Трибунал для Путіна: як світ допомагає Україні притягнути керівництво Кремля до відповідальності (ВІДЕО)

Владимир Путин. Фото: interfax.com.ua

Вже 30 країн входять до коаліції, яка підтримуватиме створення спеціального трибуналу для Росії за злочин агресії, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Наступний крок — позбавлення імунітету від переслідування президента РФ Володимира Путіна, прем’єра Михайла Мішустіна та глави російського МЗС Сергія Лаврова, передає FREEДОМ.

Створення Міжнародного центру переслідувань за злочин агресії проти України обговорили у Раді ЄС міністри юстиції країн-членів Євросоюзу. Гуннар Стреммер, міністр юстиції Швеції, назвав організацію такого центру “прогресом у судовій сфері”.

Міжнародний центр буде безпосередньо пов’язаний із Спільною слідчою групою. Питання про відшкодування збитків українцям є невід’ємною частиною роботи з відновлення справедливості, каже Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс. Єврокомісія підтримує створення Міжнародного реєстру збитків.

“Такий реєстр дозволить нам отримати докази від громадян щодо завданих матеріальних збитків в одному основному місці. Тоді ми точно знатимемо, за що Росія несе фінансову відповідальність. Коли справа дійде до оплати, вона буде дуже високою”, — сказав Рейндерс.

30 держав офіційно виступили за створення та проведення трибуналу, повідомили в українському МЗС. Злочини російських військовослужбовців уже розслідують українські правоохоронці. На даний момент це близько 70 тисяч кримінальних проваджень. А для того, щоб притягнути до відповідальності військово-політичне керівництво Росії, потрібний Спеціальний міжнародний трибунал. Яким буде формат цього суду — поки що питання відкрите.

Наприклад, у Євросоюзі розглядають один із варіантів — так званий “гібридний трибунал”. Передбачається, що він буде заснований на українському законодавстві та схвалений чи підтриманий Генеральною Асамблеєю ООН. Цей варіант Київ назвав неприйнятним. В Офісі президента найправильнішим рішенням вважають створення спецтрибуналу. Генасамблея ООН має проголосувати за формат суду та визначити його повноваження.

“Йдеться про притягнення до кримінальної відповідальності за скоєння тяжких злочинів міжнародного гуманітарного права верхівки держави-агресора і, можливо, ухвалюватимуться рішення, які корелюватимуться з цими рішеннями, а саме питання виплати компенсацій, питання можливої реквізиції тих самих грошей, походження яких буде пов’язано з державою-агресором, тобто це вже модальність цього всього процесу”, — сказав Олександр Павличенко — виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

У базі воєнних злочинців уже зараз дані 218 тисяч осіб. 172 тисячі з них – представники російського військового керівництва та представники збройних сил Росії. Про це повідомив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко. За його словами, МВС готове ділитися базою із країнами-партнерами. Україна, Польща, Литва, а пізніше — Естонія, Латвія, Словаччина, Румунія та Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду створили робочу групу для координації спільних розслідувань воєнних злочинів Росії.

Усі юридичні складнощі на шляху до реалізації трибуналу легко можна вирішити, якщо буде політична воля всіх без винятку партнерів, каже голова Європарламенту.

“Питання вже не в тому — як. Питання в тому — коли. Ми вже бачимо справи, які ведуться в Україні, інформацію, яку збирають різні держави-члени, США, Велика Британія, йдеться про притягнення до відповідальності винних, зокрема Володимира Путіна. Без цього ми не матимемо миру”, — сказала голова Європарламенту Роберта Метсола.

Влітку цього року в Гаазі запрацює Міжнародний центр із розслідування злочину агресії — новий орган займеться підготовкою матеріалів, які пізніше стануть обвинувальною базою на трибуналі, щоб усі ті, хто віддавав злочинні накази та організував геноцид українського народу, були покарані.

Прямий ефір