“Рух перших”: як у Росії з дітей ростять вірних виборців Путіна (ВІДЕО)

"Движение первых". Ілюстративне фото: Родник Плюс

400 млн доларів наступного року Москва планує витратити на так зване патріотичне виховання російської молоді. Близько третини суми піде на реанімацію піонерського руху. Тепер його в Росії називають “Рухом перших”. 70 млн доларів витратять на залучення громадян до системи патріотичного виховання дітей і майже 90 млн доларів — на підтримання і розвиток мережі організацій у регіонах, повідомляє FREEДОМ.

“Рух перших” заснували в липні 2022 року. Для цього вигадали легенду: нібито створити “Рух перших” запропонувала школярка, яка переїхала в анексований Росією Крим 2014 року з Луганська. Президент РФ Володимир Путін ідею схвалив і сам очолив наглядову раду руху.

“На мій погляд, цей рух все-таки дуже пов’язаний із поточною політикою. До нього існував досить довгий час із, здається, 2014 року, так званий Російський рух школярів — РДШ. Мені здається, що навіть у тих напрямках, які покликані, можливо, давати школярам займатися наукою, спортом тощо, політика все одно проникає на різних рівнях. Це можуть бути разові зустрічі з чиновниками, які будуть говорити щось дітям. А може бути таке, що дитина бере участь у якомусь екологічному напрямі, а потім усю школу скликали на акцію “Я — громадянин Росії”, — пояснює журналістка громадсько-політичного видання “Верстка” Катерина Красоткіна.

Загалом у “Русі перших” 12 напрямів — від науки й технології до патріотизму та історії. Є й відверто мілітаристські проєкти: програма “Наставник — захисник” — збори, на яких основи військової справи дітям викладають учасники війни Росії проти України. А в рольовій грі з радянською назвою “Зірниця 2.0” вчать керувати дронами та працювати з радіостанціями.

“Умами людей простіше володіти, якщо ви їх засмічуєте з самого дитинства. Якщо ви з самого дитинства вкладаєте певну інформацію, потрібну вам, то ймовірність того, що людина виросте і керуватиметься цією інформацією, не сильно її перевіряючи, підвищується в рази. Плюс, крім іншого, якщо ви з усіх інших джерел викреслюєте інформацію, яка хоч якось може спровокувати молодь до критичного мислення, ви також підвищуєте свої шанси на те, що ви вирощуєте в людях певну впевненість без будь-якої перевірки. Тобто ви робите абсолютно протилежне тому, що необхідно для наукового розвитку в будь-якому суспільстві”, — зазначив російський опозиційний політик, ексглава руху “Открытая Россия” Олександр Соловйов.

Зараз у “Русі перших” — 30 тис. осередків по всій країні та на тимчасово окупованих Росією територіях України. Філії “Руху” відкривають при школах, технікумах, вишах і навіть підприємствах — для залучення до псевдопатріотичного виховання дітей співробітників. Такий конвеєр із промивання мізків подобається далеко не всім, розповідають журналісти проєкту “Верстка”.

“Є такі батьки, я особисто з ними розмовляла. Я не знаю, скільки їх, але я знаю, що вони є, і що їм дуже складно. Що, можливо, їх навіть більше, але вони не можуть мати голос, це небезпечно. Навіть пояснювати дитині свою позицію батьки можуть побоятися, бо розуміють, що в Росії вже були випадки, коли діти висловлювали антивоєнну позицію своєї сім’ї у школі та після цього були якісь санкції”, — сказала журналістка суспільно-політичного видання “Верстка” Катерина Красоткіна.

Судячи з підбору спікерів на заходах “Руху перших” і активностей, якими займають дітей, мета організації — виростити ще одне покоління вірних виборців Путіна.

“Питання — залишатися при владі чи ні — для них рівнозначно питанню персональної безпеки, ніхто з них не залишиться живим, я думаю, якщо раптом вони не залишаться при владі, і, відповідно, що раніше почати закидати дітей пропагандою, то більша ймовірність, що ви виростите суспільство, яке не ставитиме запитань. Якщо 2019 року на проєкт із роботи з молоддю в російському бюджеті було заплановано приблизно 10 млрд рублів, то на 2023-й було виділено приблизно 69 млрд рублів”, — повідомив російський опозиційний політик, ексголова руху “Открытая Россия” Олександр Соловйов.

На початок осені в організацію вступили понад мільйон осіб. Цього року Кремль планує залучити ще 7 млн школярів і студентів коледжів.

Читайте також: Усі гроші в РФ йдуть на війну і пропаганду: у скільки це обходиться громадянам (ВІДЕО)

Нагадаємо, Росія, мілітаризуючи освіту, калькує практики тоталітарних режимів XX століття: нацистського і радянського. Виховання дітей у такому дусі в РФ почалося ще до початку агресії проти України у 2014 році.

Прямий ефір