У Страсбурзі 15 квітня стартувала весняна сесія Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Представники 46 країн-членів Ради Європи розглядатимуть та голосуватимуть за резолюцію щодо відновлення України, повідомляє кореспондент FREEДОМ у Страсбурзі Олег Борисов.
Президент ПАРЄ Теодорос Русопулос у своєму виступі на відкритті весняної сесії порушив питання необхідності підтримки України.
“Агресивна війна в Україні, що продовжує щодня приносити смерть та страждання її народу, безсумнівно, залишатиметься головним питанням нашого порядку денного. Україна вже третій рік мужньо бореться проти жорстокої російської агресії, яка останніми тижнями дедалі частіше націлена на критично важливі об’єкти цивільної інфраструктури, нехтуючи міжнародним правом, що регулює конфлікти, пов’язані з довкіллям і життям звичайних людей. Україна потребує нашої підтримки й не тільки на словах. Зараз вона потребує зброї, яка дасть їй змогу продовжувати захищати себе, захищати всіх нас та захищати найфундаментальніше право, закріплене в Європейській конвенції з прав людини, — право людей на життя. Це вже було сказано раніше: Україна веде цю війну не тільки за власну свободу та суверенітет, а й за свободу всіх нас”, — заявив Русопулос.
Одна з найважливіших тем — це відновлення України коштом російських заморожених активів. Процес цей просувається дуже активно, й він незворотній, розповіла глава української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева. Підтримка України в цьому напрямку одноголосна.
“Дуже важливо, що ці дебати не стоять під питанням: “Чи можна?”. Вони стоять під питанням: “А як ми це зробимо?”. І це посилює наші позиції щодо компенсаційного механізму, щодо реєстру тих втрат, яких зазнали українці. Уже недипломатично колеги висловлюються. Вони кажуть: “Ми проти того, що написано в тексті “реконструкція після перемоги”. Ми за те, щоб вона сьогодні відбувалася”, — сказала Мезенцева.
“Це активна група в політичних групах, це робота в комітетах, там, де ми не тільки обговорюємо моменти того, як компенсувати збитки Росії для України. Ми передбачаємо, що ті люди, які допомагають російській пропаганді, які допомагають Путіну домагатися своїх цілей політичним шляхом, інформаційним шляхом, також повинні понести відповідальність, й по відношенню до них повинні бути санкції, які передбачатимуть конфіскацію їхніх активів”, — зазначив член української делегації в ПАРЄ Юрій Камельчук.
Окрім теми відновлення України, у різних кабінетах говорять про посилення тиску на Росію та особисто Путіна за агресивну війну проти України. Українська делегація пропонує загалом зупинити контакти з Росією: йдеться про зупинення будь-яких торговельних відносин. Окрім цього, є заклик до визнання російського диктатора нелегітимним на всіх рівнях.
“Тепер Асамблея продовжує цю логічну лінію та говорить про те, що Путін балотувався на цих так званих виборах. Я запропонував у поправках називати їх так званими, нечесними й невільними, та в такий спосіб не визнавати легітимність Путіна… Тепер тут є наступний крок — Асамблея звертається до країн-членів Ради Європи плюс до країн-спостерігачів, а в їхнє число входять США, зупинити будь-які контакти з путінським режимом, окрім гуманітарних”, — сказав член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко.
Уже сьогодні в ПАРЄ очікується візит голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука. Він виступить перед членами Ради Європи, вже анонсовано спільний брифінг із президентом ПАРЄ Теодоросом Русопулосом.
Читайте також: Закликаю всі європейські країни примножити зусилля, щоб Україна змогла дати відсіч Росії, — голова ПАРЄ
Нагадаємо, весняна сесія ПАРЄ відбувається у Страсбурзі (Франція) з 15 по 19 квітня. Тема України та протидії російській агресії — ключова. Так, 16 квітня за участю голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука парламентарії розглянуть резолюцію про відновлення України, зокрема пропозицію використовувати для цього заморожені держактиви Росії. 17 квітня відбудуться дебати щодо необхідності протидіяти тоталітарному режиму Володимира Путіна і його війні з демократією. А 18 квітня на порядку денному — резолюція “Жертви насильницьких зникнень: як РФ захоплює українських цивільних і порушує міжнародне право”.