“Референдум” Орбана про Україну вдарить по Угорщині — розбір (ВІДЕО)

Віктор Орбан. Фото: focus.ua

Угорщина зупинила вступ України до ЄС, заявив глава угорського уряду. Віктор Орбан стверджує, що сталося це через так званий референдум про євроінтеграцію України, проведений владою Угорщини. На саміті лідерів країн Європейського Союзу 26 із 27 держав висловили чітку підтримку початку переговорів про вступ України до ЄС. Єдиним винятком знову стала Угорщина. Що стоїть за позицією Орбана і чому її все частіше пов’язують з політичною боротьбою у самій Угорщині, розповідає FREEДOM.

Будапешт наклав вето на спільну заяву ЄС щодо підтримки України, фактично заблокувавши старт переговорів про вступ до Євросоюзу. Через позицію Угорщини та Словаччини ЄС не зміг затвердити 18-й пакет санкцій щодо Росії. А у своїй країні уряд Угорщини розгорнув справжню кампанію ненависті до України. Що за всім цим стоїть? І чого насправді так боїться Віктор Орбан?

Напередодні саміту ЄС у Брюсселі в уряді Віктора Орбана оголосили результати так званого національного референдуму про підтримку вступу України до Євросоюзу. За їхніми підрахунками, нібито проголосували 2 млн 280 тис. осіб. І 95% громадян Угорщини не підтримують євроінтеграцію Києва. В українському МЗС назвали це дійство маніпуляцією та антиукраїнською істерією.

В офіційних листах, які громадяни Угорщини отримували разом з бюлетенями, їх прямо закликали голосувати проти вступу України до ЄС, мовляв, це завдасть шкоди їхнім національним інтересам.

“Угорський уряд доклав максимальних зусиль, щоб забезпечити потрібний йому результат. Консультації супроводжувалися агресивним нагнітанням безпідставної ненависті до всього, що пов’язано з Україною. Така інформаційна кампанія триває вже багато місяців. Угорські чиновники вигадують нереальні загрози з боку України для безпідставного залякування угорських громадян. Переконані, що абсолютна більшість громадян Угорщини здатні розпізнати цю примітивну маніпуляцію”, — із заяви МЗС України.

Раніше глава угорської опозиційної партії “Тиса” Петер Мадяр заявив, що так званий референдум Орбана провалився. Він розповів, що в голосуванні в реальності взяли участь 600 тисяч осіб. Тобто майже в чотири рази менше, ніж оголосив уряд. Мадяр наголосив: влада не провела жодної відкритої зустрічі — тільки розсилали листи та вели агресивну й дорогу рекламну кампанію. До речі, сам Віктор Орбан у порушенні всіх норм виклав фото, де він голосує проти євроінтеграції Києва.

“Це найнижчий показник за всю “славну” історію національних консультацій. І цього вдалося досягти лише після кількох місяців тотальної мобілізації та спалювання десятків мільярдів державних грошей. Повний провал”, — зазначив голова угорської опозиційної партії “Тиса” Петер Мадяр у Facebook.

За кілька місяців до старту референдуму угорцям почали транслювати відеоролики, в яких стверджувалося, що в разі вступу України в ЄС міфічна українська мафія безперешкодно проникне в країну. На відео в цей момент показували нарколабораторії або озброєних до зубів людей, які викрадали перехожих.

З екранів провладних каналів розповідали про нібито небезпечні українські агропродукти, про неминуче банкрутство фермерських господарств і про те, що кожна угорська сім’я буде віддавати приблизно половину своїх доходів Києву. Про це пише німецьке видання Deutsche Welle.

“Це була не просто чергова з численних кампаній Орбана з очорнення і розпалювання ненависті. Це була перша кампанія, спрямована проти цілої країни, яка була оголошена “мафіозною державою”. Це була також перша кампанія Орбана з колективної дегуманізації громадян і їх очорнення як небезпечних, нещадних злочинців, які нібито знищать Угорщину — через торгівлю органами, людьми, наркотиками та зброєю, через генетично модифіковані харчові продукти й забирають в угорців робочі місця, доходи, пенсії та охорону здоров’я”, — з публікації видання Deutsche Welle.

На вулицях угорських міст з’явилися і білборди з портретами Володимира Зеленського та Урсули фон дер Ляєн. Написи свідчили: “Брюссель грає з вогнем”. Президент України заявив, що Орбан робить історичну помилку, не розуміючи, що його політика матиме набагато серйозніші й небезпечніші наслідки для угорсько-українських відносин. Прокоментував Зеленський і використання свого портрета.

“Політика Віктора, на жаль, спрямована проти України. І проти Європи. Він використовує це у своїй внутрішній політиці, він хоче використовувати війну в Україні у своїх інтересах на виборах. Це нечесно. Я не можу посміхатися й обійматися, коли бачу, що відбувається насправді. Тому що реальність не повинна відрізнятися від політики. Якщо ви готові до чесних відносин, ми знайдемо рамки. Але так, використовуючи моє обличчя для власних виборів? Я не давав на це згоди. Я президент іншої країни”, — зазначив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю порталу Valasz Online.

На саміті ЄС 26 держав Євросоюзу, тобто всі, крім Угорщини, заявили про підтримку подальших переговорів з Україною щодо вступу і погодилися взяти до відома оцінку Єврокомісії про те, що Україна готова до відкриття кластера “Основи”. Але Віктор Орбан, як завжди, був проти. Своє рішення він пояснив результатами так званого референдуму. І заявив, що його країна поки не готова розблокувати процес євроінтеграції України.

“Якби ми інтегрували Україну в Європейський Союз, ми б інтегрували й війну. Ми не хотіли б жити в одному союзі з країною, яка перебуває в стані війни та становить для нас безпосередню небезпеку. Бо якщо член Європейського Союзу знаходиться в стані війни, це означає, що весь Європейський Союз знаходиться в стані війни, і ми цього не хочемо”, — заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Крім того, Угорщина і Словаччина заблокували 18-й пакет санкцій щодо Росії, висунувши ряд своїх вимог до цього документу. В результаті лідери ЄС домовилися продовжити ще на пів року санкції проти країни-агресора. Але 18-й пакет повинен був стати сильним ударом по путінській військовій машині, оскільки його головний напрямок — енергетичні доходи Російської федерації. Для багатьох чиновників в ЄС позиція Орбана сюрпризом не стала. У Євросоюзі вже не перший рік йдуть розмови про те, що потрібно шукати шляхи подолання вето Будапешта. Але потрібного механізму так і не затвердили.

“Під безперервним вогнем Україна проводить реформу за реформою. Це вражає. І саме тому комісія виступає за відкриття першого кластера переговорів. Україна виконала свої зобов’язання, тепер ми повинні зробити те ж саме. Тому що процес вступу заснований на заслугах, і Україна заслуговує руху вперед”, — зазначила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

“Безпека Європи взаємопов’язана з безпекою України. Ось чому ми продовжуємо домагатися справедливого і міцного миру, одночасно прокладаючи шлях до її членства в Європейському Союзі. У цьому наша мета залишається твердою і незмінною”, — заявив президент Європейської Ради Антоніу Кошта.

Для Орбана питання вступу України до ЄС — ще й внутрішньополітичне. У країні втомилися і від нього самого, і від його уряду. Гучні корупційні скандали трясуть угорське суспільство кілька останніх років. І Орбан опинився перед реальною загрозою втрати влади вже наступної весни під час парламентських виборів.

Крім того, згідно з останніми соціологічними опитуваннями, угорська опозиційна партія “Тиса” не просто обійшла провладну “Фідес”, а й отримала істотну перевагу — близько 15%. І тепер Орбан намагається перевести увагу виборців з провалів соціально-економічної політики на уявного зовнішнього ворога.

Читайте також: Ірландський прем’єр-міністр розкритикував Орбана за позицію щодо України — деталі

Прямий ефір