими міжнародними організаціями, і відповідними рішеннями інших держав.

Читайте також: “Ми нічого не збираємося забувати та прощати вбивць”: Зеленський відреагував на відео страти українського полоненого

Прямий ефір