Росіяни дедалі активніше потопають у боргах — 2023 року взяли майже 35 млн позик “до зарплати” (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Кредитний антирекорд: за 2023 рік росіяни взяли найбільшу кількість короткострокових мікропозик під 292% річних. Загалом вони оформили майже 35 млн позик до 30 тис. руб. на термін до 30 днів, повідомляє FREEДОМ.

Щоб протягнути до зарплати, росіяни продовжують брати позики, і роблять це дедалі активніше. Позичають не тільки у банків, а й у мікрофінансових організацій (МФО), попри введені Центробанком прямі обмеження на видачу коштів. За три квартали 2023 року росіяни взяли в МФО позик на майже 350 млрд руб. Це на 18% більше, ніж за аналогічний період 2022-го.

“Громадяни взяли 2023 року 34 млн 910 тис. позик “до зарплати”, на ринку їх відносять до PDL-позик — їх беруть на суму до 30 тис. руб. на строк до 30 днів з одноразовим погашенням. Це рекордний показник — він на 12,25% більший за кількість позик, виданих 2022 року, і майже на 22% більший, ніж 2021 року”, — ідеться в публікації видання “Ведомости”.

Прожитковий мінімум, материнський капітал, мінімальний розмір оплати праці. 2024 року в РФ мають проіндексувати понад 40 видів державних виплат на 7,4%. Це при тому, що харчові продукти в Росії від грудня 2022 до грудня 2023 року зросли, як мінімум, на 9%.

“Виникає дуже кумедна ситуація в Росії. З одного боку, рапортують про зростання заробітної плати, і офіційна статистика каже, що “як же зарплати-то здорово зросли”, і президент про це розповідає, а з іншого боку, за фактом, люди як бігали до мікрокредитних організацій перехопити до наступної зарплатні, тому що бракує грошей дожити, дітей прогодувати, так і бігають, і знову беруть. Це означає, що реальні доходи населення, більшості населення, вкрай низькі, і люди ледве виживають”, — розповів російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.

У мікрофінансових організаціях не просять надати довідку з місця роботи, не перевіряють кредитну історію позичальників, не вимагають знайти поручителя і видають гроші в короткі терміни. Іншими словами, мікропозики — це прості в оформленні, короткострокові невеликі кредити під дуже високі відсотки. Через них у багатьох позичальників повна сума заборгованості перевищує початкову в рази. Плюс пені, комісії та штрафні санкції, і боргові зобов’язання перетворюються на боргову яму. Відповідно, росіяни беруть нові кредити, щоб закрити попередні. За I півріччя 2023 року кількість позичальників, які мають три і більше кредити, в Росії перевищила 11 млн осіб.

Водночас відсотки на споживчі кредити продовжують зростати. Адже в спробах стримати інфляцію Центробанк країни-агресора підвищує облікову ставку, і, судячи з усього, продовжить це робити.

“Це означатиме, що все складніше буде жити коштом кредитів, оскільки вони будуть дорожчими. Те, що буде складніше жити коштом кредитів, стимулюватиме людей не повертати кредити, оскільки вони не зможуть це робити. А якщо вони не повертатимуть кредити, це буде ще більша кількість неповернень. Що, своєю чергою, стимулюватиме російські банки не видавати кредити”, — пояснив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

За словами економістів, через систематичну і масову відмову росіян повертати борги російські банки можуть перестати видавати кредити вже до початку 2025 року. А результатом буде стрімке падіння купівельної спроможності та рівня життя населення країни-агресора.

Читайте також: Росіяни стали кредиторами останньої інстанції за військовими витратами РФ, — Ліпсиц

Нагадаємо, як розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, військові витрати РФ становлять понад третину бюджету. Водночас 2024-й є досить унікальним роком. Уперше обсяг військових витрат перевищив обсяг соціальних витрат Російської Федерації.

Прямий ефір