У Росії побільшало прихильників миру — чому змінюються настрої росіян, розповіли експерти

Антивоєнні написи в РФ. Фото: facebook.com/vesna.democrat

Прихильників миру в Росії побільшало за останні півроку. Про це свідчать результати закритого опитування, проведеного на замовлення адміністрації президента РФ, повідомляє FREEДОМ  із посиланням на видання “Медуза”.

Ще у липні результати опитувань серед росіян показували, що за продовження бойових дій на території України виступає 57% населення. У листопаді ж прихильників війни поменшало вдвічі — лише 25%. Основне, що вплинуло на зміну думки про так звану “спецоперацію”, це поразки російської армії на фронті та мобілізація.

“Ці цифри загалом збігаються з результатами жовтневого опитування “Левада-Центру”, єдиного великого незалежного соціологічного центру в Росії. У звіті “Левади” “за” та “швидше, за” мирні переговори виступили 57% респондентів; “за” та ” скоріше, за “продовження бойових дій — 27%”, — йдеться в публікації “Медузи”.

За даними двох джерел видання, наближених до адміністрації президента Росії, такі результати опитування стали причиною того, що російська влада має намір скоротити кількість відкритих соцопитувань. Це роблять, щоб приховати справжню динаміку зміни ставлення росіян до війни проти України. Так, на початку жовтня журналісти “Навальний Лайф” також провели опитування населення: люди частіше стали висловлюватися проти війни та свого уряду.

Росіяни стали частіше висловлюватись за переговори з Україною після оголошення мобілізації 21 вересня.

“Це небажання громадян особисто брати участь у військових діях. Їхня підтримка [бойових дій] залишається високою, але бажання особисто в цьому брати участь у людей досить невелике. Крім того, підтримка від самого початку була декларативною на тлі того, що люди це сприймали як щось, що їх не стосується — “життя триває і навіть налагоджується”. Наразі ризики зросли й люди хочуть, щоб переговори вже розпочалися. При цьому поки що більшість все одно залишають це на відкуп влади”, — сказав директор “Левада-Центру” Денис Волков у коментарі виданню “Медуза”.

“Їх усе влаштовувало рівно до того моменту, поки це не торкнулося їх самих. Тому що так вони не домовлялися. Вони не хотіли, щоб за їх рахунок особистий, Путін вирішував якісь проблеми”, — вважає адвокат Микола Полозов.

На думку соціологів, якби російські солдати на полі бою показували успішні результати – тоді росіяни продовжували б підтримувати війну. Але через поразки і на Харківському, і на Херсонському напрямах, і неможливості досягти оголошених раніше цілей так званої “спецоперації” — думка почала змінюватися. А продовження мобілізації незабаром може викликати у Росії хвилю антивоєнних протестів.

“Протести виникають не тому, що люди щось думають, а тому, що для них виникають можливості. Протестний потенціал у Росії і так дуже високий. Коли з’являться можливості, будуть протести. Цілком можливо, що чекати залишилося не так довго”, — сказав у коментарі “Медузі” соціолог Григорій Юдін.

Тим часом, поки в Курській області матерям загиблих на фронті в Україні російських солдатів дарують листівки та рушники, в Єкатеринбурзі невідомі підпалюють машини із z-символікою. На одній із них навіть написали червоною фарбою “За Бучу”.

За словами військового експерта Валерія Рябих, Путін не планує відмовлятися від воєнних дій в Україні. А масовані ракетні удари по об’єктах енергетичної інфраструктури використовуватиме як важіль, щоб схилити Україну до переговорів, на його думку, це надасть час для підготовки нового наступу.

“Все-таки починає спадати пелена завіси, якою вони накрили свій інформаційний простір і втовкмачували населенню якісь постулати. І зараз це останні засоби, які може використати держава — терорист”, — сказав Рябих.

Також, на думку військових аналітиків, Путін не відмовився від планів оголосити про нову хвилю мобілізації. Її очікують узимку, але поки що рано говорити про те, наскільки масовою вона буде.

Читайте також: Припинення бойових дій в Україні можуть прискорити громадяни Росії — Мусієнко про протестні настрої

Прямий ефір