Китай зблизив Москву та Пхеньян, щоб оформити антизахідний світ, — Божко

Прапор Китаю. Фото: meixingnan.com

Китай зблизив Москву й Пхеньян, щоб викристалізувати антизахідний світ для геополітичного протистояння зі США. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

“Очевидно, що саме Китай промодерував ось це зближення Росії з Північною Кореєю, що, по суті, Китай має фактично вирішальну роль, насправді зовнішньополітичну щодо Північної Кореї. Тому що все те, що є в Північній Кореї іноземного зразка, якесь вікно у світ, воно там насамперед й майже винятково тільки китайське. Тому насправді для сторін це можна розглядати як взаємовигідне явище, але воно справді зумовлене геополітичними факторами, й не тільки насправді війною Росії проти України та зближенням Росії з Китаєм, а ще й можливістю глибшого конфлікту на Корейському півострові, розгоряння нового витка війни з Південною Кореєю”, — сказав він.

За словами Божка, КНДР вважає, що в цих умовах повинна залишатися надійним партнером Китаю та шукати своє місце в антизахідному блоці.

“Не просто в ізоляції, а ось у цьому поки що аморфному й умовному, не оформленому в якусь велику угоду на кшталт Антанти, але все ж таки антизахідному блоці, який справді кристалізується у нас на очах”, — сказав глава Центру політичних досліджень “Доктрина”.

На його думку, навряд чи зараз хтось зупинить це російсько-північнокорейське співробітництво, бо на Північну Корею навіть немає сенсу накладати нові санкції: вона й так перебуває в глибокій ізоляції. Божко зазначив, що Китай є сполучною ланкою між РФ і Північною Кореєю, тому й тиск має здійснюватися на КНР.

“Варто створити, скажімо так, глибший контролюючий механізм щодо Китаю та його зовнішньополітичної активності, яка вже давно виходить за межі просто просування своїх прагматичних торговельних інтересів. Тому що зараз дійсно йдеться про те, що Китай починає допомагати державам на кшталт Ірану, КНДР та Росії створювати якусь альтернативну систему, в якій можна користуватися не західними підсанкційними продуктами, не західними технологічними рішеннями, а китайськими, хай навіть вони будуть нижчими за якістю або не такими ефективними, але зрештою це створює можливість порушити питання про якусь альтернативну політичну незахідну систему, яка в цих ізольованих країнах Китаєм може просуватися”, — сказав він.

Божко вважає, що вирішальним фактором у цьому випадку є відносини США й Китаю, між якими тільки зростає напруга, що впливає на все більшу кількість регіонів у світі.

Читайте також: Китай грає зі США та Європою в різні ігри — розбір академічного директора Центру публічної дипломатії

Раніше китаїст Олексій Чигадаєв (Лейпцизький університет) висловив думку, що у США навряд чи вийде переконати Китай послабити тісну співпрацю з РФ.

Прямий ефір