Радник президента України з економічних питань Олег Устенко у прямому ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА розповів про першочергові завдання України щодо відновлення інфраструктури країни. А також у скільки мільярдів доларів оцінюються збитки через повномасштабну агресію РФ станом на 5 липня.
— Про що говорив президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні за 4 липня щодо відновлення України просто зараз?
— Зеленський говорив про необхідність відновлення України та рух по кількох треках. Перший трек стосується зруйнованого житла, що є першочерговим завданням: соціальна інфраструктура, лікарні, школи, території, де не відбуваються бойові дії. Там, де людям нема де жити, бо тисячі будинків було зруйновано. Також президент говорить про інші проєкти, які можна почати реалізовувати вже зараз. Йдеться про великі промислові енергетичні проєкти, які можна розвивати по всій країні та які потребують серйозних інвестицій. Їх можна сконцентрувати на теренах, де не точаться бойові дії. Крім того, президент говорить про завдання стратегічного характеру, які мають на меті рух у ЄС. Про те, що Україні потрібні глобальні реформи. Наприклад, реформи системи державного управління, енергетичного сектору країни (збільшення внутрішньої безпеки за рахунок активізації роботи з внутрішнього газовидобутку) та будівництво нових логістичних коридорів.
В Україні чітко визначена європейська інтеграція. Економічні зв’язки з сусідами, які зараз ведуть агресивну війну проти нас, перервані та не будуть відновлені протягом найближчих десятиліть. Це означає, що нам потрібні нові логістичні коридори до Європи. Треба думати про те, щоб відновлювати промисловість на новому техніко-технологічному рівні, що дозволить країні активно розвиватися в майбутньому. Немає сенсу тягнути у себе старі технології, ми можемо стати частиною нового технологічного устрою. Президент артикулює завдання середньострокового характеру – це те, що потрібно робити відтепер і до кінця війни. Реформи інституційного характеру, які дають можливість змінити бізнес-клімат у країні, дати можливості для розвитку приватного бізнесу, який прийде у країну під час відбудови України. Завдання цивілізованого світу полягає в тому, щоб зробити з України “смачну цукерку”. Вона показуватиме, що вибір цивілізаційних цінностей, вибір демократії та свободи завжди пов’язаний із труднощами, але ці труднощі будуть подолані. Економічне життя країни стане на порядок кращим порівняно з тим, яке було в довоєнний та пострадянський період.
— Що має бути відновлено спочатку?
— Пріоритет держави — це відновлення регіонів, де йдуть бойові дії та які звільнені. Території, де людям нема де жити. Будинки мають бути відновлені, частина з них підлягає реконструкції, частина — знесенню, має бути й зведення нових будинків. Крім того, житло, яке потрібно побудувати, має бути теплоізоляційне, економічне та безпечне (будівництво бомбосховищ у кожному новому будинку). Офіс президента та президент наполягають на тому, щоб програми почали працювати миттєво, і не має бути жодних дискусій. 17 мільярдів доларів, приблизна калькуляція за цим напрямком (відновлення лікарень, будинків та іншої соціальної інфраструктури). Порівняно із загальною ціною плану відновлення, близько 750 млрд доларів – це непорівнювані суми. 17 мільярдів мають бути знайдені та виділені негайно. Наші союзники та партнери підтверджують, що бюджет може бути знайдений та зарезервований під ці потреби швидко. Паралельно точиться дискусія – яким чином здійснювати нагляд за виконанням цих коштів, щоб відкинути будь-які розмови з приводу того, що частина цих засобів може зазнати корупційного впливу. Тут запорукою того, що корупції абсолютно не буде, є участь європейців. Вони заявили про створення наглядових рад щодо використання коштів, контролюючих органів та участі українського громадянського суспільства. Ці ініціативи мають бути заохочені. Це допомагає у формуванні довіри з боку ЄС, членом якого ми незабаром будемо. Також це має зміцнити віру наших громадян у те, що роль громадянського суспільства важлива у цивілізованій державі.
— Наскільки можна зараз зрозуміти збитки від воєнної агресії Росії на території України і як Вам ідея, що країни окремо беруться за відновлення конкретної галузі?
— Ідея логічна та зрозуміла. Ініціатива йшла від президента Зеленського в перші дні війни, коли він звертався до міжнародної спільноти, парламентів окремих країн. Він говорив про необхідність такого типу шефства. Шефство – це не просто фінансова допомога. Це кооперація між окремо взятим українським регіоном та регіоном країни, яка хотіла б допомогти у його відновленні. Також це можливості щодо розвитку місцевого самоврядування. Актуальна ідея з погляду, яким чином на місцевому рівні можна створити лояльне бізнес-середовище, щоб активніше конкурувати в рамках України за інвестора. Як можна використовувати “ноу-хау”, які використовуються в регіонах країн, що беруть шефство над українськими регіонами.
Щодо збитків, то вони колосальні і продовжують збільшуватися щодня, бо агресія триває. Поки війну не буде зупинено, ми не зможемо чітко зафіксувати суму. У Кабінеті Міністрів працює група, яка займається розрахунком збитків на територіях, що повністю контрольовані Україною. Там можна провести оцінку та інвентаризацію. Щодо територій, які не перебувають тимчасово під нашим контролем, це складніше зробити, можна використовувати лише оцінні показники. Наразі загальна сума збитків для України становить 650 мільярдів доларів – це прямі збитки, завдані українській економіці внаслідок агресії з боку Росії. Якщо додати туди непрямі збитки, то ця величина буде збільшена до трильйона доларів. Один трильйон доларів – це п’ять наших внутрішніх валових продуктів, навіть якщо ми орієнтуємось на максимальний ВВП, що був у країні минулого року. Минулого року це було 200 мільярдів доларів. Очевидно, що без допомоги партнерів та союзників обійтися буде складно. Те, що обговорюється зараз, зокрема у Лугано, – це джерела наповнення фонду відродження України.
Передбачається, що 350 мільярдів доларів золотовалютних резервів Центрального банку Росії, які перебувають під арештом, передадуть Україні до фонду відновлення. Необхідно адаптувати національні законодавства країн, де розміщені золотовалютні резерви Росії. Як правило, це країни “Великої сімки” (G-7). Канада вже зробила перші кроки, тож можна буде передавати гроші до фонду. Також це зробила Ірландія. Незабаром аналогічні дії будуть і щодо решти країн “Великої сімки”. До того ж, частину зі 150 мільярдів доларів російської номенклатури заарештовано, частина перебуває у розслідуванні й на них буде накладено арешт. Це піднімає цифру до 500 мільярдів доларів. Додаткова допомога з боку союзників потрібна Україні.
Обстріли Донецька можуть бути черговим прийомом “ДНР” для мобілізації населення. Думка
Обстріл Харківської та Хмельницької областей: серед поранених – 2-річна дитина
Читайте також: Дозвіл на виїзд чоловіків із областей – Зеленський прокоментував рішення Генштабу