Самогубство, дезертирство, втеча за кордон: наслідки мобілізації у Росії — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Москві мобілізований наклав на себе руки в останній день відпустки перед поверненням на війну в Україну. Про це повідомили в російських пабліках. 25-річного москвича мобілізували в жовтні минулого року. У січні дали відпустку. В останній день перед поверненням на фронт на очах у матері він викинувся з вікна — з 10-го поверху. За словами жінки, її син скаржився на те, що він був під постійним тиском кадировців. Не виключено, що над ним знущалися не тільки морально, інформує FREEДОМ.

Мобілізовані з Ярославської області у відеозверненні заявили, що під час бойових дій в Україні вони за наказом командира відступили зі своїх позицій, але тепер їх хочуть звинуватити в дезертирстві. 

“Нас обстрілювали танки, міномети, зі свого боку командир, командування нас не прикривало і не давало нам ніякої підтримки. У нас були тільки автомати, а все інше озброєння було пошкоджено. Тепер нас хочуть звинуватити дезертирами, бо командир роти каже, що накази не віддавав”, — зі звернення російських мобілізованих.

Що зараз із цими чоловіками — невідомо. Вони не виходять на зв’язок. Родички мобілізованих стверджують, що до солдатів приїхав ОМОН, а військова комісія зажадала повернутися на залишені позиції. Що робити, жінки не знають. 

“Ми намагаємося періодично з ними зв’язуватися. На цю мить у них зв’язок забрали. На них постійно тиснуть, що, або їх посадять за дезертирство, або їх відправлять на передову. Але всі ми розуміємо, чим це закінчиться. Ми своїх чоловіків більше не побачимо. Ні в тому, ні в тому випадку”, — нарікає дружина одного з російських мобілізованих.

Залучити адвокатів до цієї справи не вдається. Йти на ризик вони не готові. Сьогодні в Росії під пильним наглядом силовиків не тільки правозахисники, а й жінки, які розшукують своїх близьких, зниклих безвісти на війні. Лідерку “Ради матерів і дружин” Ольгу Цуканову затримали в аеропорту Самари і не дозволили вилетіти до Москви. Їй вручили повістку до слідчого у справі про “дискредитацію” російської армії. У Москві Цуканова збиралася передати у військову і генеральну прокуратури понад 700 заяв від матерів полонених і зниклих безвісти російських військовослужбовців і солдатів-строковиків. 

“Частину цих звернень ми вже подавали у 2022 році, попри те, що я не доїхала до Москви. Дивна логіка, звісно, у всіх цих структур: ніби я одна. Нас багато матерів. Інші матері приїхали і подали все одно ці документи. Так само було і зараз. Це звернення щодо порушень під час мобілізації, коли жінки самі зверталися до нас, самі складали ці списки”, — зазначила Цуканова.

Матері та дружини в Росії ховають близьких від мобілізації. Щоб діти чи чоловіки не стали вбивцями й не були вбиті самі. Свою історію в соцмережах розповіла мешканка одного з сибірських міст. За останні гроші вона відправила двох синів за кордон.

“Вони виїхали з країни поки що, там хоч не так небезпечно, як у нас. Я знайшла гроші, я не сплю, я змінилася, щоб своїх дітей рятувати, якби кожна мати, кожна дружина не пустила б свого близького на війну, не треба виходити навіть на ці на мітинги…”, — каже жінка.

Влада відповідає на опір закручуванням гайок. До Державної Думи РФ внесли законопроєкти, що посилюють контроль за військовозобов’язаними і призовниками. Якщо за них проголосують, то росіяни не зможуть оформити реєстрацію за місцем проживання, водійські права або ліцензію на зброю, а також влаштуватися на роботу без пред’явлення документів про військовий облік. 

Читайте також: Мобілізація в РФ критично непопулярна, навіть зомбовані росіяни розуміють, у якому стані їхня армія, — політолог

Прямий ефір