Путін за рік зруйнував усі канали впливу Москви на Європу, які формувалися десятиліттями, — аналітик

Володимир Путін. Фото: hromadske.radio

Європа вже дуже багато авансувала в перемогу України і не відступить від своїх рішень, а президент РФ Володимир Путін за рік зруйнував усі канали впливу Кремля на ЄС. Механізмів економічного впливу на німецькі, європейські політичні еліти у Москви тепер немає. Про це сьогодні, 29 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Він нагадав, що європейські споживачі вже не сидять на “газовій голці” Росії.

“Росія торік зробила собі своєрідний постріл у ногу, тому що європейці не були готові до того, щоб повністю відмовитися від російського газу, і саме тому природний газ не увійшов до санкційних пакетів, які ухвалювалися торік. Європейці були готові весь 2022-2023 роки купувати російський газ, але Росія вирішила піти на газовий шантаж”, — сказав Кущ.

Таким чином, уточнив аналітик, Росія самостійно знищила свій ринок газу в Європі, який вона створювала десятиліттями.

“Та сама модель газової залежності, перш за все, хімічної промисловості Німеччини, енергетики спочатку від радянського газу, а потім російського, ця модель почала формуватися ще в 70-х роках минулого століття, була однією зі стратегій щодо внутрішнього розколу блоку НАТО. Постачання газу тоді розглядалися політбюро ЦК КПРС саме в контексті створення газової залежності найбільших концернів хімічної промисловості, енергетики Німеччини від радянського газу”, — каже Кущ.

І ця модель залежності, яка створювалася десятиліттями, була зруйнована фактично за один рік.

“Путіну вдалося зруйнувати за один рік усе те, що створювалося приблизно 50 років у частині формування спочатку радянських, а потім російських неформальних каналів впливу на європейську політику. Це була колосальна надбудова, яку Росія вибудовувала, яка була пов’язана саме з європейськими політичними елітами. Кілька поколінь радянських і російських дипломатів, політиків витратили на те, щоб створити цю енергетичну пуповину, яка йшла через газопроводи, і зв’язувала, перш за все, Німеччину, як осьову країну Європи, і ставила її в залежність від Радянського Союзу, від Росії”, — розповів економіст.

За його словами, у 2022-му все це було практично зруйновано за один рік. І відтворити це вже практично неможливо.

“Саме тому я говорю про те, що точка неповернення пройдена. Все. Жодної втоми вже у Європи бути не може, тому що 90% усіх негативних, токсичних, побічних ефектів, які були пов’язані із санкційною політикою, вони вже здійснилися. Тому це абсолютно безглуздо, і ні до чого не призведе — до гальмування або згортання”, — зазначив Кущ.        

Аналітик акцентував, що європейці раптом усвідомили, у якому вразливому становищі вони перебували всі ці роки. Війна Росії проти України виявила всі ці підводні камені помилкової політики.

“Сталося таке одкровення і ніби прояснення цієї ситуації. Тобто для європейських політиків настав період протверезіння. Коли вони спочатку ставили миттєві вигоди на перший план — дешевий російський газ, довгострокові постачання. Все це виявилося несе в собі колосальні енергетичні ризики. І європейці зараз усвідомлюють, що те, що вони зробили 2022 року, треба було обов’язково зробити. Цей шок потрібно було пережити, але в майбутньому Росія повністю втрачає будь-які можливості впливу на Європу. Тут дуже важливо, що переривається не тільки газова пуповина, яка пов’язувала Москву і Берлін, а й неформальні механізми впливу на європейську політику через підкупи, через включення німецьких політиків до наглядових рад, через створення спільних проєктів, у яких оберталися десятки і сотні мільярдів доларів або євро. Усе це відходить у минуле”, — резюмував Олексій Кущ.

Читайте також: Точку неповернення пройдено, в ЄС сформувався стійкий консенсус щодо санкційної політики, — аналітик

Нагадаємо, раніше Кущ заявив, що політика Угорщини та Греції щодо санкцій проти РФ — торги, щоб вибити преференції з боку ЄС. Європейський Союз не дозволить Будапешту гальмувати обмеження проти Москви.

Прямий ефір