Україна де-факто — член НАТО, вступ — це політичне рішення, — Загородній

Тарас Загородній. Фото: hvylya.net

НАТО раніше перебував у легкому анабіозі, особливо що стосується фінансування військових витрат. Але після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Альянс став діяти так, як і повинен. Таку думку озвучив керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній сьогодні, 19 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ.

За словами Загороднього, попередня концепція Альянсу допускала, що на деякий час території країн НАТО можуть бути тимчасово окуповані потенційним противником. 

“Зміна підходу полягає в тому, що і до 2014 року, і взагалі НАТО перебував, м’яко кажучи, у легкому анабіозі. Особливо це стосувалося фінансування військових витрат європейських країн, що завжди обурювало Сполучені Штати Америки, які несли основне навантаження (близько 70%) за рахунок фінансування своєї військової інфраструктури. І, відповідно, зараз, після того, коли почалося повномасштабне вторгнення Російської Федерації, в Альянсі згадали, навіщо його створювали і почали діяти належним чином. Попередня концепція полягала в тому, що НАТО допускав, що на певний час території країн Альянсу можуть бути тимчасово окуповані потенційним противником — доки не підтягнуться основні сили”, — зазначив Загородній. 

А тепер, каже політолог, оскільки вони вже розгортають власний ВПК і змінюють відповідну концепцію, то жодного порушення кордонів НАТО не може бути. 

Враховуючи агресію РФ, то першими під ударом серед учасників блоку можуть опинитися країни Балтії. І Загородній наголошує: не дарма у Вільнюсі проводиться літній саміт НАТО. 

“Учасники показують, що країни Балтії ніколи здавати не будуть”, — доповнив він. 

Що стосується Польщі, то вона, за словами Загороднього, завжди виконувала всі вимоги НАТО.

“Вони і армію будували, і активно її модернізували, тому що поляки все прекрасно розуміють, вони все пам’ятають і все знають. І, відповідно, тішить, що є такий підхід, що тепер буде розгортатися військова система відповідно до холодної війни, коли напад з боку Радянського Союзу вважався повністю ймовірним. Тепер у НАТО повертаються до своїх витоків, можна сказати”, — сказав гість ефіру.

Також Загородній поділився думкою про те, що для України означатиме липневий саміт НАТО.

Україна вже де-факто є членом НАТО, триває перехід до закріплення цього де-юре, упевнений він. 

“Запрошення президента Зеленського на саміт — це зрозумілий крок, тому що Україна вже де-факто є членом Альянсу. Вона де-юре ще не закріплена, але йде перехід і військової інфраструктури, і взаємодії з країнами НАТО, зокрема з усіма основними гравцями. Прийом до НАТО — це політичне рішення. Таке ж політичне рішення, як і про допомогу Україні”, — зазначив експерт. 

Він також вважає, що сьогодні Україна має шанси швидше вступити до НАТО, ніж до Євросоюзу. Функціонал країни в Альянсі зрозумілий — на ній вибудовуватиметься нова система безпеки у Східній Європі, переконаний Загородній. 

“Україна має більше шансів швидше вступити до НАТО, ніж, наприклад, до Європейського Союзу, оскільки зрозумілий функціонал України в НАТО. Тобто це країна, на якій вибудовуватиметься нова система безпеки у Східній Європі. Стрижнем цієї безпеки буде Україна, Польща, країни Балтії, Скандинавії, Центральна Європа, яким надаватимуться і технології, і відповідне озброєння. Вони і будуть гарантувати безпеку на європейському континенті. Тому що основним ворогом зараз вважається Російська Федерація”, — резюмував Загородній.

Читайте також: Негласне табу знято: експерти обговорили, як змінився підхід Заходу до вступу України в НАТО

Нагадаємо, у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну Північноатлантичний альянс переглядає підхід до стримування на своїх східних кордонах.

Прямий ефір