Українсько-польські урядові консультації: чи буде розв’язане питання блокування кордону — думки експертів

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск. Фото: kmu.gov.ua

У Варшаві 28 березня, відбулися українсько-польські консультації. Делегацію від України очолив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Урядові команди обох держав обговорили низку питань, що становлять взаємний інтерес у співпраці. Зокрема, велику увагу було приділено таким складним темам, як ситуація на кордоні та торгівля в агросекторі, і визначено напрямок розв’язання цих питань.

Непрості відносини між Україною та Польщею

Торгівля, інфраструктурні проєкти та відновлення, енергетика та євроінтеграція стали ключовими темами українсько-польських урядових консультацій, які очолили прем’єр-міністри обох держав.

“Україна та Польща стратегічні союзники. Ми неймовірно вдячні за підтримку нашої країни під час повномасштабної російської агресії”, — заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль

За його словами, на порядку денному стоїть низка завдань і викликів, які необхідно вирішувати. Зокрема, це питання зброї для України. 

“Її [зброї] потрібно більше, і ми над цим спільно працюємо. Це передбачає, зокрема, створення спільних оборонних підприємств на території України та Польщі”, — наголосив глава українського уряду. 

Крім того, уряди Польщі та України обговорили розблокування кордонів для аграрної продукції та мають спільне бачення у розв’язанні цього питання. 

28 березня на одному з пунктів пропуску на кордоні з Польщею фермери тимчасово розблокували рух вантажівок в обидва боки. 

“За інформацією від польських колег, на території Польщі перед ПП “Угренів-Долгобичув” пропуск вантажного транспорту здійснюється у звичайному режимі”, — йдеться в повідомленні української Держприкордонслужби. 

Польська сторона повідомляє, що пункт пропуску буде розблоковано до 2 квітня. 

Денис Шмигаль нагадав, що Україна запропонувала Польщі план із п’яти кроків у питанні блокування кордону і вже є прогрес у його виконанні. 

“Сьогодні я можу сказати, що ми точно маємо прогрес щодо зняття блокади. Наш план виконується. Не так швидко, як хотілося б. Але однозначно ми маємо позитивні тенденції та динаміку”, — сказав Денис Шмигаль. 

Так, Україна погодилася на обмеження і запобіжники, запропоновані Єврокомісією щодо аграрного експорту. 

У спільній заяві, яку підписали сторони за підсумками зустрічі, український прем’єр Денис Шмигаль і глава уряду Польщі Дональд Туск закликали міжнародну спільноту й надалі надавати Україні військову допомогу, необхідну для протистояння збройній агресії та для перемоги над Росією, терміново розпочати використання заморожених російських активів для цілей оборони й відновлення України, а також посилити санкційний тиск на Російську Федерацію.

“Домовилися внести зміни до Міжурядової угоди від 9 вересня 2015 року щодо продовження терміну оплати контрактів на 8 років з метою продовження виконання контрактів, а також збільшення обсягу та якості перетину польсько-українського державного кордону”, — йдеться в заяві.

Наступне засідання польсько-українських міжурядових консультацій планують провести в Києві у 2025 році.

Думки експертів

Як українсько-польська зустріч на рівні прем’єр-міністрів може вплинути на блокування кордону? Чи можна прийти до компромісу в ситуації, що склалася, використовуючи міжурядові консультації Польщі та України? Чому польські фермери розв’язують свої питання в такий радикальний спосіб? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Володимир Фесенко, політичний аналітик; 
  • Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради;
  • Ілля Несходовський, економічний експерт.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Питання блокування українсько-польського кордону має вирішуватися в Брюсселі

— Зараз поляки зняли блокаду на пунктах пропуску транспорту з Україною у зв’язку з великодніми святами. Поки що це тимчасова дія, але те, що зараз тривають переговори, — це дуже добре. Позитивна тенденція полягає в тому, що сторони почали вести переговори. 

Я думаю, що проблема частково залишатиметься доти, доки в Польщі не завершаться місцеві вибори. Саме з цієї причини польський уряд не поспішає вирішувати багато складних питань, тому що є конфлікти інтересів. Вони не хочуть обмежувати інтереси фермерів, тому що це впливова суспільна група, від якої багато в чому залежить результат виборів. Особливо якщо йдеться про східні регіони Польщі, які межують з Україною.

Польський уряд зайняв дуже обережну позицію. Існує конфлікт економічних інтересів між Україною і Польщею в питанні торгівлі аграрною продукцією і транзиту української аграрної продукції. Україна відмовилась від постачання зерна до Польщі — це був компроміс, досягнутий минулого року. І тут виникла нова проблема — тепер уже польські фермери вимагають блокування транзиту, причому в досить агресивній формі. І ця проблема вирішуватиметься не під час двосторонніх переговорів України з Польщею. 

Україна і Польща чекають, що це питання буде вирішено в Брюсселі. Є попередній проєкт (судячи з повідомлень, його вже узгоджено) про квоти на експорт аграрної продукції до країн Євросоюзу. Я думаю, що також буде розв’язане питання і про правила щодо транзиту. Це рішення стане основою компромісу. А далі вже Україна і Польща узгодять між собою технічні та процедурні питання. 

Нинішній польський уряд є прихильником європейської інтеграції України та розглядає Україну як партнера у військово-політичних питаннях. Проблема в конфлікті економічних інтересів. І це відбувається не тільки з поляками. Просто в Польщі фермерів більше і там вони є дуже впливовою соціально-політичною групою. 

Євросоюз пішов назустріч Україні через війну — зняв усі митні збори та обмеження для української продукції. У підсумку наше зерно стали дуже активно купувати в Європі. 

Росія, природно, використовує цю конфліктну ситуацію між Польщею та Україною у своїх цілях. 

ДЕНИС МАРЧУК: Питання з блокуванням кордону залишається невирішеним

— Зустрічі прем’єр-міністрів передувала зустріч на рівні міністрів аграрної політики Польщі та України. У ній також брала участь Аграрна асоціація. Зустріч була важкою, тривала 5 годин і періодично переходила на підвищені тони.  

Українська сторона на першому етапі говорила про те, що потрібно розблокувати пропускні пункти та розв’язати питання з транзитом. Ми чули останні заяви Польщі про те, що вони хочуть припинити транзит. Ми розуміємо ситуацію, в якій зараз опинилися польські політики перед місцевими виборами. 

Підрахували, що близько 200 тис. тонн ми могли б перевозити щомісяця через інфраструктуру Польщі. Україна хотіла б виконати ті контракти, які має. На жаль, це питання відпало. 

Питання з перекриттям кордону і відсутністю можливості здійснювати транзит залишається невирішеним. 

Були розв’язані питання щодо цукрової галузі. Наступного тижня між профільними асоціаціями Польщі та України відбудеться діалог. Також відбудеться діалог щодо малини, тому що малина — це теж одне з питань, які хотіла б вирішити Польща в контексті ліцензування. 

У питанні блокування кордону, на жаль, багато політики. До фермерів на акції у Варшаві приєдналися і шахтарі, і мисливці. Блокування кордону підтримують окремі політичні партії. Вони використовують це питання для піару, нібито вони захищають національні інтереси. 

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: У польських фермерів більше вимог до Євросоюзу

— Необхідно досягти компромісу. Україна прагне до Євросоюзу, а в ЄС рішення ухвалюються з урахуванням інтересів усіх країн-членів. Ми поступилися в певних моментах, розуміючи, що присутність у великих кількостях української продукції може дисбалансувати європейський ринок. 

У Польщі складна політична ситуація — наближаються вибори. Поляки блокують не тільки наш кордон, а й дороги по всій Польщі, фактично створюючи колапс. Це стосується не тільки України. Польські фермери звикли отримувати дотації та не дуже сильно, скажімо так, вкладатися в інтенсифікацію свого виробництва і підвищення його ефективності. 

Польські фермери наразі висувають більше вимог Євросоюзу. Тут уже йдеться не тільки про Україну. У Польщі є певні сили, які мають вплив з боку Росії, і ці проросійські сили користуються ситуацією. 

Компромісом може стати квотування певної кількості зерна та іншої сільськогосподарської продукції, яку ми будемо постачати до Європейського Союзу. Але ми не повинні поступатися в питаннях транзиту. Поляки мають розуміти, що це питання нашого виживання. 

Коли Польща блокує українське зерно і купує російське — це нонсенс. 

Читайте також: Чому Польща не наважилася збити російську ракету в своєму повітряному просторі — думки експертів 

Прямий ефір