Велика Британія – ключова ініціаторка санкційної політики в Європі, – кореспондент UA TV у Лондоні

Скріншот відео UA

Віталій Сизов, спеціальний кореспондент українського іномовлення, у програмі “Інформдень” телеканалу UA розмовляв із редактором іномовлення Олексієм Мацукою про проукраїнську позицію політичної еліти Британії.

У нас на зв’язку спеціальний кореспондент українського іномовлення Віталій Сизов, який у цей час перебуває у Лондоні. Цього тижня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вжив термін “мережева дипломатія”, вона повинна прийти на зміну “човникової дипломатії”. Увесь тиждень українське МЗС рапортувало про те, які зроблено кроки для дипломатичного вирішення напруженості на українських кордонах. Як у Лондоні бачать візит Бориса Джонсона до України? Ми знаємо, що візити прем’єрів до нас не надто часті. Джонсон вперше в Україні як прем’єр-міністр. Який настрій у Великій Британії з цього приводу, що Джонсон такий активний?

Я все-таки розділяв би Бориса Джонсона та Велику Британію. Усі партії, політичні сили Великої Британії однозначно підтримують Україну. І все це виявилося у кредитуванні, у певних угодах, наданні понад 3 млрд фунтів на реформи, на інфраструктуру в межах угоди про стратегічне партнерство, у передачі озброєнь. Тут зокрема слід розмежовувати Бориса Джонсона та Велику Британію. Немає такого, що Борис Джонсон існує окремо від Великої Британії та представляє якусь власну позицію, і ось він – друг України, а Велика Британія йде своїм курсом. Візит відбувався на тлі скандалу, пов’язаного з тим, що прем’єр брав участь у вечірці під час ковіду. Вечірка –  голосно сказано – тут більше уваги цьому питанню приділяють. Але для Великої Британії в контексті українсько-британських відносин це не так важливо. Важливо те, що Британія справді залишається однією із найпослідовніших наших партнерок. На це не впливає ні особа Бориса Джонсона, ні політичний розклад. Міністр закордонних справ та міністр оборони присвятили Україні статті. Прем’єр постійно згадує її у парламенті. І якщо абстрагуватися від внутрішньополітичної ситуації, у Великій Британії висока підтримка. Я не скажу, що візит до України був помічений. Обговорювали, що таким чином Борис Джонсон намагається наче змістити акценти. Але не було розмов, що Україні не треба надавати допомогу.

Тобто, проукраїнська позиція політичної еліти Британії – це норма. І для політичної еліти та керівного нинішнього складу це не щось надзвичайне.

Можливо, це й не дивно, але Велика Британія ще кілька років тому не грала такої ролі і в міжнародних коаліціях за участю України, як зараз – адже вона активно виступає у санкційній політиці. Це як головний ініціатор у Європі. Я можу сказати, що ця позиція завжди була партнерською, але за останні роки це сильно відчувається і в політичному дискурсі, і серед звичайних людей, які нарешті збагнули, що колишній Радянський Союз – не дуже вдалий термін – тут є незалежні держави, вони захищають своє право. Саме так Україна зараз захищає суверенітет. Зараз імідж нашої країни на досить високому рівні за рахунок того, що вона виступає в публічній площині як одна з небагатьох, яка відкрита, готова захищати свою свободу, свій суверенітет перед Російською Федерацією, чого навіть у Європейському Союзі багато хто не робить. У Європейському Союзі точаться розмови “давайте зрозуміємо Путіна, давайте його розуміти, спробуємо його зрозуміти”. У нас трохи інша позиція. Ми вже все зрозуміли, мені здається.

В останні роки спостерігаємо інтенсифікацію відносин між Україною та Великою Британією. У 2020 році Київ та Лондон підписали договір про зону вільної торгівлі, після запуску якого товарообіг із Британією зріс на 60%. У лютому 2022 року країни домовилися про початок переговорів щодо подальшої лібералізації торгівлі. Сполучене Королівство входить до п’ятірки найбільших споживачів наших послуг та є третім інвестором в економіку України.

На тлі загрози вторгнення Росії в Україну Британія відправила Києву 30 військових спецзагонів та дві тисячі одиниць протитанкової зброї.

Читайте також: Гранатомети, кораблі, десантники – як Британія допомагає Україні: інтерв’ю з послом Вадимом Пристайком

1 лютого відбувся візит прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона до Маріїнського палацу, сторони обговорили створення нового політичного союзу між Україною, Великою Британією та Польщею. За підсумками зустрічі Даунінг стріт також виділить Україні майже 3 млрд дол. на проекти в інфраструктурі та енергетиці.

Прямий ефір