Анітрохи не соромлячись, Володимир Путін оголосив росіянам про повне відновлення російської економіки. Мовляв, “Росія обігнала Німеччину і входить до п’ятірки найбільших економік світу. У країні все стабільно, а за деякими показниками навіть краще, ніж очікувалося”. Путіну, за даними російських соціологів, довіряють 76% росіян. Проте нинішня ситуація на заправках, у магазинах і навіть в аптеках викликає у російського обивателя легке здивування, передає FREEДОМ.
Під кінець тижня, 21 вересня, глава російського уряду Мішустін підписав одразу дві ключові постанови. Перша — про тимчасову заборону на вивіз із країни бензину та дизельного пального. Друга — про запровадження експортних мит з прив’язкою до курсу рубля. Причина в тому, що регіони РФ почали масово скаржитися на порожні автозаправні станції (АЗС). Зникли не лише популярні марки бензину (при тому, що його ціна побила російський історичний максимум — 70 рублів за літр А-95), зник з ринку і дизель. І це — у розпал жнив.
Причини “тимчасових труднощів” називалися різні: від “сірого” експорту до “пробок” у південних регіонах. Нібито росіяни настільки масово поїхали відпочивати у сезон відпусток, що паралізували залізницю. Більш ніж за місяць не впоралися із проблемою ані Федеральна антимонопольна служба, ані Міністерство енергетики РФ. Зрештою й вирішили заборонити експорт та підняти мита — так і зробили. Причому мита на бензин, наприклад, підняли з 6 дол. за тонну одразу на 250 дол.
У голови компанії “Газпром нефть” Олександра Дюкова очікування від вжитих заходів “так собі”.
“Загороджувальне мито на нафтопродукти на короткому відрізку часу може призвести до надлишку палива та зниження внутрішніх цін. Але через різке збільшення мита знизиться ефективність НПЗ у Росії й, відповідно, зменшаться обсяги перероблення нафти. У результаті це може призвести до нестачі палива”, — заявив голова компанії “Газпром нефть” Олександр Дюков у кулуарах Промислово-енергетичного форуму в Тюмені.
Через проблеми з продажем сировини “Газпром нефть” стрімко втрачає доходи. З початку 2023 року чистий прибуток компанії впав на 43%. Як пише Reuters, це свідчить про глибокі проблеми російської економіки. Дещо знизити напругу на російському паливному ринку могло б зміцнення рубля. Але перспективи туманні. Курс наполегливо тримається на рівні майже 100 рублів за долар. Хоча росіяни ще добре пам’ятають, коли долар був по 60.
Тим часом начальник української військової розвідки Кирило Буданов прогнозує, що російська економіка протримається до 2025 року. В інтерв’ю журналу The Economist він також зазначив, що потік зброї вичерпається 2026-го. І додав: “можливо, раніше”.
“Людські ресурси у Росії, умовно кажучи, безмежні. Якість низька, але достатня кількість. Щодо інших компонентів військових дій, російські ресурси виснажуються, і настає розплата”, — заявив начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в інтерв’ю The Economist.
Аналітики, посилаючись на дані Росстату, визначили, які товари та послуги найбільше подорожчали в країні. Брали ціни за червень цього року та минулого:
- на першому місці — поїздки до країн Середньої Азії, які подорожчали майже наполовину;
- на другому — популярний у народі лікарський препарат “Но-шпа”, що подорожчав на 40%;
- третє та четверте місця — труни та кремація.
Також у десятці товарів та послуг, які найбільше подорожчали в Росії, опинилися:
- страхування автомобіля;
- смартфони;
- бюджетні перельоти;
- оренда банківських сейфів;
- звичайні шкільні зошити (це країни, де ліс — одне з головних багатств);
- відпочинок у Туреччині, який і замикає десятку.
Читайте також: Кремль збільшує витрати на репресивний апарат — деталі розповів експерт
Нагадаємо, кандидат історичних наук, професор Празького університету, військовий експерт Юрій Федоров вважає, що російська економіка слабшає, але не варто перебільшувати економічну слабкість РФ. Грошей Путіну може вистачити, щоб продовжувати війну кілька років, а російське населення в більшості своїй готове до погіршення рівня життя. У цій ситуації важливо позбавити Кремль можливості купувати озброєння і компоненти для його виробництва.