“Угода з дияволом”: чому Кремль повертає пряме авіасполучення з Грузією, пояснив Фесенко

Прапор Грузії. Фото: hromadske.radio

Рішення Кремля про відновлення прямого авіасполучення з Грузією несе ризики для її національної безпеки та зростання соціальної напруги. Таку думку сьогодні, 12 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Володимир Фесенко.

Він нагадав, що з 2008 року між Грузією і Росією немає дипломатичних відносин. Фактично існує окупація РФ частини території Грузії, що дуже обурює багатьох представників грузинського суспільства.

“І ось те, що зараз сталося, — це угода з дияволом. Причому це хитра диявольська гра Кремля. Знаєте, це така багатоцільова комбінація. З одного боку, це ніби такий дружній жест, мовляв, ви не підтримали санкції проти Росії. Грузія, до речі, дуже активно теж заробляє на тому, щоб сприяти відходу санкцій. Через Грузію йде потік ось цього паралельного або сірого імпорту в Росію якраз підсанкційних товарів”, — сказав Фесенко.

Він нагадав, що Грузія прагне до Європейського Союзу й до НАТО. При цьому Молдова та Україна отримали статус кандидата в члени ЄС, а Грузія — ні, саме через внутрішні проблеми.

Політолог звернув також увагу, що Росія відкриває пряме авіасполучення саме зараз, напередодні нової хвилі прихованої мобілізації.

“Російські джерела офіційні повідомляють, що якщо торік на військові збори призивали 15 тис., то зараз готові призвати до 100 тис. осіб. Плюс розширення призову строковиків в армію. І людей, які будуть на військових зборах, їх будуть, скажімо так, активно обробляти, щоб вони підписали контракт на участь у військових діях в Україні. Природно, це багатьом не сподобається. І очікується, що може бути нова хвиля еміграції з Росії. І ось, будь ласка, як би Путін так хитро, він частину протестного населення російського може відправити в Грузію, а в Грузії і так уже є напруга”, — сказав Фесенко.

На його думку, разом із тими, хто ухиляється від призову, на територію Грузії може потрапляти й агентура ФСБ. Крім того, є економічні проблеми: зростання цін на нерухомість та на оренду житла в Грузії, особливо у великих містах, тощо.

“Тобто це проблема соціальної напруги і, головне, як хороший інструмент тиску на Грузію зсередини. Ось у чому потенційний ризик. І, здавалося б, це пряме, пряме авіасполучення, воно начебто здорово, добре. Але це теж спосіб тиску на Грузію, тому що в такий спосіб можна, скажімо так, посилювати міграційний потік у Грузію і навпаки, грузинських громадян приваблювати в Росію, тому що там дефіцит робочої сили. Ось вам вплив на демографічну структуру Грузії, причому негативний вплив. Плюс ризики для національної безпеки Грузії”, — пояснив політолог.

Він зазначив, що не випадково грузинська опозиція різко протестує проти цього, сприймаючи як підготовчий етап до відновлення дипломатичних відносин попри те, що зберігається окупація частини грузинських територій.

“Ось така дуже суперечлива ситуація. Я думаю, що вона вже призвела знову до зростання внутрішньополітичної напруги в Грузії, і ця ситуація може погіршуватися”, — вважає Фесенко.

Читайте також: 100 тисяч громадян Грузії виїхали з країни, а 600 тисяч росіян приїхало: інтерв’ю з головою партії “Лело для Грузії” Мамукою Хазарадзе

Нагадаємо, представниця “Єдиного національного руху” в Грузії Нона Мамулашвілі раніше заявила, що наплив росіян залишається для Грузії дуже серйозною проблемою. Опитування громадян Грузії засвідчило, що майже 70% з опитаних стурбовані масовим приїздом росіян до країни і побоюються негативних наслідків цього.

Прямий ефір