Росія знищує значущі культурні об’єкти в Одесі: неоднозначна реакція ЮНЕСКО (ВІДЕО)

Наслідки атаки на Одесу. Фото: t.me/odeskaODA

Обстріли історичних і культурних об’єктів, їхнє знищення та пошкодження можна прирівняти до воєнного злочину, заявили в ЮНЕСКО. Найближчими днями місія організації прибуде до Одеси для оцінки шкоди, яку заподіяли культурній спадщині України обстріли російської армії, повідомляє FREEДОМ.

У липні внаслідок масованих обстрілів Одеси російською армією загинули мирні жителі, десятки людей дістали поранень. Завдано шкоди низці значущих культурних об’єктів, зокрема знищено частину Спасо-Преображенського собору. Із січня 2023 року його занесено до списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як частину історичного центру Одеси. При цьому Росія досі є членом організації.

“Я рішуче засуджую цей напад на культуру і закликаю Російську Федерацію вжити конструктивних заходів для виконання своїх зобов’язань за міжнародним правом, включно з Гаазькою конвенцією 1954 року про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту і Конвенцією 1972 року про всесвітню спадщину”, — ідеться в заяві генеральної директорки ЮНЕСКО Одрі Азуле на сайті організації.

Унаслідок російських обстрілів Одеси в липні постраждали 29 пам’яток культурної спадщини національного та місцевого значення, заявив радник міського голови Микола Вікнянський. У Міністерстві культури та інформаційної політики України повідомили, що найближчим часом місія ЮНЕСКО прибуде до Одеси для оцінки завданих збитків.

“Для того, щоб розуміти, скільки потрібно буде потім грошей — ЮНЕСКО теж має свої фонди для відновлення цих об’єктів — або виключити цю зону з бази ЮНЕСКО, я такого варіанту теж не виключаю… На цьому вся місія й закінчиться. Але найімовірніше й для нас буде корисно, тому що ми зможемо якісно всю цю справу описати й потім скласти кошторис для відновлення цих об’єктів. Був уже сигнал з Італії, що вони готові приєднатися до допомоги”, — сказав політолог Олександр Антонюк.

Раніше Італія підтримала внесення Одеси до списку культурної спадщини ЮНЕСКО, тепер готова брати участь у відновленні Спасо-Преображенського собору. Про це заявив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні. Росія знищує європейську цивілізацію та її священні символи, — наголосила глава італійського уряду Джорджа Мелоні.

“Атака на собор Одеси — це для мене атака на серце, на символ християнства, миру… Після таких моментів ще більше переконуєшся в тому, хто є агресором, і що ми повинні продовжувати підтримувати Україну”, — сказала прем’єр-міністр Італії на підсумковій пресконференції Міжнародної конференції з розвитку та міграції у Фарнезіні.

Того ж дня, коли глава уряду Італії заявила про всебічну підтримку України, генеральна директорка ЮНЕСКО висловила співчуття через смерть на фронті російського пропагандиста Ростислава Журавльова. І це попри те, що назвати його журналістом, тобто об’єктивним хронікером, ніяк не можна. Журавльов брав участь в агресії проти України у складі російських збройних формувань, наприклад, у захопленні українських адміністративних будівель у 2014 році. Він сам писав, що приїхав із Росії, щоб брати участь у війні проти України. А крім того, Журавльов був активним членом російської радикальної націоналістичної партії “Націонал-більшовицька партія” та навіть очолював її Свердловське відділення. Є ще один важливий нюанс: як видно на численних фото, російські пропагандисти на передовій носять камуфляжну форму й бронежилети без розпізнавальних знаків преси. Тобто впізнати їх як журналістів практично неможливо. 

“Якщо посадова особа, яка не бачить причинно-наслідкового зв’язку загибелі умовного журналіста, тому що він далеко не журналіст, це пропагандист, і я не виключаю, що ця людина, яка загинула, вона ще могла бути і розвідником. А що він робив на окупованій території? Якщо Одрі Азуле починає співчувати і під цим підписуватися ЮНЕСКО, ми маємо не просто доносити позицію, а десь навіть і вимагати відставки такої посадової особи”, — сказав Антонюк.

Позиція ЮНЕСКО викликала чимало нарікань не лише в Україні, а й у світі. Впливова німецька неурядова організація World Heritage Watch закликала виключити Росію з Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також: Шість обстрілів за 8 днів: яких руйнувань завдає росармія Одесі, і реакції (ВІДЕО)

Прямий ефір