Як окупанти примушують українців отримувати паспорти РФ: про новий інструмент розповів правозахисник

Паспорт РФ. Фото: www.pravda.com.ua

Окупаційна влада на захоплених Росією територіях України перепробувала безліч інструментів примусу українців до отримання паспортів РФ. Заборонили роботодавцям працевлаштовувати тих, хто не має російського паспорта, не беруть дітей до шкіл, якщо батьки не отримали російського громадянства, погрожуючи позбавити їх батьківських прав за нібито порушення права дитини на освіту. Люди без паспорта РФ позбавлені будь-яких соціальних виплат. Але це не дало потрібних окупантам результатів. Про це в ефірі FREEДОМ сказав директор громадської організації “Інститут стратегічних досліджень та безпеки”, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.

Наразі, як каже гість ефіру, окупанти планують масово вилучати майно у тих, хто не хоче оформлювати російські паспорти.

“Вийшли так звані “закони” окупаційних адміністрацій на окупованих територіях Луганської та Донецької області. Якщо ти не перереєстрував свою квартиру, свою житлоплощу, а за законами РФ перереєструвати без паспорта ти її не можеш, це є підставою для конфіскації твого майна. І це вже запущено. Це не наміри… Таким чином вони пішли останнім шляхом. Це фактично: ми забираємо в тебе квартиру. Вирішуй, отримуєш паспорт — квартира залишається у тебе, не отримуєш — квартиру ми забираємо. Таким чином зараз діють окупанти на окупованих територіях”, — коментує Лисянський.

Він зазначив, хоча окупанти звітують про паспортизацію 95% населення, це не відповідає дійсності. Інакше їм не довелося б дозволяти голосувати на псевдовиборах мешканцям з українськими паспортами та робити нові кроки щодо примусу населення до переходу до російського громадянства.

“Ми бачимо, як люди пручаються, вони не хочуть до останнього, сидять, чекають, не хочуть оформляти російський паспорт. І окупанти це бачать. Вони ж тому ухвалили таке розпорядження про те, що людям, які на окуповану територію приїжджають, не оформлюючи російський паспорт, наприклад, просто хочуть подивитися своє житло, їм просто забороняють в’їзд на територію Російської Федерації. Вони ж окуповану територію також вважають Російською Федерацією. Відповідно вони людей звідти просто депортують, ставлять їм штамп у паспорті — на 5 років заборону”, — розповів правозахисник.

Він додав, що кількість таких заборон зростає, причому потрапити на окуповану територію не можна і через Білорусь, українців, які намагаються, масово депортують і звідти.

“Це про що говорить? Про те, що окупанти розуміють, що на окупованих територіях є величезна кількість проукраїнськи налаштованого населення, що всіх вони у в’язницю не пересаджають”, — сказав Павло Лисянський.

Читайте також: Русифікація і будівництво нових в’язниць: що відбувається на окупованих територіях України (ВІДЕО)

Прямий ефір