Успіхи навчання цифровій грамотності українців: “Официальный разговор” із Валерією Іонан

Фото Facebook Валерії Іонан

У Мінцифри є масштабна мета – навчити 6 млн українців цифровій грамотності за три роки. Для цього створено проєкт “Дія. Цифрова освіта”.

Які його складові та цілі, і наскільки ефективним є навчання українців цифровій грамотності – розповіла заступниця міністра цифрової трансформації України Валерія Іонан у програмі “Официальный разговор” телеканалу UA.

Ведуча – Анна Нитченко.

– Розкажіть про проєкт “Дія. Цифрова освіта”. Яка його мета?

– У Міністерства цифрової трансформації України є велика мета: навчити 6 млн українців цифровій грамотності за 3 роки. Заради цього ми створили проєкт, який називається “Дія. Цифрова освіта”, який має дві складові.

Перша складова – це національна освітня онлайнплатформа, яка доступна за посиланням osvita.diia.gov.ua. Це платформа, на якій ми безкоштовно навчаємо українців цифровій грамотності. У нас є понад 70 освітніх серіалів в форматі едьютейнмент – це навчання через розвагу на абсолютно різні теми і для різної аудиторії. Наприклад, для людей елегантного віку, які хочуть навчитися цифровій грамотності, у нас є серіали про те, як оплачувати комуналку онлайн. Або, наприклад, про базову цифрову грамотність, яка включає в себе компетентність соціальної комунікації в соціальних мережах, в електронній пошті і багато іншого. Для молодих професіоналів у нас є серіали про нові цифрові професії, наприклад, про штучний інтелект або цифрове підприємництво.

– Чому встановили термін саме 3 роки і наскільки це реально в наших умовах?

– Це абсолютно реально, тому що за 2 роки проєкту на нашій платформі навчалося майже мільйон українців, а сама програма з навчання цифрової грамотності охопила понад 3,5 млн українців. Тому що наші серіали, в тому числі, транслюються і на регіональних телеканалах, на регіональних радіостанціях в аудіоформаті.

Крім того, є друга частина проєкту. Це оффлайн точки доступу або 6 тис. хабів, які базуються переважно на території бібліотек, Центрів надання адміністративних послуг, шкіл, університетів і навіть приватного сектора, куди кожен бажаючий, хто хоче навчитися цифрової грамотності, але, на жаль, не має такої можливості вдома, може прийти, отримати доступ до інтернету, доступ до комп’ютера. Біля нього буде фасилітатор, який зможе допомогти зробити перший контакт із комп’ютером і з нашою платформою.

– Розкажіть про процес цифровізації бібліотек. Які терміни і як це відбувається?

– На сьогоднішній день в рамках проєкту “Дія. Цифрова освіта” ми разом із партнерами передаємо комп’ютери в сільські бібліотеки. За рік уже було передано понад 3 тис. комп’ютерів в 12 областей. Цей проєкт реалізується за підтримки приватного бізнесу, тому що на цей проєкт зараз не виділяється державний бюджет. Проте, я вважаю, що це дуже хороший результат за такий короткий проміжок часу з комп’ютеризації бібліотек. Тепер в сільських бібліотеках є комп’ютери, є інтернет. Є місце, куди можна прийти, навчитися, почитати або навіть скористатися онлайнпослугами.

– З якими складнощами зараз зіштовхуєтеся і що хотіли б ще виправити або поліпшити?

– Досконалості немає меж. Звичайно, в першу чергу, ми б хотіли посилити матеріально-технічну базу в селах і в невеликих регіонах для того, щоб у кожного, хто хоче навчитися, була така можливість. Також ми активно працюємо над доступом до інтернету. Ми хочемо до 2024 року покрити всю країну доступом до інтернету. Ми вже на шляху до цього. У нас є карта покриття, за якою можна спостерігати в режимі реального часу.

Це основне, на чому ми концентруємося зараз. Так як у нас вже досить контенту, завдяки якому можна вивчати цифрову грамотність, ми адаптуємо найкращі європейські практики. Зокрема, європейські фреймворки або так звані рамки цифрових компетентностей для громадян, для вчителів, для медиків, для підприємців. І сьогодні ми також дуже активно працюємо з національним агентством кваліфікацій, щоб в кожному професійному стандарті з’явився блог з цифрових компетентностей. Тому що, погодьтеся, сьогодні неможливо бути юристом або бухгалтером, якщо ти не вмієш користуватися комп’ютером або конкретними програмами. А через 3-5 років 45% всіх професій, згідно з багатьма міжнародними дослідженнями, буде автоматизовано. Тому цифрова грамотність дорівнює конкурентоспроможності людини.

– Чи є якась інформація щодо рівня цифрової грамотності по регіонах, за віком?

– Наприкінці 2019 року ми вперше провели дослідження з цифрової грамотності. Це дослідження показало нам, що 53% українців має грамотність нижче базового рівня і 15% з них взагалі її не мають. Ці 15% – це переважно люди елегантного віку, які проживають в селах або в невеликих регіонах.

Невеликий спойлер: в кінці листопада цього року ми презентуємо нове дослідження 2021 року по тому, як змінилася за ці 1,5-2 роки ситуація по цифровій грамотності в Україні з урахуванням пандемії і також з урахуванням появи цих проєктів, про які ми з вами вже говорили. Зокрема “Дія. Цифрова освіта”.

Це буде повноцінне дослідження, в методологію якого входить проведення якісних досліджень. Це фокус-групи і кількісні дослідження. Ми зможемо побачити картинку по кожному регіону в порівнянні з 2019 роком. Ми побачимо загальний рівень цифрової грамотності, а також побачимо розбивку по конкретним цифровим компетентностям, за віком. Ми також побачимо картину по представниках різних професій. Я думаю, це буде дуже цікаве дослідження, яким ми із задоволенням поділимося.

– Розкажіть докладніше про тест на цифрову грамотність. Що це? Як працює?

– У нас є на порталі “Дія. Цифрова освіта” тест, який називається Цифрограм. У нього є чотири різних види – для громадян, для вчителів, для медиків і для держслужбовців. Кожен бажаючий може безкоштовно себе перевірити. Для цього потрібно зареєструватися на порталі, приділити цьому тесту 30 хвилин часу, відповісти на 90 питань.

Насправді, їх набагато більше, але вони видаються рандомно – для того, щоб не повторюватися і неможливо було передбачити відповіді тесту. В результаті людина отримує сертифікат, в якому вона бачить загальний рівень своєї цифрової грамотності, а також розбивку по кожній цифровій компетентності. Це допомагає людині краще сформувати свою подальшу індивідуальну освітню траєкторію і зрозуміти, де їй варто посилити свої знання, в якому конкретному напрямку.

– Цей сертифікат тільки для особистого користування? Адже з ним не можна піти до роботодавця.

– В першу чергу, цей сертифікат – для вас. Але, тим не менш, нам дуже приємно, що всі топові сайти з пошуку роботи на сьогоднішній день в шаблоні своїх резюме додали рядок, який називається “Мій рівень Цифрограма”. Ми знаємо низку роботодавців, які дійсно вже почали звертати на це увагу. Тому я думаю, це всього лише питання часу, і буквально за декілька років кожна компанія буде запитувати про наявність такого сертифіката.

– Розкажіть докладніше про “Дія. Бізнес”. Наскільки зараз ця програма допомагає підприємцям?

– Це масштабний проєкт з розвитку малого та середнього бізнесу в країні. Він має дві складові. Перша складова – це One Stop Shop для майбутніх і діючих підприємців. Це живий портал, який оновлюється кожні три місяці. Сьогодні там є багато корисних модулів, сервісів і продуктів для підприємців, зокрема безкоштовні консультації по 65 різними напрямками. Наприклад, як створити фінансовий план, маркетинг стратегію, як налаштувати системний експорт і багато іншого.

Є безкоштовна онлайн-школа з різними програмами, зокрема з легкої промисловості, харчової промисловості, ІТ- індустрії. Тобто як відкрити свій бізнес в цьому напрямку. Є карта інфраструктури підтримки, яка допомагає знайти організації, які підтримують підприємців в регіоні. Є інформація по безбар’єрності, саме тестування і великий експортний портал, який допоможе зрозуміти краще аналітику щодо ринку, куди краще експортувати продукт і як можна почати експортувати, або як краще побудувати системний експорт.

Прямий ефір