Втрати російської армії на фронті перевищують темпи її поповнення. Тільки в березні Сили оборони України нейтралізували 35 300 російських солдатів убитими і пораненими, повідомив міністр оборони України Михайло Федоров. І це тільки верифіковані дані. Україна може підтвердити кожну цифру з цього списку втрат противника завдяки системі відеофіксації. Про реальні втрати окупантів і те, як їх підраховують українські захисники, — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
За березень 2026 року втрати РФ вийшли на рекордний рівень. Ці дані вдалося отримати завдяки системі відеофіксації Сил оборони України. Як зазначив президент України Володимир Зеленський, подібна ситуація позбавляє росіян можливості нав’язувати характер ситуації на фронті.
“Важливо, що суттєво підвищилися результати у знищенні також систем ППО Росії, а саме 274 такі системи уражені тільки за березень. Є відчутні результати і у знищенні російських складів та військової логістики”, — сказав глава держави.
Тільки в березні, за інформацією Міністерства оборони України, в результаті ударів українських дронів загинули або були тяжко поранені 33 988 російських військових. Ще 1 363 ліквідовані завдяки артилерійським та іншим ударам. Сумарно РФ втрачає понад 35 тис. солдатів на місяць. Це майже порівнянно з цифрами російської мобілізації.
“Уже четвертий місяць поспіль втрати противника перевищують темпи поповнення його військ. Впевнено рухаємося до стратегічної мети — понад 50 тис. ліквідованих російських окупантів щомісяця. Системно зростає ефективність протиповітряної оборони. У березні кількість “Шахедів” і “Гербер”, знищених дронами-перехоплювачами, зросла вдвічі. Незважаючи на спроби росіян залучити рекордні ресурси, щоб перехопити ініціативу, всі їхні “досягнення” — зростання втрат”, — говорить міністр оборони Михайло Федоров.
Загальні втрати російської армії з початку повномасштабної війни проти України, за даними Генерального штабу ЗСУ, вже перевищили 1,3 млн осіб.
“Можна порівняти з тим, що діюча російська армія становить близько мільйона осіб. З 2022 року росіяни втратили півтори діючі армії”, — коментує втрати окупантів керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” Павло Лакійчук.
Водночас, щоб не потрапити на передову, на Костянтинівському напрямку російські солдати масово виводять із ладу власну техніку, повідомляють учасники руху “Атеш”. За їхніми даними, механічні пошкодження двигунів, злив технічних рідин, псування електропроводки та паливних систем нерідко відбуваються прямо напередодні ротацій або бойових виходів.
“Техніка, яка має бути в строю, стоїть. Підрозділи саботують власну боєготовність — і це вже не поодинокі випадки, а системна картина на Костянтинівському напрямку”, — констатують представники “Атеш”.
Сили оборони України не тільки ліквідовують ресурси противника на полі бою, але й проводять успішні операції проти військово-промислового комплексу Росії в глибокому тилу.
У березні ексміністр оборони, а нині секретар Ради безпеки РФ Сергій Шойгу заявив, що “жоден регіон Росії не може відчувати себе в безпеці” від українських атак. Він попередив: ЗСУ можуть атакувати об’єкти на Уралі й навіть далі. У січні 2026 року “Роскосмос” уже був змушений перенести розробку ракет-носіїв “Ангара” з московського центру Хрунічева до філій, розташованих на території Сибіру та в Пермі. Але Путіна і це не зупиняє.
“Путін живе зовсім в іншому світі, і його плани, втрати російської армії, людських ресурсів, матеріальних ресурсів його не хвилюють. Він живе у своїй уяві. Його армія топчеться на місці. Уже ніхто з союзників Путіна не вірить в ефективність його армії, тільки він сам залишається в цьому переконаний. І поки є це переконання, вони будуть хватати все більше і більше людей і кидати їх на фронт в Україні”, — вважає Павло Лакійчук.
Незважаючи на величезні втрати на фронті, спікер Кремля Пєсков заявив, що Росія продовжуватиме війну проти України до досягнення всіх своїх цілей. А Києву нібито потрібно вивести війська з Донбасу “вже сьогодні, а краще вчора”.
За його словами, виведення українських військ сприяло б переходу до “політико-дипломатичного врегулювання конфлікту”. За 12 років РФ не змогла захопити всю територію Донецької області, не зможе і протягом заявлених в ультиматумі Кремля двох місяців.
У самій же Росії цілком можуть оголосити мобілізацію, вважають експерти. Це означатиме, що інші можливості для збереження боєздатності російської армії вичерпані.
Читайте також: ЗСУ застосовують тактику активної оборони: що змінилося на фронті з приходом весни, розповів Романенко
Раніше командувач Десантно-штурмових військ (ДШВ) Збройних сил України Олег Апостол відзначив вкрай низький рівень підготовки російських військових, які беруть участь у війні проти України. На його думку, РФ зараз намагається просто затикати дірки на фронті непідготовленими людьми.














