У перші дні повномасштабної війни армія Росії перевершувала ЗСУ в озброєннях приблизно втричі. За перші місяці невдалого “бліцкригу” українські сили знищили або захопили третину всіх озброєнь. Про це розповів ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко в ефірі проєкту “FreeДОМ”.
За словами Романенка, з появою протирадарних ракет повітряного базування українська армія систематично знищує російську зенітно-ракетну установку С-300, забезпечуючи майбутню перевагу в небі. З появою HIMARS та реактивних снарядів окупанти були змушені відсунути командні пункти та склади на 100 км від фронту. На окремих ділянках це в рази зменшило інтенсивність обстрілів.
Як тільки на фронті з’являться тактичні ракети до HIMARS із дальністю 300 км (експерт не сумнівається, що вони вже в Україні) — настільки ж углиб противник буде змушений відвести вразливі склади БК та пункти управління.
Романенко наголосив, що тепер усе залежить лише від швидкості та обсягу постачання зброї.
— Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що 24 лютого Російська Федерація атакувала, не сформувавши ударних угруповань. Як зараз змінилася тактика росіян і на що чекати Україні?
— Росія провалила “бліцкриг”. Росіяни йшли колонами по дев’яти напрямках одразу, розраховували логістику на тиждень та планували за три доби захопити Київ, а за тиждень усю Україну. Вони не мали концентрації за оперативними напрямками. Певною мірою це вдалося реалізувати на півдні України, вони увійшли швидко до Херсона. В іншому все спрацювало по-іншому. ЗСУ швидко вчилися та ефективно діяли, попри перевагу РФ у озброєннях та у кількості живої сили. Армія РФ використовує старий метод масованого наступу. Так, вони мають перевагу в озброєннях, але різниця зменшується. Росіяни спочатку б’ють з усього, що в них є, потім зупиняються, дивляться, скільки в нас залишається живої сили, і тоді запускають піхоту. Прикладом такого підходу був Сєвєродонецьк. А ось у Лисичанську російські війська почали використовувати нашу тактику: маневрові охоплення, які змусили українські війська вийти з міста, щоби не потрапити в оточення. Можна говорити, що вони роблять висновки, але сили та можливості вже не ті. Вони намагалися реалізувати масований наступ на Слов’янськ, Краматорськ та Бахмут — сил не вистачило. Наразі частину сил перекинули на Запорізький напрямок, а перед цим звідти ж перекинули сили на Херсонський. З одного місця латку відривають, до іншої пришивають. Це каже, що наступальні сили у противника знизилися до мінімуму, і вони це розуміють. Тому й розпочиналися дипломатичні “стогони” про переговори. РФ заявила, що пройшла точку неповернення у цій війні. Проте, Україна її ще не пройшла. І ми не дамо їм — на їхніх ультимативних умовах — закріпити за собою захоплені території та легітимізувати їх.
— На яких напрямках слід очікувати найбільшого накопичення військ російських окупантів і з якою метою — просування чи відволікання?
— Бойові дії точаться навколо Харкова, Слов’янська, Краматорська, Бахмута, Авдіївки та Пісків. На півдні — це Херсонський, Запорізький та Криворізький напрямки. За кількістю військ найбільше угруповання було Ізюмське, але вони вже перегрупувалися. Наразі найбільше угруповання — 25 тисяч живої сили лише за особовим складом — створюється на Південному напрямку. Туди завезли десантників, яких зазвичай використовують для наступу. Також озброєння та техніку. Кілька днів тому росіяни вже намагалися наступати на Миколаївському напрямку, але українські сили мають серйозні оборонні рубежі. Тому вони змушені були відійти назад. У РФ сформовано плацдарм на правому березі, проте з великими ризиками з військової точки зору, тому що він може бути відрізаний ЗСУ. Найкраща оборона для них — це наступ. Армія РФ збирає сили, де може, формує резервний танковий корпус та 40 регіональних батальйонів.
— Стягування сил до Миколаєва це маневр, що відволікає?
— Ні, вони готуються до наступу і його реалізовуватимуть. Тому росіяни й багато б’ють по Миколаєву. Вони мають завдання — через Одесу вийти на Придністров’я.
Генштаб України про це знає та готується. Також не знімається завдання “визволення” Херсонської області. Україна це здійснюватиме від оборони: спочатку “перемолоти” угрупування росіян, які будуть наступати, і якщо залишаться резервні можливості — провести контрнаступальну операцію оперативного рівня.
Чехія підтримує повну заборону на видачу шенгенських віз росіянам
На Луганщині росіяни замість розмінування огороджують багатоповерхівки стрічками — Гайдай
Читайте також: Федоров: У колабораціоністів на півдні України є лише два шляхи – обидва ведуть до ліквідації