Повномасштабна російська воєнна агресія вже завдала Україні збитків на119 млрд доларів. Як заявив перший заступник міністра економіки України Денис Кудін, зараз триває робота щодо компенсації за рахунок заарештованих золотовалютних резервів Центробанку РФ.
“Коли офіс президента вчора-позавчора заявляв понад 100 мільярдів доларів, то ця цифра у нас дещо уточнена – це 119 мільярдів. На жаль, з кожним наступним днем війни вона зростатиме”, – сказав Кудін в ефірі українських телеканалів.
За його словами, для компенсації втрат та відновлення інфраструктури України будуть вдаватися до співпраці із західними урядами, які вже заарештували золотовалютні резерви Центробанку Росії на суму 415 мільярдів доларів.
“По суті, цієї суми майже достатньо, щоб перекрити ці прямі одноразові втрати”, – пояснив перший заступник міністра.
За його словами, в Мінекономіки України розраховують, що найближчим часом спільно з урядами-партнерами інших країн буде знайдено юридичний механізм, як ці гроші можуть надійти Україні для подальшого відновлення.
Кудін зазначив, що Мінекономіки з першого дня почав рахувати збитки, яких держава зазнала через російську агресію. За його словами, окрім прямого підходу визначення збитків (скільки коштуватиме відновити мости, дороги, об’єкти інфраструктури, лікарні, дитячі садки, школи, зруйновані Росією), є другий підхід – обсяг втрат ВВП.
“Ми бачимо, що у містах та селищах, де точаться активні бойові дії, економічна активність знизилися на 75%. На решті території України працює лише кожен другий бізнес. Це втрата 50% економічної активності”, – заявив Кудін.
Він додав, що більшість металургійних заводів, основна масас яких сконцентрована на сході країни, припинили свою діяльність.
“Блокування росіянами морських шляхів, безумовно, не дає можливості експортувати в повному обсязі кукурудзу, пшеницю, олію – традиційні продукти агроекспорту”, – додав перший заступник голови Мінекономіки.
Також Україна подаватиме до міжнародних судів позови про компенсацію збитків, яких завдала та завдасть Росія. Йдеться про Міжнародний кримінальний суд, Європейський суд з прав людини та комерційні арбітражні по всьому світу.
“У кожному з цих судів Україна подає позови проти РФ”, – пояснив Кудін.
Він повідомив, що в електронному вигляді розпочато збирання свідчень українців про руйнування, оскільки важливо задокументувати спільно всім народом кожен факт руйнування, щоб це стало матеріальною основою позовів.
Перший заступник глави Мінекономіки назвав ще й третій шлях отримання компенсацій збитків з агресора – “шлях репарацій після підписання мирного договору та фактично капітуляції ворога”. Репарації можуть бути у двох формах – фінансовій та натуральній.
“У вигляді репарацій могли б отримувати енергоресурси та інші види матеріальних цінностей, які потрібні Україні”, – сказав Кудін.
Підігруючи Путіну, Лукашенко вчиняє державну зраду – експерт
У ЄС засудили обстріл агресором РФ пологового будинку в Маріуполі – заява Борреля та Ленарчича
Читайте також: Мережко: Путіну та його спільникам готують міжнародний трибунал – йдеться про новий Нюрнберг