Способи захисту Європи від російського газового шантажу перелічив експерт

Фото з сайта shutterstock.com

Для подолання дефіциту газу та протидії російському газовому шантажу Європа має кілька варіантів дій.

Про це у програмі “Украина на самом деле” телеканалу “Дом” заявив експерт Офісу реформ Кабінету міністрів України Максим Гардус.

Якщо Європейський Союз піддаватиметься газовому шантажу з боку Російської Федерації та проведе прискорену сертифікацію “Північного потоку-2”, це буде порушенням європейського законодавства.

“Якщо Європейський Союз і Європейська комісія приймуть ці умови й, порушуючи норми Третього енергопакету, та всупереч усім процедурам проведуть прискорену сертифікацію “Північного потоку-2”, то це буде порушенням європейського законодавства в юридичному сенсі. Крім того, це продемонструє готовність до політичних поступок заради, по суті, фінансової вигоди, що негативно позначиться на політичному кліматі в Європейському Союзі”, – упевнений Гардус.

Для подолання дефіциту газу у Європи є кілька варіантів, зокрема задіяти газотранспортну систему України.

“Як подолати нинішній дефіцит у Європі, давно відомо. По-перше, російський “Газпром” може збільшити прокачування через Україну свого газу. Як відомо, Україна пропонувала збільшити прокачку на жовтень і на листопад, але “Газпром” відмовився”, – сказав експерт.

Другий варіант – допустити на європейський газовий ринок незалежних постачальників із Росії.

“Тоді “Роснефть”, “Новатек” та інші зможуть пропускати свій газ до Євросоюзу, чого вони зараз зробити не можуть, а газ вони мають”, – зазначив Гардус.

І третій варіант – перенести пункти пропуску газу із західного кордону України на східний, і зробити тут точку прийому європейцями газу із Середньої Азії.

“У Казахстані, Узбекистані, Туркменістані газ є. Більше того, у 90-ті та на початку 2000-х років він відмінно йшов через Україну. Потім через політичні рішення перестав. Але газ із цих країн нікуди не зник. І вони, в принципі, готові здійснювати поставки. Їм було би це дуже вигідно, враховуючи нинішні ціни та величезний попит у Євросоюзі”, – пояснив експерт Офісу реформ.

Але щоби ці варіанти реалізувати, Європа повинна колективно не піддаватися на газовий шантаж з боку РФ.

“А також натиснути на РФ, що взагалі не буде жодної сертифікації “Північного потоку-2″, якщо Росія не прийме ці умови та не працюватиме відповідно до Третього енергопакету, тобто погодиться на конкуренцію поставок газу на європейські ринки”, – резюмував Гардус.

Прямий ефір