Президент України Володимир Зеленський напередодні взяв участь у саміті Ініціативи трьох морів (Тримор’я) у Вільнюсі та зустрівся з президентами низки країн ЄС. Європейці активізують переговорні майданчики для допомоги Києву. І Тримор’я — один із них. Цей формат відроджується. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.
Політолог підкреслив, що у Вільнюсі, по суті, відбулося відновлення ініціативи Тримор’я.
“Багато говорили раніше з приводу Тримор’я. Однак у контексті війни та останніх подій якось про цю ініціативу трохи забували. Але відбулося відродження формату. І це правильно. З однієї простої причини: ми зараз бачимо, що триває напрацювання нових різноманітних форматів європейської інтеграції України та, більше того, — регіональних форматів співпраці”, — сказав Левусь.
Говорячи про процес регіонального співробітництва України з країнами ЄС, політолог зауважив, що варто розглядати не лише Ініціативу трьох морів.
“Я б ширше подивився на цей процес. Варто активізувати не тільки Тримор’я. Є й інші формати. Наприклад, Люблінський трикутник. Також залишається двостороння співпраця”, — сказав гість ефіру.
Він також зауважив, що одним із важливих результатів саміту у Вільнюсі стало підписання безпекової угоди з Латвією. Це вже дев’ятий договір для України і перший із країнами Балтії, які зараз перебувають в авангарді її підтримки.
“Підписання договору про безпеку з Латвією — дуже правильний крок. Я спілкувався з представниками латвійського політикуму, і вони кажуть, що теж високо оцінюють той факт, що сама Латвія змогла прийти до цього — виділення допомоги Україні на рівні 0,25% від свого ВВП. Для них це свого роду свідчення власної зрілості як держави, стійкості. Це демонстрація того, що вони і з Україною до кінця, того, що ми дійсно союзники. І заяви президента Зеленського абсолютно логічні в цьому контексті”, — зазначив політолог.
Левусь також акцентував, що у форматі Тримор’я роль країн Балтії можна розцінювати як ключову. І нагадав, що, починаючи з 2022 року, Україна є державою-партнером формату.
“Для України це окремий важливий трек відносин із країнами Центральної Європи, з нашими сусідами. Двосторонні відносини нікуди не дінуться. Вони розвиватимуться. Ми розуміємо, що в кожної країни будуть і розбіжності з Україною, і якісь інші моменти. Але Тримор’я — це ще один формат для діалогу”, — резюмував Левусь.
Читайте також: Президент України взяв участь у саміті Тримор’я: які заяви робили лідери та про що говорили (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, глава Української держави провів зустрічі у Вільнюсі із президентом Литви Гітанасом Наусєдою, президентом Румунії Клаусом Йоханнісом та Польщі — Анджеєм Дудою.