Усі фейки російської пропаганди крутяться навколо певних гранд-наративів, — Шаповалов

Андрій Шаповалов. Фото: bookforum.ua

Усе, чим пишаються росіяни, побудовано на брехні, на підміні понять. І ця історія тривала століттями, зараз черговий пік. Є чітке розуміння, що в Росії машина брехні Путіна, яка по суті супроводжує “м’ясорубку”, бійню, абсолютно людожерську війну в центрі Європи, — це інституційна історія. Про це сьогодні, 5 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт із протидії дезінформації Андрій Шаповалов.

“Починається все від університетської наукової бази, від батьків натхненників Мануйла і Панаріна — авторів десятків праць із бойового ІПСО, і до створення відділів їхньої бойової пропаганди в усіх структурах, які виробляють контент. Тому що Росія на сьогодні, кажучи про пропаганду, це історія не про озвірілого Соловйова або якогось чергового пропагандиста, який несе нісенітницю. Там просякнуте все цією брехнею, підмінною, альтернативною реальністю — і театр, і кіно, і музика, і спорт, і космос”, — сказав він.

Щодо нових фейків роспропаганди, як зазначив експерт, складно щось придумати ще таке, щоб могло вражати.

“Нескінченно можна дивитися як горить вогонь, як тече вода і як росіяни генерують фейки. Їхні всі історії крутяться навколо певних гранд-наративів, і щось вигадати принципово нове, у них і не виходить і не вийде. Як сюжетів у класичній літературі обмежена кількість, так і напрямків фейків, де можуть генерувати росіяни, теж вельми обмежена. З найсмішнішого, це тема біолабораторій, там, що називається, з ПТУ в ГРУ, хто на що здатен. Таке враження, що збирається креативний відділ і такі: “Давайте, хто більш ідіотську ідею сьогодні запропонує. А розкажім, що в них собаки їдять бойових гусей із лебедями”. Тобто, вся маячня, яку тільки можна реалізувати, це, звісно ж, напрямок біолабораторій і теорії змови”, — розповів Шаповалов.

Він пояснив, що російські фейки, які можуть влучати в аудиторію і розхитувати ситуацію, це все, що пов’язано з чутливими темами для України.

“Якщо говорити про направлення їхніх бойових ІПСО на Україну, це сім’ї мобілізованих, загиблих, родичі зниклих безвісти. І тут уже працює історія не про генерацію фейків, а про створення закритих груп, спільнот, куди заманюються люди, які щиро переживають і щиро залучені до процесів, що відбуваються на війні. Там збирають їхні бази особистих даних і потім ці дані використовують під час створення інформаційних бульбашок під тему “Майдан 3″, яку росіяни виношують. І це теж один із великих напрямків гранд-наративів, їхнє завдання зводиться до того, щоб розхитати ситуацію всередині України”, — пояснив Андрій Шаповалов.

Читайте також: Як Москва використовує соцмережі та іноземні ЗМІ для поширення фейків — розбір Дейниченка

Нагадаємо, як сказав аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Сергій Жуков, Росія цілодобово закидає фейки в мережу “килимовими бомбардуваннями”. Її головне завдання — підірвати довіру до України як держави та її уряду.

Прямий ефір