Рішення Зеленського у боротьбі з корупцією, які працюють на підвищення стійкості України — розбір (ВІДЕО)

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський затвердив низку кадрових рішень, які в Офісі президента (ОП) назвали справедливими для всіх. Тим часом у Брюсселі наголосили, що боротьба з корупцією є однією з умов для виділення Україні фінансової допомоги з боку ЄС. Експерти вважають, що відповідальні рішення часом не популярні, але вони працюють на зміцнення стійкості України в умовах агресії, інформує FREEДОМ.

22 січня 2023 року у 333-й день війни президент України Володимир Зеленський повідомляє, що після низки корупційних скандалів найближчі 7 днів будуть “тижнем рішень”. 

“Сьогодні Кабінет міністрів України звільнив з посади заступника міністра, викритого співробітниками НАБУ. У правоохоронців є всі можливості, щоб провести розслідування і направити це провадження до суду. І я хочу, щоб це було нашим сигналом усім, чиї дії чи поведінка порушують принцип справедливості. Звичайно, зараз основна увага — питанням оборони, зовнішній політиці, війні. Але це не означає, що я не бачу і не чую, що говорять у суспільстві на різних рівнях, як на центральному, так і в регіонах”, — сказав глава Української держави.

Той, про кого говорив Зеленський — Василь Лозинський. До звільнення Кабінетом міністрів, він обіймав посаду заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) і Спеціалізована антикорупційна прокуратура України (САП) обвинувачують Лозинського в отриманні хабаря в розмірі 400 тис. дол. під час закупівлі обладнання та техніки за завищеними цінами. 

Після першого засідання суду Лозинський заявив, що з обвинуваченнями не згоден і в корупційній оборудці не брав участі. 

“Такого факту не було, тому що якби було, я був би на всіх знімках разом із цими грошима. А я був затриманий у Києві без коштів і без цінностей”, — зі слів ексзаступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури 2022-2023 рр.

Наразі колишній високопосадовець, за рішенням Вищого антикорупційного суду України, перебуває під цілодобовим домашнім арештом. Йому загрожує до 12 років тюремного ув’язнення. 

23 січня у своєму відеозверненні Володимир Зеленський повідомив про кілька важливих указів, які він підписав протягом дня. Зокрема, глава держави анонсував зміни в структурах центральної влади, регіонах і правоохоронних органах, а також розповів про рішення, ухвалені на засіданні Ради національної безпеки й оборони (РНБО).

“Є принципове рішення РНБО про виїзд чиновників за кордон. Це стосується всіх посадових осіб центральної влади, різних інших рівнів місцевої влади. Це стосується правоохоронців, народних обранців, прокурорів і всіх тих, хто має працювати на державу і в державі. Хочуть відпочивати зараз, будуть відпочивати за межами державної служби”, — заявив Зеленський.

У вівторок вранці, 24 січня, було звільнено чотирьох заступників міністрів різних відомств, двох заступників голови держслужби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства, заступника генпрокурора і заступника керівника Офісу президента. На думку радника голови ОП Михайла Подоляка: такі кадрові рішення президента України свідчать про ключові пріоритети держави. 

“Ніяких “закритих очей”. Під час війни всі мають розуміти свою відповідальність. Президент бачить і чує суспільство. І напряму реагує на ключовий суспільний запит — справедливість для всіх…”, — прокоментував слова президента України Подоляк.

Урядом України за розпорядженням президента Володимира Зеленського зі своїх посад були звільнені й голови п’яти обласних військових адміністрацій: Дніпропетровської, Запорізької, Сумської, Херсонської та Київської. Останнього, Олексія Кулебу, призначено замість Кирила Тимошенка — заступником глави Офісу президента. 

За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля такі кадрові рокіровки необхідні, щоб вибудувати в країні європейську модель управління.

“Наш уряд продовжує проведення інших необхідних державі реформ, це, зокрема, стосується побудови антикорупційної архітектури, йдеться про системну послідовну роботу, яка потрібна Україні та є невід’ємною умовою євроінтеграції”, — констатував Шмигаль.

Хвилю відставок в українському уряді, в окремих органах центральної влади, а також звільнення низки голів областей прокоментували в Європейському Союзі. Представник Єврокомісії Ана Пісонеро заявила, що зусилля України з проведення антикорупційних реформ вітаються.

“Ми взяли до уваги повідомлення, що Національне антикорупційне бюро розслідує ці справи. Ви знаєте загальне правило, що ми не коментуємо розслідувань, які тривають, але вітаємо той факт, що українська влада ставиться до цього всерйоз”, — сказала представниця Єврокомісії.

Оборонна війна, яку веде Україна, вимагає максимальної концентрації чиновників на єдиній меті — на перемозі. Тому рішення президента можуть здатися жорсткими, але це сигнал для всіх, хто зараз при владі, вважає експерт Володимир Фесенко.

“Це має привести до тями інших чиновників, які, можливо, теж почали думати про особисті інтереси в умовах війни. У цьому я бачу головний сенс: іде кадровий струс, який має нагадати, що триває війна, і в умовах війни — жити та працювати треба відповідно до вимог війни та воєнного часу. Але це сигнал суспільству і нашим міжнародним партнерам, зокрема це сигнал, що в країні триває, і не тільки триває, а посилюється боротьба з корупцією і стосовно недобросовісних чиновників”, — зазначив голова Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Фесенко.

Володимир Фесенко вважає, що обурення вчинками деяких посадовців досягло апогею. Саме тому наразі ефективним буде рішення замінити їх тими, хто зможе відповідально виконувати свої обов’язки. І, на думку експерта, процес відставок ще не завершено.  

Читайте також: Що більше Росія втратить у битві за Донбас, то меншим буде її загальний потенціал, — звернення президента Зеленського (ВІДЕО)

Прямий ефір