Єврочиновники готові продовжувати допомагати Україні та збільшувати обсяг допомоги у відповідь на масований ракетний удар Росії. Про це вони заявили сьогодні, 22 березня, у Брюсселі після завершення дводенного саміту лідерів країн-членів ЄС. Про це з місця подій повідомляє кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Єврочиновники продовжать послідовно знижувати будь-які можливості Москви впливати на ситуацію в Європі.
Не залишилася поза увагою масована ракетна атака РФ по Україні.
“Ми вже бачили атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України. Росія спробувала все, щоб зруйнувати енергопостачання України, але їй це не вдалося. За останні два роки й, головним чином, за минулу зиму, ми довели, що можна протистояти атакам росіян. Сьогодні Україна є частиною нашої енергосистеми, частиною нашого енергопостачання. Україна є частиною нашої газової платформи для закупівель газу. Таким чином, попри атаки Росії, ми разом змогли не тільки зберегти енергосистему України, а й модернізувати її та спрямувати в бік Європейського Союзу”, — сказала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Президент Європейської ради Шарль Мішель додав, що сьогоднішнє зізнання Дмитра Пєскова, прессекретаря Путіна, про те, що Росія де-факто веде війну проти України, прямо вказує на цинізм Москви.
“Я вважаю, що заява, зроблена сьогодні паном Пєсковим, є дуже цинічною. Тому що вони два роки повторюють знову і знову, що це була не війна проти України, що це була “спеціальна військова операція”. І навіть вирішили криміналізувати тих, хто в Росії поставив під сумнів факт того, що це війна. Але тепер вони визнають, що це повномасштабне вторгнення. Іншими словами, це агресивна війна, розв’язана Росією проти України. І це показує, що ми маємо рацію — працюючи, вдосконалюючи, зміцнюючи нашу обороноздатність”, — зазначив Мішель.
Війна була очевидною для всього світу, тепер вона стала очевидною і для самої Росії. Тим часом Євросоюз продовжує відповідати на агресію РФ — і санкціями, і військовою підтримкою України. Одна з останніх домовленостей лідерів ЄС — введення додаткових мит на російське зерно, яке надходить до Євросоюзу. Про це рішення було оголошено вчора в рамках саміту.
“Ми не хочемо, щоб Росія отримувала будь-які доходи від ЄС, наприклад, від агропродовольчого ринку, ринку зерна. Таким чином, введення мит на білоруське і російське зерно позбавляє їх конкурентоспроможності. По-друге, ми не хочемо, щоб російське зерно взагалі впливало на зерновий ринок і сільське господарство в Євросоюзі. Цей крок ясно дає зрозуміти, що ми не хочемо російського зерна на ринку ЄС, але транзит все ще можливий”, — пояснила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Говорячи про транзит, мається на увазі перевезення через територію ЄС російського і білоруського зерна для країн глобального Півдня.
Президент Європейської ради Шарль Мішель нагадав також про рішення щодо використання доходів від заморожених у Євросоюзі російських активів для підтримки України. Йдеться про 3 млрд євро на рік.
“Одним словом, Росія нас не залякала, і саме тому ми ухвалюємо рішення щодо підтримки України та щодо протидії Росії, щодо запровадження санкцій проти Росії. І ми вважаємо справедливим, що доходи від цього будуть використані для України та українців, тому що вони є жертвами цієї агресивної війни, розпочатої Росією”, — наголосив Мішель.
Таким чином, головними підсумками дводенного саміту лідерів країн ЄС для України є:
- санкції щодо російського зерна, щоб воно не потрапляло на європейський ринок;
- рішення про використання доходів від російських заморожених активів, зокрема для військової допомоги Україні.
Тепер залишилося ці рішення формалізувати. Очікується, що остаточно рішення будуть документально оформлені протягом пів року. А щодо надходження доходів від росактивів в Україну, Урсула фон дер Ляєн спрогнозувала, що перший транш буде проведено до липня.
Нагадаємо, 21-22 березня у Брюсселі відбувався саміт лідерів ЄС. На порядку денному — понад 10 питань, підтримка України — головна тема.
Читайте також: Є рішення для української оборони та економіки — включення з Брюсселя (ВІДЕО)