Вимоги РФ до НАТО не можна вважати дипломатією, – експерт

Фото з сайта kanaldom.tv

Геополітичні претензії Кремля, як і вимоги Москви до НАТО, не мають нічого спільного з дипломатією і не можуть бути задоволені цивілізованою світовою спільнотою.

Про це у програмі “Украина на самом деле” телеканалу UA розповів директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Григорій Перепелиця.

Росія, докоряючи США нібито недотриманням міжнародних домовленостей, грубо їх порушує.

“Це мова військових ультиматумів. З дипломатією це не має нічого спільного. Чому? Тому що Росія у 1997 році підписала з НАТО “Основоположний акт про взаємні відносини, співпрацю і безпеку між Російською Федерацією і Організацією Північноатлантичного договору“. У документі обидві сторони визнали, що вони не вважають один одного воєнними супротивниками та ворогами. Але що сталося згодом? У всіх документах у Росії, військовій доктрині, стратегії національної безпеки, у концепції російської зовнішньої політики – НАТО позначене як основний ворог Росії, як основна загроза. Тобто Росія сама вже порушила той Основоположний акт 1997 року”, – уточнив експерт.

НАТО неухильно дотримується положень цього документу.

“І навіть попри провокації Росії НАТО розглядає РФ як свого стратегічного партнера. Хоча це вже дуже дивно у цій ситуації”, – продовжив він.

Кремль провокує НАТО та Захід на конфлікт, НАТО всіляко ухиляється від цієї конфронтації. Тому Москва висунула до Заходу, НАТО й США не просто вимоги, а військовий ультиматум про те, щоби повернути Росії сфери впливу, які вона мала до закінчення “холодної війни” або до розширення НАТО до 1997 року.

“Тобто вони одразу визначили, що НАТО має визнати, що вся Східна Європа, не лише Україна, Закавказзя, Центральна Азія та вся Східна Європа, включно з Прибалтикою та Польщею, належать до сфери впливу Росії, як це була сфера впливу Радянського Союзу. Ось яка головна мета стоїть сьогодні перед Росією. Тож вони загрожують. Якщо НАТО не приймає цих умов, то Росія загрожує військовою ескалацією. Тож це військовий ультиматум, а не дипломатичний крок”, – додав Перепелиця.

Конструктивний діалог у такій тональності з боку Росії неможливий.

“Це ситуація, коли жодним чином не можна домовитися. Якщо НАТО прийме умови Росії, то завтра НАТО вже не буде. Тому що за цими вимогами НАТО має дати Росії право вето – не лише на перспективи членства України, а й право вето на будь-які дії у всій Східній Європі. У російському проєкті нової угоди з НАТО є ж не лише вимоги не пустити Україну, не допомагати Україні, і навіть не співпрацювати з Україною. Там ідеться про недопущення будь-якої військової діяльності навіть на території країн НАТО, які входять до зони Східної Європи. Тобто НАТО має капітулювати. Якщо воно не капітулює, тоді Путін говорить про військову ескалацію, до чого ні НАТО, ні Сполучені Штати Америки сьогодні не готові”, – сказав експерт.

Крім того, будь-які поступки з боку Заходу Росія розцінює як слабкість. А в російському проєкті вказані лише односторонні поступки, а не взаємні компроміси.

“Вони кажуть про нерозміщення ракет середньої дальності. Але Росія сама денонсувала договір про заборону ракет середньої та малої дальності, водночас у Росії ці ракети вже розгорнуті у Калінінграді, вочевидь, вони будуть розгорнуті на території Білорусії. Тобто Росія сама розгортає. Але водночас каже НАТО: у жодному разі навіть на території нових членів НАТО ви не повинні займатися жодною військовою діяльністю, і тим паче не розгортати свої війська. При тому що Росія вже 200 тис. військ розгорнула проти східного флангу НАТО”, – акцентував він.

НАТО всіляко уникає воєнного зіткнення з Росією. Таким чином, за повномасштабного вторгнення Росії до України Київ не може розраховувати на військову підтримку з боку Заходу: США впливатиме на Москву шляхом дипломатичних інструментів.

“Байден сказав, що Україні ми не допомагатимемо у військовому відношенні. Якщо Росія вторгнеться, почне широкомасштабний військовий наступ на територію України, то після цього США здійснить економічні та дипломатичні санкції. Тобто, фактично, ми не можемо сподіватися на допомогу Штатів. Навіть члени НАТО не можуть на це сподіватися, тому що Байден каже не про оборону східного флангу НАТО, не про побудову глибоко ешелонованої оборони, а лише про стримування Росії від військової ескалації економічними та дипломатичними засобами”, – додав Перепелиця.

Росії потрібен розділ Європи за схемою “Ялта-2”, коли вся Східна Європа відходить під контроль Росії.

“А те, що залишилося, – залишається, як було, під НАТО. Ось так Росія бачить європейську безпеку: Росія домінує у пострадянському просторі та у Східній Європі, у країнах колишніх членах Варшавського договору. І всі перемовини мають відбуватися між Брюсселем та Москвою. А решта країн – не має вирішального голосу в цій системі європейської безпеки. Це як був Віденський конгрес у 1815 році, коли переможці над Наполеоном розділили сфери впливу, і кому хотіли – давали суверенітет, кому не хотіли – не давали, кордони ділили, як вони хотіли і таке інше. Ось цього хоче Путін – такої моделі в Європі”, – наголосив експерт.

Нагадаємо, 22 грудня відбулася зустріч державного секретаря Ентоні Дж. Блінкена з верховним представником Європейського Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозепом Боррелем, на якій співрозмовники обговорили спільні дії США та Євросоюзу на підтримку України.

Читайте також: Країни-члени ООН звинуватили РФ у поширенні фейків про Україну (ВІДЕО)

Прямий ефір