Сильне рішення щодо України на саміті НАТО у Вашингтоні все ж буде — розбір Попова

Прапори України та НАТО. Ілюстрація: rada.gov.ua

Ініціатива “Міст до НАТО” означає, що Україну не залишать сам на сам з агресором, але політичного рішення надати країні гарантії колективної безпеки на сьогодні немає. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Він зазначив, що на майбутньому саміті Північноатлантичного альянсу у Вашингтоні Україна хотіла б отримати запрошення до НАТО, але цього не станеться.

“Це буде підтримка України, підтримка безпеки України, координація всіх цих багатьох програм, які запущені через цю нову структуру, яку складно вимовити, — Nato Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU, “Допомога і навчання НАТО в галузі безпеки для України”). Вона базуватиметься в Німеччині та допомагатиме Україні в розвитку нашої обороноздатності, армій, стандартів, постачанні боєприпасів та всьому іншому. Це теж добре. Це означає, що нас у жодному разі не залишать сам на сам із ворогом. Але політичного рішення надати Україні гарантії колективної безпеки хоча б у майбутньому на сьогодні немає”, — сказав Попов.

Експерт констатував, що в низці країн НАТО з обережністю ставляться до погроз із Кремля та вважають, що для них безпечніше не запрошувати Україну до НАТО.

“В умовах категоричної протидії Кремля. Кремль, оголошує, що це найголовніша “червона лінія”. Кремль про це говорить уже років 15, відтоді, як вони самі почали перебудову своєї геополітики. Тобто на сьогодні й адміністрація Байдена, й адміністрація Шольца вважають, що для їхніх країн безпечніше тримати Україну поза НАТО, ніж запросити в НАТО. Це реалії”, — сказав Попов.

Водночас він наголосив, що сильне рішення щодо України на прийдешньому саміті НАТО все ж буде.

Експерт нагадав, що в України є свій комплексний план співпраці з НАТО, а також комплекс політичних пропозицій, який розробила Міжнародна робоча група Єрмака — Расмуссена.

“Там запрошення України відкладено, але з ухваленням рішення не пізніше 2028 року. Там стабільне фінансування потреб безпеки України в розмірі 0,25% ВВП кожної країни. І там низка інших пропозицій. Тобто ми, власне, йдемо цією дорожньою картою, і все має працювати в системі. Тому сильне рішення по Україні буде. Крім того, варто зазначити, що саме на саміті НАТО планується звести докупи ось ці два десятки безпекових договорів, які Україна підписала з різними країнами… Тобто це, безсумнівно, сильне рішення щодо України, яке ми очікуємо у Вашингтоні на саміті НАТО. Але, повторюся, ми, звичайно, розраховували на програму максимум, на запрошення, політичне запрошення”, — сказав Попов. 

Читайте також: Саміт НАТО у Вашингтоні стане мостом для вступу України в Альянс, — Мережко

Раніше видання The New York Times повідомляло, що НАТО запропонує Україні нову структуру для управління військовою допомогою на майбутньому ювілейному 75-му саміті у Вашингтоні в липні. Місія стане запевненням у довгостроковій прихильності Північноатлантичного союзу безпеці країни, проголошеної “мостом” до можливого членства Києва в НАТО.

Прямий ефір