У сучасній Росії всі сфери життя схильні до впливу церкви. Сьогодні РПЦ (Російська православна церква) у РФ — як армія. При цьому вона має більший вплив, ніж будь-які інші державні структури в країні. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповіла релігієзнавиця Людмила Филипович.
“У Росії давно влада духовна і влада світська злилися воєдино. У РФ існує так звана симфонія цих влад, коли духовна влада виправдовує владу світську, а світська влада дбає про потреби влади духовної. Ну і результатом такої симфонії є те, що церква стала фактично частиною державної структури країни. Якщо подивитися історію Росії, можна побачити, що правителі держави, попри різний час свого правління, завжди були тісно пов’язані з церквою”, — розповіла релігієзнавиця.
Вона зазначила, що РПЦ у Росії — ідеальний інструмент впливу на громадян країни. І російська влада використовує це у своїх цілях.
“У сучасній Росії світська влада повинна мати якусь опору. У РФ точкою опори було обрано церкву. Прекрасна інфраструктура, чудова традиція, керівництво паствою. Усе, що говориться з амвона (спецспоруда в християнському храмі, призначена для читання Священного Писання і проголошення проповідей, — ред.), приймається громадянами країни за чисту монету. І це прекрасний регулятор всередині держави. Одним словом, церква — це ідеальний інструмент впливу на громадян Росії. А оскільки всіх громадян вважають православними, отже, відповідно, всіх православних”, — пояснила Филипович.
Спікер додала, що є деякі країни Європи, в яких церква тісно пов’язана з державною владою, але не на такому рівні, як у РФ.
“У деяких країнах Західної Європи церква теж має тісні відносини з державою. Однак ці відносини мають дещо іншу форму, ніж у сучасній Росії. На Заході церква розуміє, що є певні сфери життя, куди вона не може втручатися. І точно так само держава розуміє, що є такі функціональні обов’язки, які може виконати тільки церква. У Росії настільки все перемішалося, що іноді, слухаючи патріарха Кирила, здається, що це державник, який розуміє внутрішньодержавні та міждержавні відносини навіть краще, ніж президент. При цьому так склалося традиційно, що росіяни все ще довіряють церкві. Вони вважають, що це — духовна інституція, яка ґрунтується на якихось духовних скріпах, духовних фундаментах, духовних позиціях. Довіра громадян використовується на повну — і церквою, і державною машиною, зокрема й пропагандистською”, — констатувала релігієзнавиця.
Вона також зазначила, що її дещо здивувала реакція патріарха Кирила на резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), ухвалену 17 квітня, яка містить безпрецедентно жорсткі характеристики як особисто патріарха Кирила, так і всієї ієрархії РПЦ.
“Патріарх глибоко переконаний у своїй правоті, у тому, що він проголошує. Він вважає, що рішення щодо нього ухвалено несправедливо і намагається виправдатися. Мені здалося, що в ньому швидше говорила особистісна образа. А не розуміння того, що за його плечима стоїть ціла інституція, яку він очолює”, — зазначила спікерка.
Вона також додала, що не бачить у найближчому майбутньому можливості змінити ставлення і взаємовідносини між державою і церквою в Росії.
“Навіть якщо зміниться представник державної влади, тобто коли до влади прийде інший президент, або будуть зміни в керівництві церкви. Матриця, яка була задана ще з часів Івана Грозного, в Росії збережеться. Бо сьогодні це єдиний механізм, який дає можливість утримати свій вплив на величезній території серед величезної кількості людей”, — підсумувала Филипович.
Читайте також: В Естонії запропонували визнати РПЦ терористичною організацією — роз’яснення естонського політолога
Нагадаємо, 17 квітня ПАРЄ одноголосно визнала РПЦ інструментом кремлівської пропаганди й впливу, а главу РПЦ патріарха Кирила та ієрархів — співучасниками злочинів Росії проти України. Щодо кремлівського патріарха санкції вже запровадили Велика Британія, Канада, Чехія та Україна. Крім того, єпископ отримав заборону на в’їзд до Литви.
Читайте також: У РФ і в окупації церкви не відспівують померлого, якщо в рідних немає російського паспорта — деталі від Кулеби