Росіяни не готові до повномасштабного протесту: інтерв’ю з політологом Тізенгаузеном

Яку загрозу мають росіяни Європі. Чи зможе заборона видачі віз громадянам РФ посилити безпеку Європейського Союзу. Чи усвідомлюють колись росіяни провину за війну в Україні, і що для цього необхідно. Про це в рамках марафону FREEДОМ на телеканалі UA розповів політолог Борис Тізенгаузен.

— Що являє собою колективна відповідальність росіян за війну, яку РФ розгорнула на території України?

— Я вважаю, що у Росії є не звичайний Путін, а колективний Путін. Тобто Путін, якого повністю підтримує, судячи з соціологічних опитувань, більшість населення Росії.

Тому Європа зараз взяла курс на таку, знаєте, досить тверду русофобію. Тобто, кілька країн вже повністю припинили видавати шенгенські візи росіянам. Ще кілька країн розмірковують про це.

І ось росіяни втрачають “шенген”. І рядовий росіянин питає: а нас за що? А вас саме через те, що ви всі ці роки обирали Путіна, який розв’язав війну. Вас, які своїми податками заохочують армію, яка прийшла вбивати українців. Ось за що вас. І з позиції Євросоюзу ніколи розбиратися, хто з вас нормальний, а хто ненормальний. Сьогодні ти приїхав, схожий на звичайну людину, а завтра ти махаєш російським прапором, як це було в Естонії нещодавно — 10 людей помахали російським прапором і одразу були відправлені на депортацію.

Тому я вважаю, що колективна відповідальність має бути.

Чим гірше живуть росіяни, чим більше складнощів для них створюється, особливо росіянам, які можуть дозволити собі поїхати на шопінг до Європи або на відпочинок, ось чим складніша для них ситуація, тим швидше вони почнуть прозрівати.

І вони нарешті почнуть знаходити цю зв’язку Путін — заборона в’їзду до Європи, Путін — санкції, Путін — втрата роботи. Ось коли ця зв’язка у них чітко з’являться, тоді, можливо, якісь внутрішні процеси в Росії розпочнуться.

— Багато росіян, говорячи про заборону віз, посилаються на те, що вони не несуть жодної загрози Європі. Чи так це?

— Якщо ми, наприклад, беремо країни Балтії, то там залишилося досить багато російськомовного населення. Вони дивляться російське телебачення і мають, скажімо так, “ватні” погляди і повністю підтримують Путіна. Росіяни, які приїжджають до них туди, — це зв’язуючий місток між безпосередньо Росією та цими людьми. Вони приїжджають, спілкуються, прокачують своїх родичів, що все правильно, все йде за планом, що Україна хотіла напасти та так далі. Тобто кожен із цих росіян є носієм російської пропаганди, є таким собі вірусом.

Плюс ці росіяни не дають спокою нормальним людям. Коли вони бачать прапор України, коли бачать, як, наприклад, зносять пам’ятник радянським солдатам — вони починають свої автопробіги, починають качати свої права. Росіяни — це завжди проблема. Вам будь-який власник готелю скаже, що росіяни — це рано чи пізно проблема. Справа не в тому, що вони можуть фізичну чи моральну шкоду заподіяти комусь.

Справа в тому, що в цивілізованому світі, якщо твій уряд розв’язав війну, ти не маєш права їздити, відпочивати і з задоволеним виглядом ходити, і всім розповідати, як ви скоро переможете всіх.

Ви, росіяни, все страждатимете, і скоро цей час настане.

— Росіяни, які не погоджуються з війною, як бути з ними? Має бути універсальний механізм візового бана, чи все-таки мають бути якісь виключення?

— Винятки, безумовно, мають бути. Але цікава заява цих російських лібералів, що баном ви зі своїх друзів зробите ворогів. Вибачте, якщо позбавлення шенгенської візи здатне розгорнути думку від підтримки України до її хейту, то який тоді ти взагалі ліберал, і за що ти борешся? Якщо поле позбавлення якогось блага ти раптом одразу змінив ставлення до України, тоді гріш тобі ціна.

І російські ліберали здебільшого саме такі. Але, до речі, усвідомлення, що йде війна, росіянам повернуло ще й те, що ми вже котрий день чуємо про успішні удари по військових об’єктах у Криму. Для росіян ментально Крим — це шматок їхньої російської землі.

Війна прийшла, лунають тривоги. Рекордний потік машин мчить через Керченський міст  38 тис. автомобілів на добу. Ось війна прийшла на їхню територію, і це їм теж повернуло усвідомлення.

Щодо того, що візовий бан зіграє на руку Путіну. Так, кількість росіян, які можуть дозволити собі виїжджати з Росії, дуже мала. Але це росіяни, які здебільшого є лідерами думок. Це журналісти, топові блогери, відомі люди, які люблять подорожувати і є носіями цієї інформації.

Вони говоритимуть: мене не пустили, мені анулювали “букінг”, візу забрали і так далі. Вони нестимуть цю інформацію на широкі маси, на маси тих, хто ніколи не виїжджав із Росії, але уважно стежить за подіями.

— Росію можна міняти з-за кордону? Якщо людина готова не просто виїхати за кордон і цим висловити свій протест, а виїхати за кордон і щось робити, звертати увагу на цю проблему?

— У принципі, кричати з-за кордону можна, але це сприймається не дуже добре. Це як історія про білоруський уряд, який виїхав, і з-за кордону каже: білоруси, давайте повстанемо та знесемо Лукашенка. Сидячи у безпечній Європі. А білоруси кажуть: друзі, а нас тут одразу в СІЗО кинуть.

Я не вірю, що Росію можна розгойдати, бо самі росіяни не готові до повномасштабного протесту. Поки що не готові. Вони мають іншу модель суспільства, коли зверху цар повинен сказати, куди йти, і вони покірно підуть. А в нас навпаки, якщо цар щось робить — ми його зносимо.

Має пройти якийсь час, коли росіянам вже зовсім погано житиме, і вони просто праведним гнівом хлинуть на вулиці. Але раніше ще досить далеко.

У протесту має бути лідер. Вони вже мають достатньо лідерів. Он там Навальний сидить у в’язниці. Але чомусь усі російські лідери потенційних протестів із імперськими амбіціями. Вони всі теж про те, що Крим — це не бутерброд, про те, що Росія велика, просто вона не тим шляхом пішла, але їй усі повинні й так далі. Тому я маю сумніви, що найближчим часом якийсь масштабний протест можливий.

— Якщо Росія завжди була загрозою, чому не було здійснено якихось дій ще 2014 року?

— Мені здається, вагомих аргументів не було. Тим більше, у 2014 році весь світ так не був залучений до допомоги Україні та в те, що проти Росії потрібно вводити санкції. Можна було ще раніше, 2008 року, коли Росія фактично в’їхала танками до Грузії. Можна було раніше, коли були чеченські кампанії.

Але просто тоді ухвалювалося рішення, що є тиран у регіоні — це Путін. Він іноді влаштовує якісь війни, але робить це в себе десь на кордонах, нас, європейців, це не дуже стосується. Нам із Росією треба торгувати, Росія ядерна держава, і Путіну дещо можна дозволити.

Ось зараз Україна, напевно, стала тією критичною точкою, де Росії вже більше нічого не дозволятимуть.

На жаль, багато росіян просто скуповували нерухомість в Литві, в Естонії, в Латвії, цілі райони російських громадян, які живуть там чудово. І їм подобалося там, бо там російською мовою розмовляють, зокрема. Але коли почали закручувати мовні гайки, коли в магазині вам можуть просто не відповісти, якщо ви російською питаєте, тоді всі почали обурюватися, і тоді раптом прояснилася картина.

Нам потрібно було одразу за моделлю Естонії йти. Коли Естонія відразу від радянського початку відмовлятися, від усього російського. На жаль, цей момент було втрачено.

— А як ви вважаєте, зараз після того, як світ починає розуміти, як варто було реагувати згодом, якщо з’являтимуться подібні загрози, світ буде здатний на ефективні превентивні заходи?

— Думаю ні. Світ, організації, які були створені в минулому столітті колективної безпеки чи колективного сумніву, настільки інертні, що вони 10 разів встигнуть обурюватися, поки Росія встигне захопити якусь невелику країну.

Саме систему безпеки, зокрема європейської безпеки, потрібно переглядати. Має бути жорстка, превентивна якась відповідь відразу ж. Не 80 днів не подумати, і потім ще обуритися, а потім Росію закликати за стіл переговорів.

Росія має розуміти сценарій. Ось я, Путін, вторгаюся в Латвію, що на мене чекає через день, через два, через три? Хто на мене б’є, хто перекриває акваторію, які країни як діють? Отак Росія має розуміти. На жаль, зараз ці системи безпеки значно застаріли. Вони вже сучасним загрозам не відповідають, і Путін користується цим.

Нагадаємо, народний депутат України, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA заявив, що Україна довела Альянсу: вона не тільки може увійти до пояса безпеки для Європи, але й зробить великий вклад.

Про звірства росіян мають розповідати ті, хто пройшов через полон. Інтерв’ю з парамедиком Тайрою

Альтернативні оператори та чищення браузера: правозахисниця розповіла, як убезпечити себе на окупованих територіях

Читайте також: Війська РФ обстріляли студентське містечко в Краматорську — подробиці від кореспондентки UA

Прямий ефір