Як за 6 годин вершиться історія: усі деталі візиту Байдена до Києва обговорюємо з експертами

Джо Байден і Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Сьогодні, 20 лютого, Київ відвідав президент США Джо Байден. Цей візит став несподіваним для більшості, оскільки його підготовка трималася в найсуворішій таємниці. Підготовку події експерти порівняли з найвищого рівня операцією спецслужб.

Це перший візит Байдена до України як президента США. Раніше він відвідував Київ на посаді віцепрезидента США у 2014, 2015 і 2017 роках.

Зазначимо, що президенти США не так часто бували в Україні. Востаннє чиновник зі Штатів такого рівня прибував із візитом до Києва майже 15 років тому, у вересні 2008 року — тоді це був Джордж Буш-молодший.

Загалом Байден провів у Києві всього близько шести годин. Але цей візит став справжнім інформаційним і політичним вибухом, який приніс масу позитивних сигналів Україні.

Деталі

Офіційно повідомлялося, що 20-22 лютого американський лідер мав відвідати Польщу, звідки він планував розпочати своє європейське турне. До цього Байден ухилявся від чіткої відповіді на запитання щодо можливості найближчого візиту до України, й журналісти трактували його слова як категоричне “ні”, ніж “можливо”. Ба більше, 17 лютого в Білому домі заявили, що в планах візиту Байдена до Варшави немає зустрічі з Володимиром Зеленським.

Але несподівано вранці 20 лютого, близько 8-ї години ранку, Байден прибув на залізничний вокзал Києва.

“Джозефе Байдене, вітаю в Києві! Ваш візит — це надзвичайно важливий прояв підтримки для всіх українців”, — написав Володимир Зеленський у Telegram.

“Оскільки ми наближаємося до річниці жорстокого вторгнення Росії в Україну, я сьогодні в Києві, щоб зустрітися з президентом Зеленським і підтвердити нашу непохитну прихильність демократії, суверенітету й територіальній цілісності України”, — повідомив Байден у Twitter.

Володимир Зеленський із дружиною зустріли високого гостя біля Маріїнського палацу в центрі столиці.

Потім лідери провели переговори тет-а-тет і в розширеному форматі, за підсумками зустрічі дали пресконференцію.

Президенти України та США також пройшлися Києвом. Лідери двох країн спокійно розмовляли, а тим часом у столиці лунала сирена повітряної тривоги — це Росія відреагувала на візит американського лідера підняттям у небо Білорусі своїх винищувачів.

При цьому Білий дім повідомив Москву про візит Байдена до України незадовго до його від’їзду з Вашингтона, щоб уникнути будь-яких інцидентів. Про це повідомив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, який супроводжував американського президента в поїздці.

Салліван оцінив візит Байдена до Києва як “безпрецедентний випадок”, адже Збройні сили США не контролюють жодного військового об’єкта в Україні (на відміну від відвідин інших небезпечних у військовому плані країн, наприклад, Афганістану та Іраку), пише The Guardian. У зв’язку з цим Адміністрації Байдена довелося ретельніше готуватися до поїздки президента до Києва, “щоб звести від самого початку ризиковану затію до керованого рівня ризику”.

За його словами, Байден розумів небезпеку свого візиту до Києва, але все одно вирішив приїхати в “критичний момент” для України — до 24 лютого, річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Візит уже назвали не лише історичним, а й символічним. Адже 20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної сотні, а в США — День президента. Ба більше, у ці дні 2014 року в українському Криму почалися проросійські мітинги як частина сценарію із захоплення півострова Кремлем.

Сьогодні Володимир Зеленський і Джо Байден поклали квіти до Стіни пам’яті загиблих за Україну, розташованої біля Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря (Михайлівський собор).

Джо Байден і Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua
Володимир Зеленський і Джо Байден. Фото: president.gov.ua

Також президенти відвідали площу Конституції біля Верховної Ради, де на Алеї сміливості відкрили табличку на честь президента США. На ній зображено підпис Байдена, а також зазначено дати першого телефонного дзвінка Зеленському та першого візиту американського лідера в Україну після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Для пересічних українців візит Байдена був повною несподіванкою і викликав масу емоцій — аж до сліз радості:

Через приблизно шість годин відвідин Києва десь о 14:00 Байден покинув столицю України.

Заяви

Володимир Зеленський зазначив, що візит Джозефа Байдена є надзвичайно важливим сигналом для України та українців. Глава Української держави нагадав, що після початку повномасштабного вторгнення перший телефонний дзвінок із підтримкою був із Білого дому.

Зі свого боку, Джозеф Байден наголосив на важливості своєї присутності сьогодні в Києві, яка демонструє підтримку з боку США незалежності, суверенітету й територіальної цілісності Української держави.

“У ту темну ніч [24 лютого] рік тому світ готувався до можливого падіння Києва. Але минув рік, а Київ стоїть. І Україна стоїть, і демократія стоїть. І Америка стоїть із вами, і весь світ допомагає вам… Це найбільша сухопутна війна в Європі за три чверті століття, і ви перемагаєте. Не дивлячись на інші думки або прогнози — ви перемагаєте, ви й далі це робите”, — заявив він.

Володимир Зеленський наголосив, що переговори були важливими та змістовними, а їхні результати будуть відчутні на полі бою — у посиленні українських воїнів та в деокупації територій.

“Ми можемо і маємо зробити так, щоб саме цей, 2023-й, рік став роком перемоги… Рішення Сполучених Штатів щодо Abrams для України заклало основу для танкової коаліції. Історично важливим є наш прогрес у питаннях протиповітряної оборони, і Patriot для захисту наших міст — це фундаментальне посилення. Ми обговорили сьогодні також питання далекобійної зброї та зброї, яка може постачатися в Україну, і до цього її не було. Це дуже важливо”, — повідомив український лідер.

Також під час перемовин сторони скоординували подальший тиск на РФ. Джо Баден повідомив про оголошення найближчим часом нових санкцій, спрямованих на недопущення обходу чинних санкційних механізмів.

Крім того, президенти двох країн обговорили запропоновану Україною формулу миру. Як зазначив Зеленський, “фактично маємо спільний погляд на зміст багатьох її пунктів”

Джо Байден анонсував новий потужний пакет оборонної допомоги Україні на 500 млн доларів. Про його деталі буде оголошено завтра, 21 лютого. Але сьогодні президент США повідомив, що цей пакет включатиме:

  • боєприпаси для HIMARS (“Хаймарс”) і гаубиць;
  • переносні протитанкові ракетні комплекси Javelin (“Джавелін”);
  • протитанкові системи та системи;
  • системи повітряного спостереження.

Крім того, Байден озвучив зобов’язання щодо постачання озброєнь — понад 700 танків, тисячі броньованих машин, тисячі артилерійських систем, 50 одиниць артилерії дальнього радіусу дії, понад 2 млн артснарядів, протикорабельні ракети та системи ППО.

У відповідь Володимир Зеленський заявив, що тепер у Росії не буде шансів на реванш.

Сполучені Штати також продовжать надання гуманітарної допомоги Україні.

Історичний візит

У чому значущість візиту Джо Байдена для України і для всього світу, як Кремль відреагував на подію, і як візит вплине на перебіг війни — в ефірі телеканалу FREEДOMобговорюємо з експертами:

  • Федір Веніславський, народний депутат України, представник президента у Верховній Раді України, член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки;
  • Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу;
  • Богдан Ференс, експерт із міжнародних відносин;
  • Владислав Селезньов, військовий експерт, колишній спікер Збройних сил України;
  • Сергій Лещенко, радник керівника Офісу президента України;
  • Ольга Курносова, російська політична аналітикиня, головна редакторка порталу After empire;
  • Франак Вячорка, старший радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської.

ВЕНІСЛАВСЬКИЙ: Є кілька причин, чому це історичний візит

— Президент США приїхав у воюючу країну, яка перебуває під загрозою постійних терористичних атак із повітря. І сьогодні під час зустрічі представників США та України в Києві пролунав сигнал повітряної тривоги, що не злякало делегацію і президента США.

До того ж історична значущість полягає в тому, що США як лідер сучасного західного світу демонструють, що вони на боці України, і вони будуть з Україною до закінчення війни, до нашої повної перемоги та до повної деокупації територій.

США демонструють тим самим, на чиєму боці весь цивілізований світ.

Ще дуже важливо, що інформацію про візит Байдена до України тримали в секреті. З урахуванням того, що Росія на тлі майбутнього візиту Байдена до Польщі призначила навчання своїх так званих ядерних сил стримування.

Поза всяким сумнівом, це було сигналом для Байдена з боку Путіна про те, що Москва готова до ескалації.

У Кремлі розраховували, що це змінить заяву Байдена в Польщі. Але коли Байден на тлі цих погроз прибув до України, Путін отримав потужний ляпас. Яка б риторика не застосовувалася путінським злочинним режимом, вона вже точно не має жодного впливу на рішення наших західних партнерів.

Це була дуже ретельно спланована, можна сказати, спецоперація, яка продемонструвала, що українські спецслужби сьогодні перебувають на одному рівні із західними колегами.

ЛЕЩЕНКО: Ця подія буде у світових підручниках

— Сам факт появи Байдена цього дня в Києві, за цих обставин — це подія, яка буде у світових підручниках історії. Наразі ми не можемо оцінити це повною мірою, а через десятиліття про це ще говоритимуть. Згадаймо, як 1963 року президент США Джон Кеннеді прилетів до Берліна, коли місто перебувало в ізоляції від зовнішнього світу через те, що Росія в особі тодішнього керівництва НДР, лояльного до Москви, блокувала Західний Берлін.

Америка вже дуже багато допомогла Україні, українській армії, і для нас важливо отримувати цю допомогу надалі. Нам важливо отримати танки, ракети більшої дальності та винищувачі. Такий візит — це ще один крок назустріч до необхідної зброї, щоб Україна звільнила свою землю. Наші збройні сили й так показали приклади героїзму, але з сучасною зброєю це зробити буде набагато швидше і з меншою кількістю жертв.

США заявили, що можуть не самі давати свою зброю, але можуть дозволити давати її третім країнам. Тому я припускаю, що під час візиту президента США до Польщі буде обговорюватися, які країни сформують альянс, щоб не тільки США були єдиним донором для реалізації переможного сценарію для України.

Російська пропаганда сьогодні відпрацьовує одну тезу про те, що “росіяни дозволили Байдену приїхати до Києва” — ось такий у них посил. Його вкидають через різні канали — анонімні та пропагандистські. Але насправді, Адміністрація Байдена не просила дозволу у Кремля на цю поїздку.

А тепер їм доведеться переписувати й послання Путіна, яке він готував до 21 лютого, і шукати нові методички. Тому що раніше вони відпрацьовували іншу тезу — про те, що США відмовлялися підтримувати Україну, яка нібито провокує розкол у самій Америці.

ФЕРЕНС: Байден у Києві подав низку сигналів світу

— Особисте перебування Джо Байдена в Києві — це сигнал не тільки для мирних жителів України, для українських героїв на фронті, а й також сигнал Трансатлантичному альянсу та столицям західних країн, які мають більш ефективно та швидко ухвалювати рішення про підтримку України.

Байден подав Україні сигнал про те, що цивілізована частина світу з нею.

Також це сигнал для американців, для внутрішнього інформаційного простору. Важливо пояснювати своїм громадянам, що гроші платників податків США використовуються в правильному напрямку — для того, щоб захищати ті цінності, на яких США були засновані.

Для країн східного флангу НАТО, таких як Польща, Литва, Латвія, Естонія, дуже важливо відчувати впевненість у тому, що Альянс безпосередньо посилює свою присутність і в разі чого буде готовий захищати країни-учасниці, розташовані безпосередньо біля Росії. НАТОвський контингент збільшиться, східні країни Альянсу модернізуватимуть своє озброєння, відправляючи Україні зброю ще радянських зразків.

Безпека візиту Байдена до України опрацьовувалася ретельно. Бо система безпеки в США в контексті перших осіб держави — це топ-пріоритет, іноді навіть геополітичні цілі ставляться на другий план. Але безпека їхніх лідерів — на першому плані.

Під час підготовки візиту вони, звісно, зіставляли всі ризики. Але в нинішній ситуації війни впевненості на 100% не може бути ні в кого. Тому потрібно віддати належне хоробрості президента США.

Але гадаю, що в Кремлі теж побоюються. Адже Росія розуміє тільки мову сили, а Штати — це сила. У США перша у світі армія. І Росія враховує цей фактор.

Цей сильний вчинок — візит Байдена до Києва — сигнал і лідерам країн НАТО. Тому що одна справа, коли ти в Білому домі говориш про важливість підтримки України, про припинення російської агресії. Але інша справа, коли ти сам особисто робиш такі сильні вчинки.

Це посилює Байдена, це посилює його імідж у світі.

ЧУБАРОВ: Максимальна консолідація світу

— Сьогоднішній приїзд Байдена означає максимальну консолідацію волелюбних народів навколо підтримки України, навколо підтримки світової демократії та глобального миру. Саме так я оцінюю сьогоднішні події.

Сам по собі візит, звісно, не здатен змінити перебіг війни, але його результати створюють абсолютні передумови для більш успішних, переможних дій Збройних сил України.

Після Мюнхенської конференції з безпеки [яка відбулася 17-19 лютого] Росія опиниться в абсолютній ізоляції. Вона не буде ні на кого спиратися надалі, тому що світ припинятиме авторитарні режими в інших державах.

І сьогоднішній візит Джо Байдена — це навіть не крапка, а знак оклику.

СЕЛЕЗНЬОВ: США не мають наміру домовлятися з РФ

— Візит Байдена, це також візит лідера всього демократичного світу і лідера формату “Рамштайн”.

Нагадаю події весни 1940 року. Тоді до складу антигітлерівської коаліції так само входили 54 країни-учасниці [як зараз до формату “Рамштайн” щодо військової підтримки України].

Це той самий чіткий сигнал і Володимиру Путіну особисто, і в цілому РФ, що всі їхні спроби змінити ситуацію на полі бою будуть марними.

Упевнений, що наразі коаліція займається реалізацією дуже важливого кризового кейса — підготовкою до майбутнього контрнаступу українських сил.

Нинішній візит президента США Джо Байдена спрямований на те, щоб вирішити ситуацію, яка пов’язана з повномасштабною путінською агресією. Не знайти точки дотику, не домовитися, а саме ліквідувати загрозу з боку путінської Росії, знищивши сам політичний лад у РФ. Гадаю, що потужна підтримка тих самих 54 країн, які входять до проєкту “Рамштайн”, є абсолютно чітким підтвердженням.

Що стосується нової військової допомоги. Російські генерали розраховують, що отримані Україною американські HIMARS (“Хаймарс”) дістають на відстань до 80 км від лінії бойового зіткнення. Відповідно, окупанти відтягують логістичні центри, де зберігають боєприпаси, на відстань 100-120 км. Тож, щойно ми отримаємо ракети, які діють на відстані 120-150 км, росіяни змушені будуть ще далі відтягнути від лінії бойових зіткнень свої склади з боєприпасами. Слідом виникають проблеми з російською військовою логістикою, бо постачання всього необхідного до лінії фронту займатиме величезну кількість часу.

Нескладно порахувати, скільки часу рухатиметься ешелон із центральних складів із зовсім необхідним для російських солдатів, які перебувають на відстані 170-200 км від лінії фронту. Не думаю, що путінські генерали зуміють ефективно вирішити цю проблему.

КАЛАН: Підтримка України залежить не від партій, а від народу США

— Візит президента Байдена важливий і для американців. Він показав американцям, як тема України важлива, і показав усім, що американці підтримують Україну. І що наша підтримка триває, не припиняється, а навпаки — посилюється.

Сьогоднішній візит президента Байдена до Києва підкреслює, що підтримка з боку США не залежить від партій, не залежить від демократів, від республіканців — це залежить від американського народу.

Цей візит показує, що ми дуже цінуємо те, що роблять українці, щоб захищати свою країну.

Чому візит відбувся саме зараз. Цього тижня буде 12 місяців цієї жахливої війни. І важливо, що напередодні цього ми показали світові, що Захід єдиний з Україною, що ми будемо продовжувати допомагати. І президент Байден під час свого візиту оголосив про новий пакет допомоги — військовий і допомогу електросистемам України. І це символічно напередодні 24 лютого.

Але також нинішній візит є ніби відповіддю на приїзд у грудні президента Зеленського до Америки.
Тому ми не розглядали варіант, що президент США приїде до Польщі й не відвідає Україну. Він мав поїхати до Києва, побачити на власні очі ситуацію, пройтися вулицями з президентом Зеленським і оголосити про новий пакет допомоги.

Нам усім важлива територіальна цілісність України, за це українські військовослужбовці борються стільки місяців. Тому ми допомагаємо Україні захищатися — це і військова допомога, і економічна, і гуманітарна, і пряма допомога уряду України.

КУРНОСОВА: Путіну всіляко дають зрозуміти, що його не бояться

— Візит Байдена до Києва — це інформаційна бомба. Бо всі чекали зустрічі Байдена із Зеленським у Польщі, а тут раптом президент США приїжджає до Києва.

Це знак того, що підтримка України з боку американського народу і Білого дому тільки міцнішає.

У Москві цього не очікували. Адже Путін вдає з себе мачо, хоча насправді всього боїться, про що говорять кілометрові столи навколо нього. І раптом ми бачимо, що Байден, який значно старший за Путіна, виявляється досить сміливою людиною, щоб прилетіти сьогодні до Києва.

ВЯЧОРКА: Приїхавши до України, Байден надихнув і білорусів

— Сьогоднішній візит Байдена надихає і українців, і білорусів.

Такого рівня візиту ще не було, повірити в це ще пів року тому ніхто не міг. Від чого сьогодні всі “лукашисти” і “путіністи” плачуть осторонь.

Лукашенко теж типу запрошував Байдена. Такі заяви продиктовані тим, що йому важливо повернути свою суб’єктність. Адже з ним ніхто не зустрічається крім представників Зімбабве, Об’єднаних Арабських Еміратів і російських чиновників на чолі з Путіним.

А він хоче бути гравцем на міжнародній арені — спілкуватися з Джо Баденом , мовляв, “я важливий, спілкуйся зі мною”.

Йому важливо бути згаданим у світових медіа. За кілька днів до свого візиту до Москви Лукашенко запросив на пресконференцію західних журналістів і намагався поводитися як світовий лідер — не менше, ніж канцлер Німеччини Олаф Шольц. Так він себе бачить. Але не тому, що в нього більше впливу, а тому що він довше в політичній системі. Він мислить категоріями “дідів” і “дембелів”, вважаючи себе старожилом світової політики.

Лукашенко не розуміє, що війною, в яку він вплутав Білорусь, закрив для себе зворотний шлях. Йому все ще здається, що йому вдасться уникнути відповідальності, коли до влади прийдуть молоді європейські політики.

Читайте також:

Прямий ефір