В Естонії запропонували визнати РПЦ терористичною організацією — роз’яснення естонського політолога

Олександро-Невський собор у Талліні. Фото: risu.ua

Міністр внутрішніх справ Естонії виступив із пропозицією визнати в країні Російську православну церкву Московського патріархату (РПЦ МП) терористичною організацією. В Естонії проживає 1,3 млн осіб, понад 100 тисяч є парафіянами Естонської православної церкви Московського патріархату. Про це сьогодні, 14 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів естонський політолог Пеетер Тайм.

Він вважає, що згубний вплив РПЦ в Естонії менший, ніж в Україні.

“Бо в Естонії менше парафіян Московського патріархату. У вас, в Україні, з цим було все-таки набагато глибше і трагічніше. Тому що дуже багато жителів були і є досі прихильниками Московської патріархії, цієї КДБшної контори”, — сказав Тайм.

В Естонії є Естонська православна церква Московського патріархату, яку відвідують переважно російськомовні жителі країни. Також діє Естонська апостольська православна церква, що перебуває в юрисдикції Константинопольського патріархату, — її служителі та парафіяни здебільшого естонці, які володіють естонською мовою.

Тайм повідомив, що пропозиція глави естонського МВС про визнання РПЦ терористичною організацією ґрунтується на великому аналізі, який провели правоохоронні органи і спецслужби.

“І міністр МВС на підставі всіх викладених фактів, про які говорять наші силові структури, говорить про те, що це реальна небезпека. Це структура, яка має дуже багато послідовників у нашій країні, діє наперекір усім нашим інтересам і всім нашим цінностям”, — пояснив політолог.

Він нагадав, що Московський патріархат на чолі з патріархом Кирилом не приховує свою підтримку так званої “спеціальної військової операції” Путіна, благословляє російську армію на вбивства. Ба більше, 25 березня 2024 року Всесвітній російський народний собор ухвалив наказ російській владі, у якому війну РФ проти України називають “новим етапом національно визвольної боротьби” проти “злочинного київського режиму” і “колективного Заходу”, що стоїть за ним.

“Тобто Московський патріархат, ось ця Кирилівська контора, можна сказати, чесна щодо “СВО”, вони прямо оголосили її мету — це знищення України, захоплення всіх територій. І ми в Естонії розуміємо, що ми — наступні. І на це чітко вказують слова про “колективний Захід” у рішенні цього собору. Тобто вони ніби оголосили “священну війну”, і оголосили її всім нам. І нам треба на це реагувати. В Естонії живе 1,3 млн осіб, в Україні в деяких містах більше народу, ніж у нас у всій країні. І в нас 100 тис. послідовників цієї агресивної контори, яка не тільки пов’язана з Москвою, з ФСБ, а вона прямо оголосила “священну війну” всім нам, тобто західній цивілізації”, — наголосив Тайм.

Нагадаємо, в Естонії пропонують визнати РПЦ терористичною організацією. Як заявив глава МВС країни Лаурі Ляенеметс, сьогодні Московський патріархат РПЦ, по суті, підпорядковується Путіну, який, своєю чергою, веде терористичну діяльність по всьому світу. Ляенеметс уточнив, що визнання РПЦ терористичною організацією не вплине на парафії, церкви не закриватимуть, “але це означає, що зв’язок із Москвою буде перервано”.

Прямий ефір