“Рух перших”: як Путін відроджує піонерію для залучення дітей в ідеологію Кремля, розповіла журналістка

Катерина Красоткіна. Скріншот: uatv.ua

Путінська система із залучення російських дітей до ідеології Кремля “Рух перших” налічує мільйон осіб. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла незалежна журналістка Катерина Красоткіна.

За її словами, “Рух перших” формально є громадською організацією дітей та молоді.

“Є багато рівнів, багато осередків. Первинні організації створюються по всій Росії у школах, вишах, але є ще координаційна рада, яку очолює Кирієнко з адміністрації президента, є наглядова рада, яку очолює сам президент Путін, і є відділення руху на регіональних рівнях та на муніципальних рівнях, там є окремі ради, де є люди з різних відомств, представники шкіл, вишів, і є співробітники, які отримують зарплату. Тобто взагалі, це така дуже розгалужена бюрократична система. Просто страшно уявити, скільки там паперової тяганини для того, щоб цих дітей залучати, але ось це так відбувається”, — сказала Красоткіна.

При цьому вона зазначила, що цей рух об’єднує багато сфер діяльності, щоб замаскувати свої справжні цілі.

“Там є один із 12 напрямків патріотичний, але крім цього є науковий рух, екологічний рух, люди займаються спортом тощо. Тобто багато в чому діяльність цього руху маскує ідеологічну складову, яка там безумовно є. І тому, я думаю, що діти можуть просто несвідомо перейматися ідеями цього руху, впускаючи в себе і пропаганду теж, але водночас вони будуть думати, що вони займаються наукою, екологією, загалом хорошими речами, які їм подобаються, і батьки в цьому будуть в цьому будуть підтримувати. І часто це діти з віддалених регіонів, де, в принципі, немає таких можливостей, і рух стає місцем, де вони можуть бути почутими, де можуть якось реалізуватися, де дорослі звернуть на них увагу”, — сказала журналістка.

Красоткіна повідомила, що зараз, за офіційними даними, у “Русі перших” перебуває мільйон осіб — це здебільшого діти від 6 до 18 років, але там є і так звані наставники — батьки, студенти, викладачі.

“За цей рік рух хоче залучити ще 7 мільйонів. Кінцева мета, як було сказано, досягти кожної дитини. Потенційно рух існує для того, щоб кожного російського школяра залучити до руху, до цієї діяльності. Як це насправді відбувається? Я чула від учителів, від шкільних адміністраторів різні оцінки. Десь, звичайно ж, усе спускається на гальмах, на самопливу працює… Загалом, усе це лягає так чи інакше, на плечі часто вчителів, і, звісно, вони можуть створювати ілюзію якоїсь діяльності, і в якомусь сенсі це добре”, — сказала журналістка.

Однак, вона наголосила, що цього року в РФ уже закінчився експеримент і в усіх російських школах мають з’явитися радники з виховної роботи. Саме вони вже безпосередньо відповідають за взаємодію шкіл із громадськими організаціями, і “Рух перших” — це найголовніша організація, у якій вони мають співпрацювати.

“І от уже в цьому випадку залежить від їхнього ентузіазму, від їхньої наполегливості, чи в них є на це час і сили. І ось, якщо вони це все можуть нав’язати в школі та залучити учнів, то звісно, це все може все більших і більших масштабів набувати”, — сказала Красоткіна.

Вона констатувала, що росіян політизують у конкретному руслі, щоб вони не ставили собі та, можливо, владі РФ якихось незручних запитань.

“Ми зараз бачимо, що президент Путін і його оточення хочуть усе контролювати. Коли є одна велика організація, контролювати її простіше, тому мені здається, так, зараз є тенденція на те, щоб уніфікувати всі процеси, пов’язані з дітьми”, — вважає журналістка.

Читайте також: “Рух перших”: як у Росії з дітей ростять вірних виборців Путіна (ВІДЕО)

Прямий ефір