Смерть Пригожина: експерти обговорили, хто стоїть за загибеллю “кухаря Путіна”

Євген Пригожин у Ростові-на-Дону. Скріншот: Telegram

23 серпня у Тверській області Російської Федерації розбився літак Embraer Legacy 600 з бортовим номером RA-02795. Цей лайнер належав власнику приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгену Пригожину.

Російська держкомпанія “Росавіація” підтвердила смерть Пригожина, а також його соратника з угруповання — того самого Дмитра Уткіна на прізвисько “Вагнер”, ім’ям якого і було названо цю банду вбивць, а також інших громадян Росії, які перебували на борту. Їхні тіла було знайдено на місці падіння літака і вже впізнано.

Авіакатастрофа пригожинського “суперджета”

За даними Financial Times, літак Пригожина збила російська ракета. Авіалайнер розбився недалеко від села Куженкіно Тверської області, біля резиденції президента РФ Володимира Путіна. Приблизно за 50 кілометрів від місця падіння розміщені системи ППО 42-го зенітного ракетного полку.

Водночас Слідчий комітет Російської Федерації розглядає різні версії падіння бізнес-джета Embraer Legacy, включно з помилкою пілота, технічними несправностями літака і “зовнішнім впливом”.

Близько опівночі пошукова операція на місці аварії бізнес-джета була завершена. На місці авіакатастрофи було знайдено останки 10 осіб — семи пасажирів і трьох членів екіпажу.

Серед загиблих було нібито знайдено останки ватажка ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина і безпосереднього керівника цією організацією офіцера РФ Дмитра Уткіна. За даними російських ЗМІ, тіла загиблих нібито відвезли до Тверського обласного бюро судово-медичної експертизи.

Крім того, в мережі з’явилося відео моменту доправлення тіл загиблих під час аварії літака в морг на експертизу. На кадрах видно кілька машин, зокрема катафалки, які їдуть у супроводі автомобілів російської поліції.

Одразу після цього інциденту з’явилося безліч версій щодо цієї авіакатастрофи. Зокрема, багато російських експертів і простих громадян вважають, що за цим стоїть безпосередньо президент РФ Володимир Путін. Про це також відкрито заявляють і деякі бойовики ПВК “Вагнер”. Зокрема, один найманець прямо звинувачує у вбивстві Пригожина “маленьку кремлівську падаль”.

“По суті, команда всім нашим підрозділам… Ви знаєте, де закопані ваші автомати, кулемети, БК, гранати… Усі ми бачимо, що цей чорт загрався. Чекайте подальших команд”, — розповів “вагнерівець”.

Ба більше, після оприлюднення інформації про смерть свого ватажка бойовики ПВК “Вагнер” заявили, що “готові стартувати”. Так, в одному з оприлюднених у соцмережах відео група найманців стоїть біля дороги і закликає “очікувати їх”.

“Багато розмов іде про те, чим займатиметься “Вагнер” у цій ситуації. Ми скажемо одне: ми вже стартуємо, чекайте на нас”, — говорить один із терористів.

Державний російський телеканал “Россия 24” офіційно підтвердив смерть Пригожина. За його інформацією, під час авіакатастрофи загинуло десятеро людей: семеро пасажирів і три члени екіпажу.

Зі свого боку, керівництво України заперечує будь-яку причетність до усунення Євгена Пригожина. Як заявив президент України Володимир Зеленський, Україна не має жодного стосунку до загибелі в Росії ватажка найманців ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина.

“Ми не маємо до цього відношення. Усі розуміють, хто стосунок має”, — наголосив глава держави.

Тим часом в американському аналітичному центрі “Інститут вивчення війни” (Institute for the Study of War, ISW, — ред.) вважають, що наказ про вбивство Євгена Пригожина віддав саме Володимир Путін. За даними ISW, міністр оборони Росії Сергій Шойгу і начальник Генерального штабу РФ Валерій Герасимов навряд чи б ліквідували Пригожина без наказу або згоди Путіна.

“Можливо, Путін дійшов висновку, що він достатньо відокремив Пригожина від “Вагнера” і може вбити його, не перетворюючи ватажка на мученика для решти особового складу ПВК”, —  йдеться у звіті ISW.

Інститут вивчення війни припускає, що ватажок ПВК “Вагнер” перетнув встановлену “червону лінію”, коли намагався зберегти боєздатність своїх найманців в Африці. У ISW вважають, що угода між Путіним, Пригожиним і Лукашенком, яка поклала кінець повстанню “Вагнера”, могла містити домовленості про згортання сил ПВК в Африці та обмеження присутності в ЗМІ. Путін міг вирішити, що заяви Пригожина про набір нових бійців і розширення присутності на континенті порушили умови договору.

Читайте також: Путін не пробачив Пригожину заколот: причини ліквідації ватажка ПВК “Вагнер” проаналізував Левченко

Думки експертів

Про те, що ж усе-таки сталося у Тверській області, і чи загинув насправді Євген Пригожин, в ефірі телеканала FREEДОМ міркували:

  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Олексій Левченко, заступник головного редактора російського видання “Верстка”;
  • Максим Жорін, заступник командира 3-ї штурмової бригади;
  • Іван Варченко, експерт з питань безпеки.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Пригожин у червні купив собі квиток в один кінець

— Припустімо, що Пригожин усе-таки загинув, і це помста не Шойгу, не Герасимова, це, безумовно, помста Путіна. Чому? Тому що, влаштувавши заколот 23-24 червня, Пригожин купив квиток собі в один кінець.

Такі речі або потрібно доводити до кінця, або просто не починати, тому що жодна система після того, як заколот був невдалим — а він був невдалим так чи інакше, оскільки він не закінчиться поваленням російської влади, — жодна система більше не потерпить. І ці люди — організатори подібних заходів – будуть ліквідовані. Що, загалом-то, очевидно, вчора і сталося.

Це заявка Путіна на те, що він хоче повністю знищити все, що пов’язано з цим заколотом. До цього було зміщення Суровікіна з посади. Тепер Пригожин. І не тільки Пригожин, а всі наближені до нього люди. Тобто й Уткін був, найімовірніше, у цьому літаку. Там був начальник охорони Пригожина, найімовірніше, у цьому літаку. І там була людина, яка забезпечувала логістику всіх зарубіжних проєктів.

І це абсолютно не помилка. Та система ППО, яка, очевидно, збила цей літак, діяла за прямим наказом. Зенітники не збивають цивільні літаки, а бізнес-джет — це цивільний літак. Зенітники не збивали б його просто так. Тобто була, очевидно, команда, щоб цей літак збити.

Тому смерть Пригожина — це помста Путіна, це ліквідація всіх ризиків цього заколоту, всіх учасників цього заколоту. Ну і, безумовно, надалі смерть Пригожина вплине на позицію РФ в Африці. Тому що ми прекрасно знаємо, яку роль відігравала ПВК “Вагнер” у ситуації на континенті.

І ми прекрасно знаємо те, що ПВК “Вагнер” була інструментом впливу Росії в різних країнах Африки, це перші висновки, які можна зробити в тому випадку, якщо смерть Пригожина офіційно підтвердиться, а дуже багато чого до цього йде.

ОЛЕКСІЙ ЛЕВЧЕНКО: Міноборони РФ помстилося Пригожину

— Найімовірніше, ми бачимо рівно той розвиток подій, який можна було очікувати. Тобто, можна було очікувати, що Володимир Путін рано чи пізно прибере Пригожина і не пробачить йому те, що він зробив 26 червня.

І, найімовірніше, Пригожин дійсно розбився на літаку. Хоча є версія, що це інсценування самого Пригожина, але це занадто складна поки що конспірологічна конструкція. Швидше за все, це спроба успішної ліквідації Пригожина Міністерством оборони.

Таким чином, Міністерство оборони помстилося за ті збиті літаки, які Пригожин підбивав, коли опричники їхали в Москву на свій цей штурм, що не відбувся. І все це буде представлено, мабуть, як помилка ППО, як випадковість.

Але очевидно, що таких помилок насправді не буває. Літаки надійні, вони б’ються рідко, без жертв хорошої якості. Тому очевидно, що якась технічна неполадка виключена. Уже практично всі повністю визнали, що, найімовірніше, в аеропорт не потрапив або якийсь теракт. Але якщо це теракт, то це вже очевидно Теракт, підготовлений за допомогою такого.

МАКСИМ ЖОРІН: Зміни в РФ можуть відбуватися тільки за допомогою України

— Безумовно, наші бійці знають про цю катастрофу, попри те, що не завжди є можливість дивитися новини. На жаль чи на щастя, це ніяк не вплине на те, що відбувається на лінії фронту.

Сама ситуація для Росії абсолютно типова, звичайна для їхнього способу життя, і для їхньої “культури” — абсолютно нормальна. Тому що вони не тільки нападають на інші країни – для них цілком нормально вбивати один одного, ґвалтувати — ось це їхня культура, і вона так виглядає. Тому для Росії в цьому нічого дивного, в принципі, немає.

Для фронту жодних наслідків і змін, я думаю, також не буде. ПВК “Вагнер” уже давно виїли з лінії фронту, їх давно вже тут немає, тому жодних змін від цього не очікується.

Якщо хтось думає, що люди, які підтримували Пригожина, почнуть бунт або ще щось, то хочу нагадати вам, що це Росія, ніяких бунтів там не буде, і нічого схожого там не буде. У цій країні неможливі такі речі.

Їхнє населення наскрізь хворе, і не в змозі саме себе вилікувати. Тому всі такі титанічні зміни в цій країні відбуватимуться з нашою допомогою.

ІВАН ВАРЧЕНКО: Навіть, якщо загибель Пригожина — інсценування, то це на користь Україні

— Я не любитель конспірологічних версій, але я не виключаю, що він загинув не по-справжньому, що це може бути інсценування. Але разом з тим, навіть якщо це інсценування, це на користь Україні, на користь тим подіям, які розгортатимуться в Росії.

Я думаю, радикальні військові діячі зараз у Росії — це саме ті, які на фронті воюють, вони вправі поставити запитання, чому паркетні генерали і політики вирішують питання і знищують діячів саме військового руху.

Вони повинні будуть визначатися, чи то вони терпили, які мовчать – це зараз удар по їхньому іміджу, чоловічій честі та гідності, чи то їм потрібно щось вирішувати і приводити до відповіді та порядку цих паркетних генералів і політиків у Росії. Тому зараз ми чекаємо на наступну серію.

https://www.youtube.com/watch?v=M3JG6OoyUgE  Читайте також:“Не слід дивуватися”: у Байдена відреагували на можливу загибель Пригожина

Прямий ефір