Сім країн балканського півострова, як і Україна, роками чекають на своє членство в Європейському Союзі. Представники Албанії, Чорногорії та Північної Македонії під час візиту до Києва підтримали статус України як кандидата на членство у ЄС. Вже на найближчому саміті Євросоюзу у Брюсселі 23 червня питання кандидатства буде розглянуте всіма учасниками, інформує UA.
Минулого тижня в Північній Македонії відбулася зустріч лідерів країн Західних Балкан із представниками Євросоюзу. Головна тема — Україна та Балкани на шляху до європейської інтеграції. Президент Володимир Зеленський також виступив на форумі по відеозв’язку. Його промова була насамперед про необхідність енергонезалежності від ресурсів РФ.
“Потрібно розірвати будь-які зв’язки з Росією, які вона використовує, щоб заробляти на Європі, паралельно ведучи антиєвропейську політику. Не може бути жодної торгівлі з Росією, не варто давати гроші тим, хто хоче вашого знищення”, — резюмував український лідер.
Раніше в Києві Володимир Зеленський та глави урядів Албанії, Чорногорії та Північної Македонії ухвалили спільну заяву про підтримку надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.
Чотири країни Західних Балкан — Албанія, Північна Македонія, Чорногорія та Сербія — вже мають статус кандидата на вступ до Євросоюзу.
Днями відповідну рекомендацію щодо надання статусу кандидата отримала й Україна. Боснія та Герцеговина, а також Косово поки що лише розглядаються як “потенційні” кандидати.
Президент Словенії Борут Пахор вважає, що статус України як кандидата в Європейський Союз не обговорювався б настільки інтенсивно, якби не війна. У всіх “кандидатів”, на думку Пахора, мають бути рівні умови, щоб уникнути внутрішніх конфліктів.
“Я серед дев’яти лідерів, президентів країн ЄС, які підтримують Україну, які виступили з ініціативою, щоб Єврорада досягла консенсусу щодо кандидатури України. Але я також надіслав офіційний лист голові Ради Шарлю Мішелю про те, що Боснія та Герцеговина має отримати такий же статус”, — заявив президент Словенії.
Україна отримає статус кандидата на членство в ЄС винятково виходячи з власних заслуг, а не тому, що країна змушена воювати за свободу. Про це заявила президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн після засідання, на якому розглядали заявки на членство в ЄС.
“Українці довели, що готові помирати заради європейського майбутнього, а ми хочемо, щоб вони жили з нами. Щодо України у нас одне чітке послання. Так, Україна заслуговує на європейську перспективу. Так, Україна має вітатися як держава-кандидат. Це виходить з розуміння, що велика робота була вже зроблена, але важлива робота все ще попереду”, — сказала вона.
У квітні цього року Австрія та Німеччина заявили, що наполягають на прискоренні процесу вступу балканських країн до ЄС на тлі війни Росії проти України. Спецпосланець Німеччини з Західних Балкан Мануель Саррацин вважає, що зволікання зі вступом до ЄС України, яка воює, та балканських країн однаково сильно розхитує довіру до Європейського Союзу.
“Якщо українці бачать, що навіть щодо такої маленької країни, як Чорногорія, Європейський Союз не готовий погодитися на просування вперед, чи щодо Північної Македонії, чи Албанії, то що це означає для такої великої країни, як Україна? Якщо країни Західних Балкан побачать, що навіть до країни, яка воює, України, немає особливого відношення — то як їм розцінювати власні перспективи вступу до ЄС?” — говорить Саррацин.
Раніше прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте висловив побоювання, що якнайшвидше “привілейоване” приєднання України до Євросоюзу створить ризики для стабільності Західних Балкан. Що явно не схоже на активну підтримку, яку під час візитів до Києва та на Балканському форумі висловили самі держави півострова.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що ЄС має модернізувати свої структури та процеси ухвалення рішень, щоб швидше приймати кандидатів. Це питання, а також статус України розглянуть вже 23-24 червня на саміті у Брюсселі.
Читайте також:
Олещук: Російські окупанти не розуміють цінності українських ядерників, піддаючи їх репресіям
Зеленський задоволений роботою депутатів – ухвалили низку важливих законів
Україна завоювала розум та почуття європейського народу, але інтерес до країни спадає – нардеп