Зростаюча загроза з боку Росії та Китаю змушує НАТО вести переговори про розгортання ядерної зброї: Альянс припускає можливість вилучення частини ядерних ракет зі сховищ та переведення їх у режим готовності. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, інформує FREEДОМ.
За його словами, Пекін інвестує значні кошти у створення сучасної зброї, а ядерний арсенал Китаю збільшиться до 2030 року до тисячі боєголовок. Тим часом, за оцінками експертів Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, Китай швидше за інші ядерні держави нарощує свої можливості.
“Те, що ми бачили останніми роками і місяцями, — це небезпечна ядерна риторика з російського боку. Ми бачили, що Росія оголосила, що розмістила ядерну зброю в Білорусі. І ми також бачили ще кілька навчань російської сторони. І ми також повинні мати на увазі, що стикаємося не тільки з ядерними викликами з боку Росії, але й з боку Китаю, який зараз серйозно модернізує свій ядерний потенціал”, — сказав генсек НАТО.
“За оцінками SIPRI, розмір ядерного арсеналу Китаю збільшився з 410 боєголовок у січні 2023 року до 500 у січні 2024 року, й очікується, що він і далі зростатиме. Уперше Китай, можливо, розмістить невелику кількість боєголовок на ракетах у мирний час. Залежно від того, як він вирішить структурувати свої сили, Китай потенційно може мати принаймні стільки ж міжконтинентальних балістичних ракет, скільки Росія або США до кінця десятиліття, хоча його запаси ядерних боєголовок, як очікується, як і раніше, залишатимуться набагато меншими, ніж запаси будь-якої з цих двох країн”, — йдеться у звіті Стокгольмського інституту дослідження проблем миру.
Аналітики Стокгольмського міжнародного інституту зазначають, що у 2023 році дипломатія у сфері контролю за ядерною зброєю “зазнала ще більш серйозних невдач”. З березня 2022 року під окупацією російських військ залишається Запорізька атомна електростанція, погрози розв’язання ядерної війни час від часу лунають із Кремля, білоруський диктатор Лукашенко стверджує, що РФ передала його країні кілька десятків ядерних боєголовок. А 21 травня 2024 року розпочався другий етап спільних навчань Росії та Білорусі. Військові відпрацьовують застосування нестратегічної ядерної зброї.
“Досі, власне, немає якихось остаточних підтверджень, чи дійсно взагалі ядерна зброя на території Білорусі розташована. Але вже чого точно немає, так це в Лукашенка немає ніякої такої ядерної кнопки. Одна справа — розмістити десь ракети, інша справа — дати право якомусь політику в іншій країні ними розпоряджатися, і, мені здається, очевидна причина, чому Путін не роздає свою ядерну зброю комусь іще, — бо Путін, у принципі, зброю не роздає, а навпаки в себе акумулює”, — сказав білоруський політичний аналітик Вадим Можейко.
Іран — ще одне джерело ядерної загрози, зазначають у МАГАТЕ. Раніше генеральний директор агентства Рафаель Гроссі стверджував, що Тегеран перебуває “скоріше в тижнях, ніж у місяцях” від створення атомної бомби.
У відповідь на дії союзників Росії в НАТО проводять політику стримування ядерних загроз. Відомо про те, що 32 члени Альянсу займаються модернізацією арсеналу.
“Ядерне стримування НАТО — це наша найвища гарантія безпеки й наше остаточне стримування. І це те, що розроблялося протягом багатьох років: угоди про спільне використання ядерної зброї, коли Сполучені Штати мають ядерну зброю в Європі, але де союзники надають літаки, сховища, командування й контроль, підтримку, щоб зробити це ефективно та забезпечити частину спільного стримування і оборони НАТО”, — сказав Столтенберг.
Про те, якою може бути відповідь Заходу на можливе застосування ядерної зброї Росією та її союзниками, у НАТО не уточнюють. За словами лідерів країн G7, наслідки для РФ будуть серйозними.
Читайте також: Цивілізований світ має якось реагувати, — експерт про переговори в НАТО щодо розгортання більшої кількості ядерної зброї
Раніше політолог, доктор політичних наук Петро Олещук заявив, що нормалізація ядерного шантажу — а Росія вдається до нього чи не щотижня, чого ніколи не робив Радянський Союз — небезпечна сама по собі. Вона є загрозою для всього світу.