РФ завдала збитків Україні на понад 1 трлн доларів: як відновити країну коштом російських активів, розповіла Мезенцева

Марія Мезенцева. Фото: uatv.ua

У країн Європи немає питань щодо передачі Україні дивідендів від російських активів, заморожених у Європі. Багатьох поки що насторожує юридичний бік питання передачі саме тіла цих активів. Але ухвалена сьогодні в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) резолюція щодо передання росактивів на відновлення України допоможе країнам визначитися з методами та механізмами цих дій. Про це сьогодні, 16 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла голова постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ Марія Мезенцева.

“Наші колеги по ПАРЄ наголошували, що цю резолюцію потрібно було ухвалити ще “вчора”. Нам імпонує такий динамічний підхід і той політичний консенсус, який ми створили. Я працюю в стінах ПАРЄ 13 років, і не пам’ятаю жодної сучасної резолюції, яка б мала такий успіх. Ну, тільки, напевно, резолюція початку березня 2022 року щодо виключення Російської Федерації [зі складу ПАРЄ]. Сьогодні саму резолюцію підтримали 134 голоси, і було 137 голосів за рекомендації. Тобто якби ми ще щось голосували, то було б уже, напевно, 150 голосів”, — сказала Мезенцева.

Парламентарка відзначила високу якість виступів членів делегацій під час дебатів щодо цієї резолюції.

“Виступи були кваліфіковані. Тобто сьогодні вже не потрібно доводити, як страждають жителі моєї рідної Харківщини, чи Донбасу, чи Одещини, чи Миколаєва — будь-якого міста в різних регіонах, яке перебуває під щоденними обстрілами”, — зазначила вона.

Голова української делегації уточнила, що в резолюції вказані цифри збитків, завданих Україні, за даними 2023 року — 500 млрд доларів.

“Але ми знаємо, що ця цифра вже перевищила 1 трлн доларів. А з урахуванням останніх масових обстрілів нашої енергетичної системи, яка на 30% зараз не може функціонувати, ця цифра ще збільшиться”, — додала вона.

Резолюції ПАРЄ мають рекомендаційний характер. Але ухвалений документ є підставою для 46 країн-учасниць ухвалювати аналогічні рішення вже на рівні своїх національних парламентів та урядів. Що стосується заморожених активів, то країни мають право обирати метод, юридичний механізм для передачі коштів Україні.

Мезенцева акцентувала, що під час весняної сесії ПАРЄ також лунають заклики передавати Україні більше зброї, щоб країна могла перемогти у протистоянні російській агресії.

“Тобто ми сьогодні не дебатуємо підтримку України, ми дебатуємо способи, методи та юридичні механізми цієї підтримки. З ухваленням резолюції пас передається від ПАРЄ до Кабінету міністрів закордонних справ. Це уряди 46 країн Ради Європи, але ми в резолюції розширили до запрошення до її реалізації всіх країн “Великої сімки”, ООН, ОБСЄ, партнерів Парламентської асамблеї НАТО. І взагалі це міжнародний механізм, до якого може вступити за договірними підставами будь-яка країна планети. Так само як ми це зробили з міжнародним Реєстром збитків, до якого заявки вже подали понад тисячу українців. Тепер завдання наших партнерів оцінити цю шкоду. Причому йдеться не тільки про матеріальну шкоду, а й про компенсацію нематеріального характеру”, — пояснила вона.

Парламентарка додала, що на засіданнях, зустрічах на сесії ПАРЄ також обговорюються воєнні злочини Росії на території України, проблема зниклих безвісти, повернення депортованих Росією дітей. У четвер, 18 квітня, якраз відбудуться дискусії на тему, як можна використовувати наявні механізми моніторингу для знаходження громадян України та повернення їх додому.

“Це той біль, який неможливо передати в жодній резолюції. Тому ми завжди підтримуємо — і інформаційно, і діями — діяльність координаційних штабів з пошуку зниклих безвісти, як військових, так і цивільних. І, звичайно, окремо продовжимо роботу щодо вкрадених Росією українських дітей”, — розповіла Мезенцева.

Крім того, 18 квітня в ПАРЄ відбудеться голосування резолюції щодо ще одного масового воєнного злочину РФ нового характеру — екоциду.

“Наша колега Юлія Овчинникова підготувала резолюцію щодо безпеки морів, вод, територій міжнародного характеру. Ми говоритимемо про широкий аспект безпеки не тільки басейнів Чорного та Азовського морів, а також світового океану. Як поводиться агресор, блокуючи доставку продовольства у світі, експорт, торговельні відносини, як оцінюється екоцид. Протидія екоциду — один із пунктів формули миру президента Зеленського.  Так само як і спецтрибунал, до речі, ПАРЄ планує взяти лідерство у створенні цього механізму на базі цієї організації — але це поки що в процесі дискусії”, — перелічила спікерка.

Українська делегація активно працює в межах Асамблеї. Народні депутати України представлені в усіх комітетах ПАРЄ, а два з них — очолюють. Так, комітет з питань рівності та недискримінації очолює Марія Мезенцева, комітет з питань міграції, біженців, переміщених людей очолює Олексій Гончаренко. Також українці очолюють підкомітети, а Олена Хоменко є віцепрезиденткою ПАРЄ.

“Це історичні досягнення на керівних посадах для української делегації”, — резюмувала Марія Мезенцева.

Читайте також: Не на зброю, а на відновлення: як у ПАРЄ ухвалювали історичну для України резолюцію — включення зі Страсбурга (ВІДЕО)

Нагадаємо, весняна сесія ПАРЄ проходить у Страсбурзі (Франція) з 15 по 19 квітня. Тема України та протидії російській агресії — ключова. 16 квітня одноголосно було проголосовано резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. 17 квітня відбудуться дебати щодо необхідності протидіяти тоталітарному режиму Володимира Путіна і його війні з демократією. А 18 квітня на порядку денному — резолюція “Жертви насильницьких зникнень: як РФ захоплює українських цивільних і порушує міжнародне право”.

Читайте також: Закликаю всі європейські країни примножити зусилля, щоб Україна змогла дати відсіч Росії, — голова ПАРЄ

Прямий ефір