Відновлення інфраструктури Донбасу після деокупації проводитимуть з нуля — прогнози експертів та політиків (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Світовий банк, Європейська комісія та уряд України подали загальний звіт з об’єктивною та незалежною оцінкою нинішніх потреб на відновлення країни. Україні для цього потрібно 349 млрд дол. У період з 24 лютого до 1 червня 2022 року найбільші збитки противник завдав житловому, транспортному, торговому та промисловому секторам. Найбільше руйнувань зафіксовано у Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Чернігівській та Харківській областях. Як збираються відновлювати Донбас після перемоги України, інформує FREEДОМ.

Після вивчення світового досвіду в Україні вирішили створити План швидкого відновлення (Fast Recovery Plan) як для країни загалом, так і для окремих постраждалих регіонів, розроблений командою президента. Центром фінансування цього плану буде Фонд відновлення України. За словами керівника Офісу президента України Андрія Єрмака, діяльність фонду буде повністю прозорою для іноземних донорів та громадян України. Перший внесок до цього фонду планує зробити сама Україна.

“Ми також плануємо і це робитимемо, і будемо повноцінними донорами цього фонду. І нашим першим внеском будуть кошти, отримані від законної конфіскації заарештованих активів Російської Федерації на території України”, — заявив Андрій Єрмак.

За словами заступника очільника Офісу президента Кирила Тимошенка, в Україні вже зафіксовано понад 86 тис. об’єктів, які були зруйновані або пошкоджені внаслідок російської агресії. Відомо також, що кількість об’єктів, відновлення яких критично необхідне, вже зараз досягла 38 тис.

“Ми розуміємо, що після деокупації Харківської, Донецької та інших областей кількість зруйнованих об’єктів буде значно більшою. І, на жаль, ми маємо визнати, що Україні реально не вистачить фінансових ресурсів для відновлення такого обсягу руйнувань. Нам знадобиться багато років, щоб відновити тисячі зруйнованих шкіл, садочків, лікарень, об’єктів енергетичної та транспортної інфраструктури”, — зазначив Кирило Тимошенко.

Відновлення Донбасу вимагатиме міжнародного співробітництва та залучення значних обсягів грантових ресурсів та інвестицій від іноземних партнерів, вважає доктор економічних наук Ярослав Жаліло.

“Скільки часу це займе? Я думаю, що це дуже великий проміжок часу. Але знову ж таки, позитив полягає в тому, що сам процес відновлення теж є економічним процесом, який генерує дохід для людей, генерує робочі місця, генерує відповідно податки, хай навіть це буде якась спеціальна зона для оподаткування”, — пояснив він.

Донбас може стати унікальним регіоном, вважає Жаліло, де відновлення інфраструктури можливе з нуля. Можна після перемоги українських Збройних сил формувати міста нового типу. Маріуполь може стати таким містом, яке після звільнення буде містом-прикладом для комфортного життя українців, стверджує експерт.

“Я не виключаю, що Маріуполь після гарантування безпеки може бути використаний як один із пілотних проєктів для формування такого нового міста. Донбас має всі перспективи сьогодні стати тим регіоном, де втілюватимуться в життя ідеї формування ось таких ось нових міст!” — вважає Ярослав Жаліло.

Провідні світові країни вже виявляють інтерес до співучасті щодо відновлення окремих регіонів України. Стало відомо, що Чехія, Фінляндія та Швеція візьмуть участь у відновленні Луганської області. Польща та Італія допоможуть відновлювати Донецьку. За інформацією Офісу президента України, на цей час коштом держбюджету з 38 тис. об’єктів, які потребують негайного відновлення, ремонтні роботи ведуться лише на 11,4 тис. із них (тільки 13%), а завершено лише 3,4 тис. (4%).

Читайте також: Буча відновлюється після російської окупації — як відбудовують місто-герой (ВІДЕО)

Прямий ефір