В Італії триває скандал, а Німеччина закликає посилити військовий потенціал — Європа захищає демократію від Росії

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликає до зміцнення трансатлантичного альянсу. Війна Росії проти України дала зрозуміти, що “свобода, демократія та права людини зазнають нападу”, заявила політикиня під час свого візиту до США. Тим часом в Італії намагаються захистити право на вільні вибори, там спалахує скандал. Преса звинувачує Росію в розвалі правлячої коаліції та звільненні прем’єр-міністра Маріо Драгі з посади. “Руку Кремля” журналісти вбачають у ймовірній змові між правими партіями “Ліга” та “Вперед, Італіє” з представниками посольства Росії в Римі, повідомляє UA.

На думку Бербок, через напад Росії на Україну Німеччині та іншим країнам потрібно посилити військовий потенціал, щоб бути зі США на рівних. Тепер, коли весь світ отримав урок — “наша безпека і свобода перебувають під такою загрозою, якої не було десятиліттями”, зазначила глава МЗС ФРН.

“Нам потрібно побудувати міцніше, незворотне трансатлантичне партнерство на XXI століття. Жорстока війна Росії ясно дала зрозуміти: свобода, демократія і права людини зазнають нападу. Ми повинні протистояти цьому силою”, — заявила Бербок під час виступу в приватному дослідному університеті New School у Нью-Йорку.

А в Італії вже тиждень обговорюють скандал у пресі, який отримав назву “Руссо-гейт”. Журналіст-розслідувач Якопо Якобоні з видання La Stampa написав статтю, де розповів про зустріч співробітника посольства Росії в Італії Олега Костюкова — сина начальника ГРУ Генштабу Російської Федерації Іллі Костюкова — з Антоніо Капуано, членом партії “Ліга”, голова якої Маттео Сальвіні давній шанувальник президента РФ Володимира Путіна. Журналіст посилається на документи, отримані від італійської розвідки, і стверджує, що на цих зустрічах було обговорено питання розпаду уряду Маріо Драгі.

“Йшлося про питання розпаду уряду Драгі, і це те, що вносить шок і, як називає демократична партія, “шок і сором”, взагалі в демократичність процесів, які відбуваються в Італії, пов’язані з урядом”, — сказала доцентка кафедри міжнародних відносин та міжнародного права Київського університету ім. Бориса Грінченка Вікторія Вдовиченко.

Після виходу статті в La Stampa лідер “Ліги” Маттео Сальвіні всі звинувачення у зв’язках із Кремлем відкинув, заявивши, що “у нього не було контактів із посольством Росії в Римі вже кілька років”. А лідер Демократичної партії, колишній прем’єр-міністр Італії Енріко Летта, який також вступив у передвиборчі перегони, навпаки, запевняє, що Сальвіні та Берлусконі підігрують Кремлю, і переймається щодо “чесних виборів”.

“Маю сказати, що мене дуже непокоїть можливість впливу Росії на цю італійську виборчу кампанію. Тому що ясно, що наша сторона — це сторона, де немає можливості мати якесь ослаблення ставлення до Росії та Путіна. Я не знаю іншої сторони, тому що я дуже добре знаю, що Сальвіні та Берлусконі мали у минулому та під час війни, навіть під час війни, дуже міцні зв’язки з Путіним, навіть після вторгнення до Криму, навіть під час війни”, — заявив Летта.

В Італії існує парламентський комітет із безпеки (Copasir). Його члени зараз перевіряють інформацію у пресі з приводу “руки Кремля”. У результаті вони повинні будуть з’ясувати і надати звіт — чи факти, наведені журналістом, вплинули на національну безпеку, чи ні, каже експертка.

“Чи не був все ж таки це витік інформації, чутливої інформації, якою володіють як політичні лідери Італії, так і дипломатичні представники, чи не було якогось впливу сторони дипломатичного представництва Російської Федерації, зокрема”, — коментує Вікторія Вдовиченко.

Італійські спецслужби розслідування журналістів не коментують, але попереджають, що Росія може втрутитись у парламентські вибори, заплановані на 25 вересня. Однак поки скандал навколо “Руссо-гейту” тільки набирає обертів, зараз в Італії сезон відпусток і політичне життя “на паузі”. Вікторія Вдовиченко впевнена, що очікувати на нові подробиці слід ближче до дати проведення виборів. Росія ж продовжить дестабілізувати ситуацію в Італії і надалі.

Нагадаємо, посол України в Туреччині Василь Боднар повідомив, що перше судно, яке завантажять українським зерном, вирушило з Туреччини до порту “Чорноморськ”. Його прибуття очікується увечері у суботу, 6 серпня.

Альтернативні методи опалення та нові постачальники: Камельчук розповів, як Європа готується до повної відмови від газу з РФ

Продаж антидепресантів у РФ зріс на 66% — причини й ситуація на ринку медпрепаратів

Читайте також: Путін оточив себе винятково лояльними особами, як у Коза-Нострі: інтерв’ю з Фейгіним

Прямий ефір