Україна запропонувала на сесії Генасамблеї ООН формулу миру, свій шлях до стабілізації міжнародних відносин — звернення Зеленського

Володимир Зеленський: Фото: president.gov.ua

Україна запропонувала на черговій сесії Генеральної Асамблеї ООН формулу миру, свій шлях до стабілізації міжнародних відносин, що було позитивно сприйнято світом. Про це 23 вересня у своєму зверненні за підсумками 212-го дня війни заявив президент України Володимир Зеленський, інформує FREEДОМ.

Лідер України нагадав, що сьогодні завершуються заходи у Нью-Йорку в межах участі нашої держави в черговій сесії Генеральної Асамблеї ООН.

“Україна показала, що не тільки правда за нами, а й сила за нами, ініціатива за нами, впевненість – саме у нас впевненість у перемозі. Світ завжди тонко відчуває такі речі. Хто насправді міцний, а хто вдає міць. Хто справді відчуває свою силу, а хто намагається з усіх сил приховати слабкість і невпевненість. Україна запропонувала на Генасамблеї формулу миру, свій шлях до стабілізації міжнародних відносин. І це було точно почуто світом. Реакція на мій виступ на Генасамблеї – цілком позитивна”, — сказав Володимир Зеленський.

Президент зазначив, що різні країни однаково хотіли почути конкретику про те, як можна відновити мир, як завершити цю війну. Україна представила своє чітке й реалістичне бачення.

“П’ять пунктів. Перший: покарання агресора. Другий: захист життя, тобто вся необхідна допомога нашій державі в обороні. Третій пункт: відновлення безпеки й територіальна цілісність. Четвертий пункт: гарантії безпеки. Та пʼятий: рішучість досягати всього цього разом з нами – рішучість світової більшості. А що представила Росія? Знов недолугі виправдання, скарги та постійна брехлива пропаганда, від якої світ давно втомився, але російські представники досі її повторюють. Очевидний контраст із нами”, — наголосив Володимир Зеленський.

Глава Української держави цього тижня взяв участь й у спеціальному засіданні щодо продовольчої безпеки. Цьогоріч в ООН це одна з ключових тем, яку саме російська агресія зробила настільки актуальною. Світ шукає засобів для захисту людей від голоду та цінової кризи. Україна ж постійно збільшує експорт продовольства, допомагає Продовольчій програмі ООН, відправляє зерно як гуманітарну допомогу країнам, які цього потребують, – Ефіопії, Сомалі. І ніколи Україна не провокувала жодних криз на продовольчому ринку.

“Світ усе це цінує. Завдяки порядності України та конструктивному бажанню нашої держави допомагати іншим маємо неймовірний результат: російська пропаганда втрачає вплив навіть там у світі, де нам іще тільки належить забезпечити міцні інформаційні позиції, зокрема в країнах Глобального півдня. Це Латинська Америка, Африка, Південна Азія”, — сказав Володимир Зеленський.

Також цього тижня президент України взяв участь у кількох важливих форматах спілкування з інвесторами. Серед них: саміт під егідою “Форбс” – зібрання найбільших бізнесменів світу, які займаються благодійністю; відеоконференція з представниками впливових світових гравців BlackRock і Goldman Sachs; Глобальна ініціатива Клінтонів. Кожен такий захід додає Україні уваги, додає конкретних проектів і переваг.

Перша леді України Олена Зеленська зустрілась у Нью-Йорку з новою прем’єр-міністеркою Великої Британії Ліз Трасс, з першою леді Франції Бріжит Макрон, разом з премʼєром Денисом Шмигалем — з Генсеком ООН Антоніу Гутеррішем. Загалом перша леді України провела близько 20 зустрічей.

На запрошення президента Європейської Ради Шарля Мішеля вона взяла участь у форумі “Жінки в конфліктах”, який відбувся на платформі Генасамблеї, та представила спеціальний благодійний фонд — Фундацію Олени Зеленської, щоб акумулювати ще більше підтримки для українців, саме для гуманітарного напрямку – передусім освіти, медицини, відновлення зруйнованого російськими ударами.

Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль провів десятки зустрічей високого рівня. Йшлося про ситуацію на Запорізькій АЕС; розширення оборонної, фінансової та санкційної підтримки, підтримку в підготовці України до зими, підтримку у відбудові.

“Під час кожної зустрічі був наголос на тому, що російський терор має отримати чітку глобальну відповідь — військову, економічну та юридичну, зокрема визнання Росії державою-спонсором тероризму”, — сказав Володимир Зеленський.

У Нью-Йорку було представлено пропозиції щодо гарантій безпеки для України, для Європи та світу – проєкт, напрацьований групою Єрмака — Расмуссена. Також відбулися зустрічі Дениса Шмигаля з керівниками Міжнародного валютного фонду, Світового банку, інших фінансових та інвестиційних мейджорів світу.

Окремо президент України відзначив переговори з премʼєр-міністром Японії – держави, яка незабаром головуватиме в “Групі семи” і в Раді Безпеки ООН. Також відбулися переговори з премʼєр-міністром Іраку — це новий важливий партнер для України.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів понад 30 зустрічей, і переважна більшість із них — з представниками країн, які не є традиційними партнерами України. Зміцнюються позиції у відносинах з Африкою, Азією, Латинською Америкою.

“Напевно, це найбільш змістовна й позитивна участь України в Генасамблеї ООН за всі роки нашої незалежності. Світ не тільки говорить про Україну, а й усвідомив те, що, допомагаючи Україні, допомагає розв’язувати й нагальні глобальні проблеми та кризи. Ми пропонуємо шлях, щоб зробити світ стабільнішим і безпечнішим. Це почуто світом”, — наголосив Володимир Зеленський.

Президент також зазначив, що сьогодні в Ізюмі на Харківщині представники майже двадцяти дипломатичних місій — держав Балтії та сходу Європи, Німеччини, Франції, Іспанії, Словенії, Хорватії, Данії, Швеції, Швейцарії, Туреччини, Посол ЄС — на власні очі побачили, що залишили по собі російські окупанти. Зокрема, йдеться про розбиті будинки, катівні, масове поховання. Так світ знатиме повну інформацію щодо кожного злочину Росії на тимчасово окупованих територіях.

“Абсолютно справедливо світ відреагує і на псевдореферендуми — вони будуть однозначно засуджені, і на злочинну мобілізацію, яку окупанти намагаються зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вони поки що контролюють. Це ж не просто злочини проти міжнародного права та права України. Це злочини проти конкретних людей, проти народу”, — сказав лідер України.

Він зазначив, що є докази, що зараз у Криму в місцях компактного проживання киримли намагаються знайти та мобілізувати якнайбільше чоловіків.

“Це свідоме намагання Росії знищити кримськотатарський народ, це свідоме намагання держави-агресора відібрати життя у якнайбільшої кількості мешканців території, на яку зайшли російські війська”, — наголосив Володимир Зеленський.

Президент також закликав українців, які перебувають на тимчасово окупованій території: “робіть головне – бережіть своє життя й допомагайте нам послаблювати та знищувати окупантів”.

“У будь-який спосіб уникайте російської мобілізації. Уникайте повісток. Намагайтеся виїхати на вільну територію України. Але якщо ви все ж потрапите до російської армії, то саботуйте будь-яку ворожу активність, заважайте будь-яким російським операціям, передавайте нам усю важливу інформацію щодо окупантів – їхніх баз, штабів, складів з боєприпасами. І за першої ж нагоди переходьте на наші позиції. Робіть усе, щоб зберегти життя і допомогти звільнити Україну”, — наголосив Володимир Зеленський.

Лідер України нагадав, що від початку активних дій на сході держави у вересні вже звільнено близько 9 тисяч квадратних кілометрів території, близько 400 населених пунктів. Цього відчутного результату досягнуто й завдяки допомозі людей на тимчасово окупованій території.

“Передавайте нашим спецслужбам усі дані про тих, хто організовує й допомагає проводити цей фарс із псевдореферендумами. Передавайте всю інформацію про російську мобілізацію, про російську армію загалом. Допомагайте тим в окупованих районах, хто цього потребує: літнім людям, самотнім, родинам із дітьми. Україна повернеться на всю свою землю, і маємо зберегти там якнайбільше наших людей”, — зазначив Володимир Зеленський.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак провів сьогодні нараду щодо допомоги українцям, яких звільнили з полону.

“Наші воїни мають отримати все необхідне, реальну допомогу, будь-яке сприяння. Держава вміє бути вдячною своїм героям. Чекаю доповіді на початку тижня з конкретним планом підтримки кожної людини”, — сказав президент.

Він повідомив, що сьогодні для ударів у Дніпропетровській області та по Одесі російська армія застосувала іранські безпілотники. Володимир Зеленський доручив МЗС жорстко відреагувати на цей факт, щоб світ знав про “кожен факт колаборації зі злом, і це матиме відповідні наслідки”. Наразі вже ухвалено рішення позбавити посла Ірану в Україні акредитації, а також суттєво скоротити кількість дипломатичного персоналу посольства Ірану.

“Шість цих іранських безпілотників збито нашими зенітниками повітряних командувань “Схід” та “Південь”. Ще один збила протиповітряна оборона Військово-морських сил. Окрім того, силами повітряного командування “Центр” за сьогодні на півдні нашої країни збито російський штурмовик і гвинтокрил. І щойно мені доповіли про збиття зенітниками командування “Південь” іще одного ударного іранського безпілотника”, — сказав Володимир Зеленський.

Прямий ефір