Як підрив ГЕС позначився на Миколаєві та якості питної води в місті — подробиці від місцевих жителів

Евакуація людей зі Снігурівської громади. Фото: suspilne.media

Внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС вода дісталася і до Миколаївської області. За ніч рівень води в акваторії Миколаєва впав на 9 см і станом на 8 ранку дорівнює 88 см, що свідчить про спад води. Про це повідомив мер міста Олександр Сєнкевич. Яка ситуація в Миколаєві наразі та як підрив Каховської ГЕС вплинув на забезпечення міста питною водою сьогодні, 10 червня, розповіла у включенні з Миколаєва кореспондентка телеканалу FREEДОМ Валерія Некипелова. 

За її словами, найнижчий мікрорайон міста, який називається “Намив”, підтоплено. Наразі у воді перебувають пляж, кафе, атракціони — все, що було розміщено в прибережній зоні. Також підтоплено місцевий яхт-клуб. Проте наслідки цього теракту росіян помітні і в самому центрі Миколаєва.

“Флотський бульвар також частково підтоплений. Там зламалася плитка, є деякі провали на Прибережній алеї, тому миколаївські комунальники відгородили це місце, адже мешканцям там перебувати може бути небезпечно”, — розповіла журналістка. 

Але, незважаючи на це, є й причини для підбадьорення, оскільки вода впала на 17 сантиметрів, каже вона.

На пікових позначках рівень води був позавчора ввечері — 105 сантиметрів, що є критичним показником для Миколаєва.

Зараз вода на 17 сантиметрів нижча і, за заявою місцевої влади, продовжує зменшуватися, причому не тільки в місті, а й в області, доповнила Некипелова. 

“Якщо вірити новинам, то ситуація поліпшується, рівень води падає. А взагалі це катастрофа у світовому масштабі, тому що все це забруднення пішло з водою. Це навіть страшно уявити”, — поділилася місцева жителька Аліна.  

Такого рівня води в Миколаєві ніколи не було, зазначає мешканка міста Марія.

“Загалом це жахлива ситуація. Я прокинулася тоді, побачила новини, це навіть у голові не вклалося. Думала, може, щось не так зрозуміла. Але потім, коли побачила, що це правда, якось усередині защемило, а потім побачила, що дійшло і до Миколаєва. Тепер я бачу це на власні очі. Розумію, скільки людей і тварин там (у Херсонській області, — ред.) просто гинуть”, — розповіла Марія. 

Вода і водопостачання загалом для Миколаєва — це болюча тема не тільки в контексті трагедії на Каховській гідроелектростанції, а й загалом протягом майже всієї повномасштабної війни Росії проти України. 

Зараз, за словами журналістки, у Миколаєві є водопостачання, але якість цієї води залишає бажати кращого, вона не придатна для їжі. Тому люди беруть воду у свердловинах, бюветах. Також містом курсує спеціальний трамвай, який розвозить придатну для вживання в їжу воду. 

Некипелова також зазначила, що ситуація на Каховській гідроелектростанції на якість води в системі водопостачання Миколаєва особливо не вплинула.

“Експерти не фіксують на цю мить надлишку тих речовин, яких у воді бути не повинно”, — сказала вона. 

Самі ж миколаївці якоїсь суттєвої різниці також не відзначають.

“Наше керівництво хоч і вживає заходів якихось, але все одно якість води залишає бажати кращого. Десь дня два тому вона була солонувата, не зовсім, як раніше, у 2022 році, а потім пішла вже нормально, що можна було покупатися”, — розповіла жителька міста Любов.

 “Я ще не відчула змін. Я вам чесно скажу, ще не відчула. Але я сподіваюся, що наша влада зробить усе, щоб усе-таки населення, не дай боже, не захворіло, тому що йде спека до плюс 30. Звичайно, кожному треба остерігатися. Я читала в інтернеті й по телебаченню передають, що треба все-таки кип’ятити воду”, — зазначила мешканка Миколаєва Олександра.  

Ситуація в Миколаєві загалом не найкритичніша в області. Набагато гірша обстановка на півдні, в Снігурівській громаді — там затоплені десятки населених пунктів. 

“У річці Інгулець експерти фіксують уже мор риби, а за результатами лабораторних досліджень встановлено перевищення гранично допустимих концентрацій вмісту нітритів, хлоридів, заліза та інших речовин, яких у воді бути не повинно. І все це свідчить про наявність стічних вод”, — резюмувала журналістка.

Читайте також: У Херсоні зменшується вода і під обстрілами триває евакуація: пряме включення з міста (ВІДЕО)

Нагадаємо, у вівторок, 6 червня, російські окупаційні війська підірвали Каховську гідроелектростанцію, розташовану на річці Дніпро в Херсонській області. Росіяни кинули людей напризволяще в затоплених унаслідок підриву Каховської ГЕС окупованих населених пунктах Херсонської області.

Прямий ефір