“Україна має перемогти”: розбір заяв світових лідерів за підсумками Мюнхенської безпекової конференції (ВІДЕО)

Мюнхенська конференція з безпеки-2023. Фото: securityconference.org

У Мюнхені завершилася міжнародна конференція з безпеки. За підсумками трьох днів, протягом яких тривав форум, голова конференції Крістоф Хойсген заявив, що вражений “трансатлантичною єдністю”, а також висловив сподівання на особисту участь президента України Володимира Зеленського в конференції у 2024 році, інформує FREEДОМ.

Щорічна конференція Безпеки в Мюнхені зібрала лідерів країн усього світу. У центрі порядку денного — допомога Україні. У перший день конференції міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів про те, які результати він хоче привезти з Мюнхена. 

“Є всі підстави вважати, що НАТО подвоїть, а, може, і потроїть зусилля, щодо забезпечення виробництва зброї та амуніції. Коли ми отримаємо літаки, в принципі — ми отримаємо всі ключові позиції. Я знову, як і з танками, візьму на себе відповідальність і заздалегідь скажу, що немає жодних сумнівів у тому, що питання літаків буде вирішено”, — заявив Кулеба.

Україна хоче не просто отримувати зброю, а виробляти її разом із союзниками.

“Ми збираємо представників оборонної індустрії Німеччини та України, садимо їх за один стіл, і вони починають говорити про те, що вони можуть робити разом”, — додав він.

Рецепт сталого миру від України залишається незмінним. Це міжнародно визнані кордони і членство в Європейському союзі та НАТО.  

“Формула миру залишається абсолютно актуальною і ми працюємо над тим, щоб якомога більше країн із Глобального Півдня до неї долучилися”, — акцентував міністр закордонних справ України.

“Лейтмотив цього заходу, безперечно, питання України, питання завершення війни, питання миру і перемоги України”, — своєю чергою зазначив спікер Верховної ради України Руслан Стефанчук.

Український рецепт миру учасникам конференції представив особисто президент Володимир Зеленський.

“Так само як і торік, зараз я пропоную діяти негайно, але, на відміну від минулого року, я маю один переконливий аргумент — наші досягнення. Чи можемо ми запобігти російським обстрілам? Так. Чи можемо ми захистити наші міста від російських ракет? Так. Абсолютно. Немає жодної альтернативи в перемозі України. Немає альтернативи Україні в Європейському союзі. Немає альтернативи Україні в НАТО”, — сказав Зеленський.

А для партнерів України немає іншої альтернативи, окрім як збільшувати допомогу і притягати до відповідальності Росію, яка розв’язала війну. 

“Якщо Путін перемагає в Україні, то сигнал йому та іншим авторитарним лідерам буде в тому, що вони можуть використовувати силу для того, щоб отримати те, що вони хочуть. Це зробить світ більш небезпечним, а нас більш уразливими”, — наголосив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

“Я звертаюся, до всіх тих, хто скоїв ці злочини, і до їхнього керівництва, яке є співучасником цих злочинів, вас буде притягнуто до відповідальності”, — заявила віцепрезидентка США Камала Гарріс.

Президент Франції Еммануель Макрон у своєму виступі говорив про російський неоколоніалізм. Водночас він вважає, що вже необхідно готуватися до миру, але не ціною компромісів зі своїми принципами. Для цього треба працювати з країнами Глобального Півдня, де не завжди розуміють суть сучасної російської політики. 

“У найближчій перспективі ми маємо бути сильними, ми маємо показати, що ми підтримуємо Україну, що ми рішучі та зосереджені, що ми будемо такими тривалий час і водночас ми маємо підготувати умови для миру. Це наша відповідальність. Це не компроміс. Це наша відповідальність. І це означає, завоювати прихильність тих, хто зараз в Азії, в Тихоокеанському регіоні, на Близькому Сході, в Африці, в Латинській Америці, де не повністю поділяють ті погляди, які я зараз описав”, — сказав Макрон.

Одна з центральних подій для української делегації цієї конференції, це особиста зустріч Дмитро Кулеби зі своїм колегою, держсекретарем США Ентоні Блінкеном.

“Солідарність і підтримка України залишається сильною як ніколи. Підтримка безпеки, економічна підтримка, гуманітарна підтримка, і ми робимо це в тісному партнерстві”, — запевнив Блінкен.

“Ключові слова для 2023-го року: швидкість і стійкість. Швидкість доставки і стабільність поставок. Це питання, щодо яких співпраця зі США стає абсолютно безальтернативною. Ми також будемо обговорювати, як охопити країни Глобального Півдня, посилити підтримку в ООН та інших багатосторонніх форматах”, — акцентував Кулеба.

Міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна запевнила, що Україну підтримуватимуть стільки, скільки необхідно. При цьому, Париж не відмовляється від дипломатії, якщо це допоможе зменшити кількість жертв. З міністром вдалося поговорити якраз після її зустрічі з українським колегою у форматі “Великої сімки” (G7). 

“Ми як ЄС, включно з Францією, надали Україні допомогу в розмірі 67 млрд євро і будемо продовжувати це робити. Я думаю, що президента Зеленського слід визнати лідером, який завжди прагнув до діалогу і миру. Завжди прагнув врегулювати будь-які проблеми з Росією шляхом діалогу. Він не обрав війну. Росія вирішила розпочати її. Ми намагаємося йти шляхом дипломатії, але оскільки Росія вирішила почати війну, нам необхідно зміцнити Україну, і, як ви знаєте, ми робимо все, що в наших силах і швидко. Боєприпаси, зброя, протиповітряна оборона, артилерія. Ми будемо продовжувати стільки, скільки буде потрібно. Я працюю міністром 8 місяців і вже була в Україні 4 рази. Тож, думаю, ви можете здогадатися про мої почуття і зрозуміти, що ми робимо”, — заявила Колонна.

У дні конференції Мюнхен на кілька годин став жовто-блакитним: місцеві українці зібралися на мітинг, щоб заявити про свою позицію. 

“Ми хочемо миру в усьому світі. Ми хочемо зупинити цю війну і для цього нам зараз необхідна зброя і підтримка всього світу. Ми дуже вдячні всьому світу за підтримку, всім демократичним країнам, які нас підтримують. Ми віримо в перемогу і всіма силами молимося і просимо”, — сказали учасники мітингу.

Країни Глобального Півдня давно відчувають на собі наслідки російського вторгнення. 

“Навіть для нас, ми так далеко від театру бойових дій, але звісно, зростаючі ціни на енергію, інфляція, ланцюжки постачання продовольства, порушення морського трафіку, звісно, це питання великого занепокоєння”, — поділилася міністерка закордонних справ Бразилії Мауро Вієйра.

Попри занепокоєння, деякі лідери продовжують сприймати конфлікт через призму того, що це нібито конфлікт західних країн і Росії, до якого вони не мають стосунку. 

“Ми пропагуємо мирне рішення для цього конфлікту, щоб увесь світ і всі ресурси цього світу були спрямовані на поліпшення умов для людей замість того, щоб бути витраченими на зброю, яка вбиває людей”, — сказала прем’єр-міністерка Республіки Намібія Саара Куугонгельва-Амадхіла.

Таку позицію деяких країн прокоментувала прем’єр-міністерка Фінляндії Санна Марін. Вона вважає, що лояльність щодо агресора тільки провокує його на новий конфлікт. 

“Ми не повинні бути наївними. Я слухала попередню дискусію і я згодна, я теж хочу миру, який красивий, гарний, безпечний і ми не повинні витрачати гроші на наші збройні сили. Я теж хочу такий мир, але такий мир нереальний. Єдиний шлях, щоб забезпечити міжнародний правовий порядок — це якщо Європа і демократичні країни будуть сильні і ми інвестуємо в нашу оборону”, — сказала Марін.

З прем’єр-міністром Фінляндії згодні і в Єврокомісії. 

“Статут ООН, до якого так нешанобливо ставляться, він в інтересах кожної країни, і ми ніколи не приймемо, що зараз ти можеш просто відправити танки через кордон”, — наголосила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Підсумки конференції для України підбив і глава Європейської дипломатії верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ Жозеп Боррель. 

“У Зеленського та українців багато оплесків і недостатньо спорядження. Це парадокс. Їм треба менше аплодувати і краще їх забезпечувати. Якщо всі європейські лідери вчора тут сказали, що Росія не має виграти цю війну, що Україна має перемогти… Що ж, тоді перейдімо від слів до фактів”, — заявив Боррель.

Багато учасників конференції чекали, що Китай займе більш визначену позицію для того, щоб припинити війну. Але попри зустріч із міністром закордонних справ України представник політбюро комуністичної партії Китаю Ванг І обмежився лише заявами про те, що війна в Європі не в інтересах його країни.

Читайте також: Що робити з переможеною Росією та що таке перемога в розумінні України: головні теми Мюнхенської конференції обговорюємо з експертами

Прямий ефір