Як Росія помститься за вибухи в анексованому Криму. Що чекає на Білорусь у разі масованих ракетних ударів по Україні. Які провокації готує армія РФ на День Незалежності України. Про це в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів генерал армії України, екскерівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж.
–– Як може відповісти РФ на вибухи в анексованому Криму?
–– Насамперед слід сказати, що Російська Федерація зараз не хоче показати свою слабкість, особливо на Кримському напрямку. Путін гарантував, що жодна територія не буде піддана атакам ЗСУ, і вони мають системи ППО, які забезпечуватимуть надійний захист.
Крим є знаковим для Путіна, і тому всі операції, які проводилися на цій території, тим більше, вибухи на аеродромі та вибухи сьогодні на складах [під Джанкоєм] можуть мати наслідки.
Ми зараз не можемо прямо стверджувати, але це спрацювали наші диверсійні групи та наша агентура, які успішно працюють на півострові.
Чи здійснюватимуть вони (росіяни, — ред.) зараз операцію відплати? Здійснюватимуть. Вони зараз готують операцію на 24 серпня (коли відзначається День Незалежності України, — ред.), ця інформація вже відома з оперативних джерел. Тому вони стягують усі сили з території Криму в Херсонську та Запорізьку області, на схід України та на територію Білорусі.
Білорусь –– один із потужних центрів концентрації ракетних засобів, авіації, і можливо, засобів доставки. Сьогодні вже йдуть великі постачання ракетних систем на цю базу.
Тому ми очікуємо на нові ракетні удари і, можливо, наступальні операції широкомасштабного фронту: і на сході, і посилення угруповання на Херсонському, Запорізькому напрямках. Там вони зараз активізували основні сили, що переміщують техніку. Вже кілька сотень одиниць бойової техніки переміщуються до Херсонської та Запорізької областей для того, щоб не лише утримати позиції, а й, можливо, проводити контрудари.
Але я думаю, що зараз саме вся складова російських збройних сил і навіть резерви будуть підтягнуті під 24 серпня. З одного боку, як би, знаковий формат для того, щоб не лише завадити нам відзначити свято, але й, з іншого боку, показати, що вони вже мають дуже серйозні наміри щодо захоплення нових територій.
Навіщо це все робиться? Не лише для підтримки авторитету та щоб показати, що вони виконують, як сказав сьогодні Путін, завдання “спецоперації”. Але й для того, щоб спонукати нас до переговорів. За рахунок нових наступальних операцій змушуватимуть до переговорів за умов Російської Федерації.
Вони звинувачують, що президент Зеленський та наше керівництво не бажають йти на переговори, тобто не бажають миру, а самі продовжують агресію та намагаються нав’язати нам свої умови на мирні переговори.
–– Чи бачите ви серйозний наступальний потенціал, а не той, який вигадує Міністерство оборони Росії, чи є він насправді?
–– На сьогодні великого наступального потенціалу Російська Федерація не має. Ми маємо чіткі дані щодо того, що на східному напрямку це були величезні втрати. І тому РФ змушена була зробити паузу для мобілізації ресурсів, і, звісно, насамперед військовослужбовців. Вони дали розпорядження кожній області створити новий батальйон. Вони намагаються сформувати нових 40-45 тис. для зміцнення позицій як на сході, так і на півдні.
Я прямо скажу: щодо стратегії наступальних операцій цього явно замало. Для того, щоб наступати, їм потрібно щонайменше 300 тис. чоловік і підготовлених, боєздатних елементів з новітньою технікою.
Буквально останній місяць-півтора ми почали системно отримувати нові засоби, не тільки ракетні системи HIMARS (“Хаймарс”) та пускові установки M270 MLRS, які б’ють на 280 км, щоправда, зараз дальність снарядів обмежена 80 км. Але ми підвищуємо потенціал та дальність. Ми отримуємо протикорабельні крилаті ракети “Гарпун”, нові самохідні гаубиці та системи протиповітряної оборони.
Росія це вже відчула, тому для наступальних операцій стратегічного характеру вони сьогодні не мають сил і коштів.
Вони намагаються залякати, я ще раз наголошую, щоб змушувати нас до переговорів на своїх умовах. Вони намагаються налякати Захід, щоб вони також підтримали цю концепцію переговорів. Ми попередили західних партнерів про цю стратегію Російської Федерації.
Але шансів на якісь стратегічні наступальні операції вони не мають. Тим паче вони залишають свої позиції на півдні. Ми маємо перспективу блокування великих угруповань: їхньої логістики, штабів, і, звичайно, складів та аеродромів.
З іншого боку, можливість проведення спеціальної операції широкомасштабного характеру –– це перспектива для розгрому Російської Федерації.
–– Багато експертів кажуть, що у жовтні, коли розпочнеться активний сезон дощів, російська та українська армії залишаться саме на тих позиціях, яких зможуть досягти до листопада. Що з цього приводу вважаєте?
–– Техніка, яка застосовується Росією, як правило, застаріла. Нові зразки застосовуються точково –– це ракетні засоби та окремі системи, які застосовуються на полі бою. Тому системних моделей для того, щоби наносити удари по наших збройних силах і навіть по містах немає. Є ракетні комплекси, які знищують інфраструктуру, цивільні об’єкти, але це не приносить успіху. Вони не є високоточними, не знищують саме ті об’єкти, які вони хотіли б –– наприклад, постачання озброєння та техніки іноземного виробництва. Тут успіхів немає, і техніка у них вичерпується, навіть ракети.
Якщо ми говоримо про наступальні операції, то ми щільно працюємо зараз по тилах, за тими напрямками, які зараз є пріоритетними для поповнення запасів. Наприклад, Херсонський напрямок — рухаються колони, боєприпаси, відповідно, намагаються концентрувати в певних місцях, ми їх виявляємо. Це знищується системно.
Мало того, дуже чітко обмежується їхнє пересування, а тим більше можливі шляхи відступу. Це послаблює їх потужно.
Вони навіть усіх своїх військовослужбовців, командний склад та членів сімей вивозять із Херсона, Мелітополя. Якщо такі настрої, то вони не бачать перспективи перемоги.
У нас наростають ресурси, можливості, відрізаємо шляхи комунікації, створюємо передумови для їхньої ізоляції, оточення –– це передумови до втечі.
Вирішальний момент може бути у вересні-жовтні. Погодні умови ускладнюють ситуацію для переміщення не тільки трасами, а особливо іншими дорогами, які є непрохідними для російської техніки, особливо дуже важкої, для тих же ракетних комплексів.
Я думаю, що якраз шансів для Російської Федерації на півдні, навіть на сході, великих не буде. На сході, можливо, ще буде просування на кілька кілометрів, може, кілька населених пунктів. А на півдні тут вже система дуже великої рівноваги, поступово ми перехоплюємо ініціативу і військову, і психологічну. Це передумова до наших контрнаступальних операцій та звільнення цих територій.
–– У російських ЗМІ з’явилася інформація про взяття селища Піски. Чи це відкриває шлях для російської армії для наступу на Авдіївку?
–– Так, якщо ми говоримо про те, що вони вже окупували Піски, то це загроза для Авдіївки, але зараз ця інформація не підтверджується, бо саме наші збройні сили тримають Піски.
Просування на кілька кілометрів –– це ще не вирішальна перемога на цьому напрямку.
Там складна ситуація не лише у Пісках, там зараз і Бахмут, і Краматорськ. Тому що всі сили кинуті для того, щоби завершити цю фазу “спецоперації”, як сказав Путін сьогодні.
Тому зараз будуть найгарячіші точки, звичайно, на Донецькому напрямку: це і Піски, і Авдіївка, і Бахмут, Краматорськ, Слов’янськ –– це те, що зараз під найбільшою загрозою перебуває.
–– У Білорусі готуються до масованого ракетного удару по Україні, про це свідчить присутність величезної кількості військової техніки на території Білорусі. Це підготовка до 24 серпня? Або це спроба у майбутньому відповісти за “хлопки”?
–– Точно готуються до контрудару, це буде комплексно: і відповідь за Зябрівку, за Крим, і 24 серпня. Це спроба ще раз залякати Україну масованим ударом, а найголовніше –– залякати мирне населення, щоб ми вимагали миру та переговорів.
Білорусь буде попереджена, що у разі таких ударів відповідь буде по російським засобам дуже потужна, тому відповідатимуть і Росія, і Білорусь.
–– Повідомляється про те, що Чорноморський флот Росії зайняв зараз оборонну позицію –– це до чого?
–– Росія отримала дані, що ми маємо протикорабельні ракети “Гарпун” і “Нептун”, і битимемо не тільки по аеродромах, а конкретно по всім засобам Чорноморського флоту. Ці ракети б’ють приблизно до 240-250 км, тому окупанти пішли до Криму, сховалися, вичікують відповідного часу. Перспектив їх задіяти сьогодні немає, вони намагаються відправляти на бойове чергування кілька кораблів із ракетами на кшталт “Калібр”, але це їх не рятує.
Зеленський закликав жителів окупованих територій триматися подалі від військових об’єктів РФ
Бої на Донбасі продовжуються. Чим зайняті чиновники Луганщини? Репортаж
Читайте також: “Гарні” VS адекватні росіяни. Хто це й у чому різниця? Інтерв’ю з Гайдар