Заборонили продавати валюту та переводити її за кордон: як РФ утримує рубль на плаву

Фото: pixabay.com

В останні тижні російська валюта активно зміцнюється, а офіційні курси євро та долара практично повернулися до довоєнного рівня. Що це коштуватиме держбюджету країни-агресора — розбиралися журналісти телеканалу UA.

Долар — 66 рублів, євро — майже 68. У такому діапазоні російська валюта варіюється зараз на Московській біржі. Ось тільки купити в російських банках за цим курсом валюту навряд чи вдасться. Найчастіше в обмінниках за долар доведеться у кращому разі викласти близько 80 рублів.

Старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай наголошує, що останнім часом спостерігається тенденція цього неофіційного курсу. Бо навіть за курсом 70-80 рублів долар далеко не завжди можна купити.

“Тому дуже активізувалися якісь неформальні Telegram-канали, де люди домовляються зустрітися у відділенні банку та обміняти гроші. Ця ситуація продовжуватиметься і посилюватиметься, поки так зарегульований ринок у Росії”, — каже економіст.

Поки що Центробанку вдається утримувати рубль, а заразом і економіку Росії від краху завдяки жорстким обмеженням. Людям заборонено продавати валюту, переказувати її за кордон.

Російські компанії-експортери тепер зобов’язані продавати валютний виторг і купувати рублі. Запровадили заборону і для іноземних інвесторів.

“Іноземці мають облігації федеральної позики на суму близько 3 трильйонів рублів. Це величезна сума. І в іноземних інвесторів сьогодні немає можливості купити там іноземну валюту, наприклад, долар або євро, і вивезти за кордон”, — зазначає заступник голови Ради Національного банку України Василь Фурман.

За словами економістів, зараз рубль зміцнюється також завдяки виторгу з імпорту нафти та газу. Але парадокс у тому, що валюту через санкції просто нема куди витрачати. А спроби штучно утримувати курс національної валюти негативно впливають на наповнення держбюджету.

“Нещодавно вони відзвітували, що надходження від того ж податку на додану вартість у квітні скоротилися на 54%. Ці перекоси наростають. І насамперед проблема в тому, що знижується внутрішній попит. І ми бачимо, що вже їхній Центральний банк намагається на це реагувати, втретє було скорочено облікову ставку центрального банку”, — розповів Юрій Гайдай.

Свого роду “соломинкою” для порятунку національної російської валюти стало рішення вимагати від про недружніх країн платити за газ рублями. От тільки газовий шантаж цього разу не спрацював. Європа прагне зовсім відмовитися від російського палива, перекривши таким чином головне для Росії джерело фінансування війни.

Нагадаємо, радник глави Офісу президента Михайло Подоляк в ефірі марафону українських телеканалів заявив, що якщо країна-агресор РФ не програє у війні проти України, то розпочнеться третя світова війна.

Читайте також:

Путін прогризає землю на Донбасі ціною великих втрат – британський прем’єр

Знищують усі нагадування про Україну: як за допомогою пропаганди РФ намагається закріпитися на окупованих територіях

Прямий ефір